Խաղաղապահների մասին նման բաներ հայտարարելը պարզապես իրողությունները չհասկանալ է. Զախարովան՝ Փաշինյանին
Նման բաներ ասելն ու հայտարարելը պարզապես երկրային իրողությունները չհասկանալ է նշանակում։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, որ եթե Ռուսաստանը օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ պատճառներով չկարողանա ապահովել կայունություն և անվտանգություն Լեռնային Ղարաբաղում, ապա կամ պետք է քննարկում նախաձեռնի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում՝ բարձրացնելով ռուս խաղաղապահներին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մանդատ տալու հարցը, կամ բարձրացնի լրացուցիչ բազմազգ խաղաղապահ ուժեր Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկելու հարցը:
Կառավարության այսօրվա նիստում Նիկլ Փաշինյանը նաև հայտարարել էրոր Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ ուժերի ներկայության հավատարիմ կողմնակիցն էբայց «մեզ համար անընդունելի է ԼՂ հայաթափման լուռ վկա դառնալու ռուս խաղաղապահների ավելի ու ավելի տեսանելի դարձող գործելակերպը»:
«Ես կարող եմ նույն հարցը տալիսկ առանց Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմիինչ-որ մեկը կարո՞ղ է ամենայն պատասխանատվությամբ ասելոր ավելի լավ կլինի։ Կարծում եմ՝ պատասխանն ակնհայտ է. Հետևաբար, արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտության մասին կարող եք խոսել այնքան, որքան ցանկանում եք, և ևս մեկ անգամ կրկնում եմ, որ բոլորն այժմ աշխատում են այս իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ։ Բայց նման բաներ ասելն ու հայտարարելը պարզապես իրողությունները չհասկանալ է նշանակում»,- նշել է Զախարովան։

Говорить и заявлять подобные вещи о миротворцах-просто не понимать реалии на земле: Захарова Пашиняну
Говорить и заявлять подобные вещи, это просто не понимать реалии на земле. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявление премьер- министра Армении Никола Пашиняна о том, что если Россия не сможет обеспечить стабильность и безопасность в Нагорном Карабахе в силу объективных или субъективных причин, то она должна либо инициировать обсуждение на заседании Совбеза ООН, подняв тем самым вопрос о наделении российских миротворцев мандатом СБ ООН, либо о направлении дополнительных многонациональных миротворческих сил в Нагорный Карабах. ''Республика Армения является убежденным сторонником присутствия российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе. Но все более наглядная практика превращения российских миротворцев в молчаливых свидетелей процесса опустошения Нагорного Карабаха для нас неприемлема'', - отметил Пашинян.
''А мне можно задать тоже вопрос, а без миротворческого контингента РФ, кто-то сможет сказать ответственно, было бы лучше? Я думаю, что ответ очевиден. По этому можно сколько угодно говорить о том, что нужно повышать эффективность, и я еще раз повторю, что разрешением этой ситуации сейчас все занимаются. Но говорить и заявлять подобные вещи, это просто не понимать реалии на земле'', - отметила Захарова.