Թուրքական կողմը Երևանին հայտնել է, որ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը վերացվել է. ԱԳՆ խոսնակ
Թուրքական կողմը տեղեկացրել է, որ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը վերացվել է: Ի պատասխան Sputnik Արմենիայի հարցի՝ հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը։
«Իրապես, թուրքական կողմն այսօր մեզ տեղեկացրել է, որ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը վերացվել է: Ցանկանում ենք հիշեցնել, որ Հայաստան-Թուրքիա ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների իրականացումը 2022թ. հուլիսի 1-ին հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածություններից մեկն էր: Ակնկալում ենք, որ մյուս պայմանավորվածությունը՝ երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանը հատելու հնարավորության ապահովումը, նույնպես շուտափույթ կյանքի կկոչվի»,-ասել է Հունանյանը։

Turkey lifts ban on direct air cargo trade with Armenia – foreign ministry confirms
Turkey has lifted the ban on direct air cargo transport with Armenia, Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan said in response to a query from ARMENPRESS.
“Indeed, the Turkish side notified us today that the ban on direct air cargo transport has been lifted. We’d like to remind that conducting Armenia-Turkey direct air cargo transport was one of the agreements reached at the 1 July 2022 meeting of the special representatives [for normalization]. We expect that the other agreement – ensuring the possibility of land border crossing for citizens of third countries – will also be swiftly realized,” Hunanyan said.