Լաչինի միջանցքի փակ լինելու հետևանքով Հայաստանում մնացած մի խումբ արցախցիներ Ամանորը կդիմավորեն Եռաբլուրում
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու հետևանքով Հայաստանում մնացած արցախցիներն Ամանորը կդիմավորեն Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում: Այս մասին հայտնել է Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը:
Արցախի շրջափակման հետևանքով Երևանում մնացած մի խումբ անձինք Ամանորի նախաշեմին նախաձեռնում են երթ դեպի Եռաբլուր, որտեղ էլ կդիմավորենք Նոր տարին:
Դեկտեմբերի 31-ին, ժամը 20:00-ին Երևանի քաղաքապետարանից լուռ մոմավառությամբ շարժվելու ենք դեպի Եռաբլուր:
Սա ևս մեկ առիթ է համախմբվելու, Արցախի կողքին կանգնելու և Հայրենիքի համար նահատակված անձանց հիշատակը վառ պահելու համար:
Միացե՛ք` լռությամբ դիմավորենք Ամանորը Հայրենիքի համար ամենաթանկը զոհած մարդկանց կողքին»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Բեգլարյանը:

A group of people from Artsakh (Nagorno Karabakh) who are unable to return home due to the Azerbaijani blockade of Lachin Corridor will visit the Yerablur Pantheon military cemetery to honor fallen troops on New Year’s Eve.
"A group of people stranded in Yerevan as a result of the blockade of Artsakh are organizing a procession to Yerablur on New Year’s Eve where they will mark the beginning of the New Year," the Artsakh State Minister’s Advisor Artak Beglaryan said in a statement. Beglaryan himself is among those unable to return to Artsakh.
"At 20:00, December 31, we will start walking from Yerevan City Hall to Yerablur by holding a silent candlelight procession. This is another occasion for unity, to stand by Artsakh and honor the memory of the homeland’s martyrs. Join us in silently marking New Year next to those who have made the ultimate sacrifice for our country," Beglaryan said.