Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Զելենսկիին՝ Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, գալիք տոների առիթով, շնորհավորական ուղերձ է հղել Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիին: Վարչապետի ուղերձը տարածել է Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությունը:
Սրտանց շնորհավորում և լավագույն մաղթանքներ եմ հղում Ձեզ և Ուկրաինայի բարեկամ ժողովրդին Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ։
Լիահույս եմ, որ գալիք տարում խաղաղություն և համերաշխություն կտիրի աշխարհում, և կայունության պայմաններում մեզ կհաջողվի համատեղ քայլերի շնորհիվ նոր թափ հաղորդել փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հայ-ուկրաինական միջպետական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը՝ ի բարօրություն Հայաստանի և Ուկրաինայի ժողովուրդների։
Մաղթում եմ Ձեզ, Ձեր ընտանիքին և մերձավորներին քաջառողջություն և հաջողություն, իսկ Ուկրաինայի բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև խաղաղություն և կայունություն»,- ասված է ուղերձում։

Armenian Prime Minister sends New Year and Christmas felicitations to Ukraine’s Zelenskiy
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy on New Year and Christmas holidays.
According to Armenpress the Armenian Embassy in Ukraine published the letter:
''Your Excellency,
I convey my heartfelt congratulations and best wishes to you and the friendly people of Ukraine on the occasion of New Year and Christmas holidays.
I am hopeful that next year peace and solidarity will prevail in the world, and in conditions of stability and through joint steps we will succeed in conveying new momentum to further developing the Armenian-Ukrainian interstate relations based on mutual respect, for the welfare of the Armenian and Ukrainian peoples.
I wish you, your family and relatives good health and good luck, and to the friendly people of Ukraine lasting peace and stability,'' the Armenian Prime Minister said in the letter to President Zelenskiy.