ԼՂ հակամարտությամբ պայմանավորված քաղաքական լարվածություններն ու աճող անապահովությունը գերիշխող էին Հայաստանում. Human Rights Watch
Լեռնային Ղարաբաղի չլուծված հակամարտությամբ պայմանավորված քաղաքական լարվածություններն ու աճող անապահովությունը գերիշխող էին՝ Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների շարքում: Այս մասին ասված է Human Rights Watch-ի զեկույցում:
Իշխանություններն շարունակել են իրականացնել դատական, ոստիկանական և սահմանադրական հավակնոտ բարեփոխումներ: Մարդու իրավունքների խախտումները ներառել են իրավապահ մարմինների կողմից վատ վերաբերմունքի, հավաքների ազատությանը միջամտելու, ընտանեկան բռնության, հաշմանդամություն ունեցող անձանց նկատմամբ խտրականության և սեռական կողմնորոշման ու գենդերային ինքնության հիմքով բռնության ու խտրականության խնդիրներ:
Ռուսաստանի միջնորդությամբ հաստատված զինադադարը մի քանի անգամ խախտվել է, երբ Ադրբեջանը ներխուժել է Լեռնային Ղարաբաղ և Հայաստան: Քաղաքական ընդդիմությունը մեղադրում էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, անցկացնում բողոքի ակցիաներ և պահանջում նրա հրաժարականը։
Հայաստանի իշխանությունները հայտնել են, որ մարտերի ընթացքում, Հայաստանի երեք շրջաններից, որոնք սահմանակից են Ադրբեջանին, ժամանակավորապես տեղահանվել են ավելի քան 7600 խաղաղ բնակիչներ, հիմնականում կանայք և երեխաներ, և վնասվել կամ ավերվել են բազմաթիվ բնակելի շենքեր: Ռազմական գործողությունների տարերային միջադեպերը շարունակել են վտանգել Լեռնային Ղարաբաղի գյուղերի և հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով բնակվող խաղաղ բնակիչների անվտանգությունն ու կենսունակությունը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքները
Ռուսաստանի միջնորդությամբ 2020 թվականին հաստատված զինադադարը մի քանի անգամ խախտվել է, երբ Ադրբեջանը ներխուժել է Հայաստան։ Ռազմական գործողությունների տարերային միջադեպերը շարունակել են սպառնալ Լեռնային Ղարաբաղի գյուղերի և հարակից մի քանի բնակավայրերի և հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով բնակվող խաղաղ բնակիչների անվտանգությանն ու կենսունակությանը:
Հայաստանի իշխանությունները հայտնել են, որ 2022 թվականի սեպտեմբերի մարտերի ընթացքում զոհվել է առնվազն երեք խաղաղ բնակիչ և Հայաստանի երեք շրջաններից, որոնք սահմանակից են Ադրբեջանին, ժամանակավորապես տեղահանվել է ավելի քան 7600 խաղաղ բնակիչ, հիմնականում կանայք և երեխաներ, վնասվել կամ ավերվել են բազմաթիվ բնակելի կառույցներ։ Ավելի վաղ հակամարտության հետ կապված միջադեպերի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղում զոհվել էին նաև ազգությամբ հայ երեք խաղաղ բնակիչներ:
Human Rights Watch-ի կողմից վավերացված տեսանյութը ցույց է տալիս առնվազն յոթ հայ զինվորների արտադատական մահապատիժը՝ ըստ երևույթին, ադրբեջանական ուժերի կողմից 2022 թվականի սեպտեմբերյան մարտերի ժամանակ։
Ըստ հայ իրավաբանների՝ դեռևս 2020 թվականի ռազմական գործողությունների հետ կապված առնվազն 30 հայ ռազմագերիներ (գերիներ) և երեք խաղաղ բնակիչներ մնում են գերևարված և 2022 թվականի հոկտեմբերի դրությամբ պահվում են ադրբեջանական բանտերում: Ադրբեջանի իշխանություններն այդ անձանցից ոչ մեկին չեն ճանաչում որպես ռազմագերի (տես. Ադրբեջանին նվիրված գլուխը):
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի տվյալներով՝ օգոստոսի վերջի դրությամբ, 2020 թվականի ռազմական գործողություններից հետո 303 անձինք, խաղաղ քաղաքացիներ և զինվորականներ, համարվում են անհայտ կորած։ Փաստաբաններն ու իրավապաշտպան կազմակերպությունները Հայաստանում պնդում են, որ ոմանց վերջին անգամ ողջ են տեսել ադրբեջանական ուժերի վերահսկողության ներքո:
2022 թվականի հոկտեմբերին Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարեց, որ 2020 թվականի զինադադարից ի վեր՝ մինչև 2022 թվականի հոկտեմբերի կեսերը, Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքում ականների հետևանքով զոհվել է 34 խաղաղ բնակիչ, ևս 80-ը վիրավորվել է։
Ոչ Ադրբեջանը, և ոչ էլ Հայաստանը չեն հանդիսանում հակահետևակային ականներն արգելող միջազգային պայմանագրի կողմ։
Վատ վերաբերմունքը կալանավայրում
Ազատազրկման վայրերում խոշտանգումները և դաժան վերաբերմունքը շարունակվում են և հաճախ մնում են անպատիժ: Նույնիսկ այն դեպքում, երբ խոշտանգումների մեղադրանքների հիմքով քրեական հետաքննություն է ձեռնարկվել, դրանք հիմնականում կարճվել են հանցակազմի բացակայության հիմքով կամ կասեցվել են կասկածյալի ինքնությունը չբացահայտելու պատճառով:
Հայաստանում խոշտանգումները հատուկ քրեական հանցագործություն համարվելուց յոթ տարի անց, մարտին, դատարանը կայացրեց իր առաջին վճիռը նման մեղադրանքի հիմքով՝ քրեակատարողական հիմնարկի նախկին պաշտոնյային դատապարտելով ազատազրկման՝ յոթ տարի և վեց ամիս ժամկետով:
Նախկինում ֆիզիկական բռնության համար պատասխանատվության ենթարկված պաշտոնյաներին իրավախախտման համար ներկայացվում էր «պաշտոնեական դիրքի չարաշահում» ընդհանուր մեղադրանքը:
Խոսքի և հավաքների ազատությունները, մարդու իրավունքների պաշտպանների պաշտպանությունը
Իրավապահ մարմիններն ամբողջ տարվա ընթացքում միջամտել են հավաքների ազատությանը: Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե հասարակական կազմակերպությունը, արձանագրել է ուժի անհամաչափ կիրառում ընդդիմության բողոքի ակցիաների ժամանակ մայիսին և հունիսին:
Օգոստոսին Երևանի ոստիկանությունը առանց բացատրության կարճ ժամանակով բերման է ենթարկել մոտ 20 մարդու, ովքեր բողոքում էին Ուկրաինայում Ռուսաստանի պատերազմի դեմ։ Սեպտեմբերին ոստիկանությունը արգելել է բողոքի ակցիան Ռուսաստանի դեսպանատան դիմաց՝ կարճ ժամանակով ազատազրկելով երկու ակտիվիստների:
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտե (ԽԱՊԿ) տեղական խումբը նշել է լրագրողների նկատմամբ բռնությունների աճի մասին: 2022 թվականի հունիս ամսվա ընթացքում նրանք փաստագրել են 12 միջադեպ, 13 տուժողներով, որոնք կատարվել են ինչպես պետական պաշտոնյաների, այնպես էլ մասնավոր անձանց կողմից: Ամենաշատ դեպքերը տեղի են ունեցել ընդդիմության տարբեր բողոքի ակցիաների ժամանակ: ԽԱՊԿ-ը նույն ժամանակահատվածում արձանագրել է այլ տեսակի ճնշումների 23 դեպք։
Որպես դրական քայլ՝ Հայաստանը ապաքրեականացրել է «ծանր վիրավորանքը»՝ հանելով հանցագործությունը Քրեական օրենսգրքից։
Հայաստանը բարձրացրել է տուգանքները պաշտոնական տեղեկատվություն չտրամադրելու համար, սակայն ԽԱՊԿ-ն արձանագրել է տեղեկատվություն ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտման 69 դեպք:
Իշխանությունները շարունակել են կեղծ քրեական մեղադրանքներ առաջադրել Մարդու իրավունքների եզդիական կենտրոնի նախագահ Սաշիկ Սուլթանյանի դեմ։ Մեղադրանքները հիմնված են Սուլթանյանի հրապարակային հարցազրույցի վրա՝ Հայաստանում եզդի փոքրամասնության նկատմամբ խտրականության մասին պնդմամբ։
Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքները
Հաշմանդամություն ունեցող երեխաները մնում են առանձնացված մանկատներում, հատուկ դպրոցներում կամ տանը՝ չստանալով կրթություն կամ ստանալով սահմանափակ կրթություն:
2022 թվականին հինգ պետական մանկատներում ապրել է հաշմանդամություն ունեցող 475 երեխա. դպրոց հաճախել է ընդամենը 230-ը: Կառավարությունը չի հայտնել հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին պետական հաստատություններից կենսաբանական կամ խնամատար ընտանիքներ տեղափոխելու վերաբերյալ համապարփակ ծրագրի մասին: Կառավարությունը շարունակել է ներդրումներ կատարել հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար նախատեսված մնացած երեք պետական մանկատներում՝ միջազգային պարտավորություններին համապատասխան համայնքային ծառայություններում և աջակցության մեջ ներդրումներ կատարելու փոխարեն: Անհայտ թվով հաշմանդամություն ունեցող երեխաներ նույնպես շարունակում են ապրել վեց մասնավոր մանկատներում՝ նվազագույն պետական վերահսկողությամբ:
Երեխաները, ովքեր ապրում են մանկատներում, 18 տարեկանը լրանալուն պես իրավունք ունեն դիմելու պետական ֆինանսական աջակցության՝ բնակարան գնելու համար: 2021 թվականի հոկտեմբերին կառավարությունը խտրական որոշում է ընդունել, որը հաստատություններում ապրող «ինքնասպասարկման ապահովման ունակություններ» չունեցող անձանց փաստացի զրկել է այս իրավունքից:
Իշխանությունները դեռ չեն կատարել աջակցությամբ որոշումների կայացման մեխանիզմների համար օրենսդրական կարգավորումներ ներմուծելու իրենց պարտավորությունը: Հոգեսոցիալական կամ մտավոր հաշմանդամություն ունեցող չափահաս անձինք կարող են զրկվել գործունակությունից, ինչի հետևանքով նրանց նկատմամբ սահմանվում է լիակատար խնամակալություն՝ խախտելով միջազգային պարտավորությունները։ Իշխանությունները չունեն հոգեսոցիալական հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար համայնքային ծառայություններ ներդնելու համապարփակ ծրագրեր, փոխարենը շարունակում են ներդրումներ կատարել հաստատություններում և հաստատություններում խնամքի մեջ:
Օգոստոսին կառավարությունն ընդունել է երկու կանոնակարգ՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց անձնական օգնականի ծառայությունների և խելամիտ հարմարեցումների վերաբերյալ: Այնուամենայնիվ, ըստ հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության երկու խմբերի՝ «Ներառական իրավական բարեփոխումների» կոալիցիայի և «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների օրակարգ» ՀԿ-ի, անձնական օգնականի ծառայությունները հասանելի են լինելու միայն սոցիալապես և տնտեսապես մարգինալացված ընտանիքների հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար, և նրանց կարծիքը հաշվի չի առնվի, թե երբ և ինչպես են նրանք ստանալու այդ ծառայությունները:
2022 թվականի նոյեմբերին Հայաստանը վավերացրել է «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» կոնվենցիայի կամընտիր արձանագրությունը՝ հնարավորություն տալով անհատներին բողոքներ ներկայացնել Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հարցերով կոմիտե, որը վերահսկում է մասնակից պետությունների կողմից կոնվենցիայի կատարումը:
Կանանց և երեխաների նկատմամբ բռնությունը
Շարունակում է պահպանվել հաղորդումների ցածր ցուցանիշը ընտանեկան բռնության դեպքերի վերաբերյալ: 2021 թվականին Հայաստանում անցկացված հարցումը ցույց է տվել, որ հարցված կանանց գրեթե 36 տոկոսը, ովքեր երբևէ եղել են հարաբերությունների մեջ, ենթարկվել են ֆիզիկական, սեռական կամ հոգեբանական բռնության ձևերից առնվազն մեկին՝ ներկայիս կամ նախկին ինտիմ զուգընկերների կողմից, զուգընկերոջ կողմից ֆիզիկական կամ սեռական բռնության ենթարկվածների միայն 5 տոկոսն է դիմել ոստիկանություն և միայն 4,8 տոկոսն է դիմել առողջապահական հաստատություն:
Իշխանությունները մինչ հունիս ամիսը ներառյալ հետաքննել են ընտանեկան բռնության 391 քրեական բողոք՝ մեղադրանք առաջադրելով 128 անձի: Այդ դեպքերից 85-ում ենթադրյալ հանցագործները եղել են ամուսինները: Իշխանությունները 21 գործ են հարուցել անձանց դեմ՝ պաշտպանական միջոցները չկատարելու կամ չպահպանելու համար:
Օգոստոսի 31-ի դրությամբ ութ կին սպանվել էր զուգընկերների, նախկին զուգընկերների կամ ընտանիքի անդամների կողմից։ Մարտին մի տղամարդ սպանել էր իրեն և իր նախկին կնոջը։ Իրենց որդու խոսքով՝ տղամարդը բազմիցս խախտել է ոստիկանների կողմից սահմանված պաշտպանական միջոցները և շարունակ սպառնացել ու հետապնդել նախկին կնոջը։ Ոստիկանությունը տեղյակ է եղել սպառնալիքների մասին, սակայն հետագա քայլեր չի ձեռնարկել:
Իրավապահ մարմինները չունեն բավարար իրազեկվածություն և վերապատրաստում ընտանեկան բռնության կանխարգելման համար օրենքով պահանջվող պաշտպանության մեխանիզմների վերաբերյալ, ինչպիսիք են պաշտպանական հրամանները, և պատշաճ կերպով չեն կիրառում կամ կիրարկում դրանք:
Իշխանությունները Հայաստանի բոլոր մարզերում բացել են աջակցության կենտրոններ, որոնք տրամադրում են հոգեբանական և այլ աջակցություն ընտանեկան բռնություն վերապրած անձանց, սակայն նրանց պետական ֆինանսավորումը, ըստ կանանց իրավունքների պաշտպանության խմբերի, անբավարար է:
Ընտանեկան բռնությունից տուժածների համար կա ընդամենը երկու ապաստարան. երկուսն էլ գտնվում են Երևանում և ղեկավարվում են հասարակական կազմակերպության կողմից:
Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի (Ստամբուլի կոնվենցիա) վավերացումը կանգ է առել նախորդ տարիների ապատեղեկատվական արշավներից հետո, որոնք պնդում էին, որ կոնվենցիան սպառնում է ավանդական արժեքներին և ընտանիքներին:
Քրեական նոր օրենսգիրքը ընտանեկան բռնությունը բնորոշում է որպես մի շարք հանցագործությունների ծանրացուցիչ հանգամանք, սակայն ընտանեկան բռնությունն առանձին չի սահմանվում որպես քրեական հանցագործություն:
Սեռական կողմնորոշում և գենդերային ինքնություն
Հայաստանում լեսբի, գեյ, բիսեքսուալ և տրանսգենդեր (ԼԳԲՏ) մարդիկ շարունակում են ենթարկվել ոտնձգությունների, խտրականության և բռնության։ Քրեական օրենսգիրքը սեռական կողմնորոշման կամ գենդերային ինքնության հիմքով թշնամանքը չի ճանաչում որպես ծանրացնող քրեական հանգամանք ատելության հանցագործությունների դեպքում:
Մարտին քրեական դատարանը կայացրել է առաջին վճիռը, որով անձի նկատմամբ բռնությունը կատարվել էր հոմոֆոբ շարժառիթով։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն իր մայիսի վճռում գտել է, որ Հայաստանը խախտել է խոշտանգումների և խտրականության չենթարկվելու իրավունքը Օգանեզովան ընդդեմ Հայաստանի գործով։ Օգանեզովան հայտնի ԼԳԲՏ ակտիվիստ էր, ում ակումբը հարձակման էր ենթարկվել և հրկիզվել 2012 թվականին: Դատարանը նաև գտավ, որ Հայաստանի իշխանությունները չեն կատարել իրենց դրական պարտավորությունը՝ արդյունավետ հետաքննելու հրկիզման հարձակումը, որը կատարվել է հոմոֆոբ շարժառիթներով:
Իրենց սեռական կողմնորոշման կամ գենդերային ինքնության հրապարակային բացահայտման պատճառով խտրականության և նվաստացման վախը շարունակում է խանգարել շատ ԼԳԲՏ մարդկանց հայտնել իրենց դեմ հանցագործությունների մասին, նույնիսկ երբ նրանք ակնհայտորեն դրդված են հակա-ԼԳԲՏ կանխակալությամբ: Իսկ հաղորդվելու դեպքում՝ նման հանցագործությունների հետաքննությունները հաճախ լինում են անավարտ կամ անարդյունավետ:
Օգոստոսին տղամարդը փողոցում կանգնած տրանս կնոջը մոտենալիս հակատրանս հայհոյանքներ է կիրառել և ուժեղ ապտակել՝ մատին կրող մատանիով պատճառելով վնասվածք։ Հոմոֆոբ և տրանսֆոբ հայացքներ ունեցող տեղական խումբը նրան վկայական է հանձնել «հայրենասիրական գործողություններ կատարելու համար»։ Մինչև գրելու պահը դեռևս արդյունավետ հետաքննություն չի իրականացվել այս դեպքեի վերաբերյալ:
New Generation-ը և PINK-ը, ԼԳԲՏ իրավունքների պաշտպանության երկու խմբերը, սեպտեմբերի դրությամբ փաստագրել են սեռական կողմնորոշման կամ գենդերային ինքնության հիմքով ֆիզիկական հարձակումների 27 դեպք: Իշխանությունները քրեական հետաքննություն են սկսել 12 դեպքով։
Հայաստանը չունի խտրականության դեմ պայքարի համապարփակ օրենսդրություն.
Հիմնական միջազգային դերակատարները
Եվրամիությունը ձգտել է ավելի ակտիվ դերակատարում ունենալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունների կարգավորման ջանքերում: Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հյուրընկալել է եռակողմ հանդիպումների մի քանի փուլ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ՝ քննարկելով սահմանների սահմանազատման, տրանսպորտային ուղիների և խաղաղության համաձայնագրի հետ կապված հարցեր, որը նաև կանդրադառնա Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության իրավունքներին և անվտանգությանը։
2022 թվականի հոկտեմբերին Եվրոպական միության խորհուրդը հայտարարեց ԵՄ-ի մինչև 40 դիտորդների տեղակայման մասին՝ Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմանի հայկական կողմի երկայնքով՝ «նպաստելու խաղաղության և անվտանգության վերականգնմանը․․․ վստահության կառուցմանը և երկու պետությունների միջև միջազգային սահմանի սահմանազատմանը»։
Նաև հոկտեմբերին, Հայաստանի կառավարության հրավերով, Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) հայտարարեց, որ թիմ կուղարկի Հայաստան՝ «որոշ սահմանամերձ տարածքներում իրավիճակը գնահատելու համար»:
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեն, 2021 թվականի նոյեմբերի իր ամփոփիչ դիտարկումների մեջ, ի թիվս այլ հարցերի, հորդորեց Հայաստանին փոփոխել օրենսդրությունը՝ ապահովելու հավասարություն և բացառելու խտրականությունը բոլոր հիմքերով՝ ներառյալ սեռական կողմնորոշման և գենդերային ինքնության, և ապահովելու արդյունավետ և համապատասխան պաշտպանության միջոցների հասանելիությունը՝ խտրականությունից տուժածների համար։ Նաև կոչ է արել Հայաստանին քրեականացնել ատելության խոսքը և ատելության հանցագործությունը բոլոր արգելված հիմքերով։ Կոմիտեն նաև առաջարկել է վերանայել ընտանեկան բռնության մասին օրենքը՝ ապահովելու «զոհակենտրոն մոտեցում, որը երաշխավորում է փոխհատուցման և պաշտպանության անմիջական միջոցների հասանելիությունը»:
Կոմիտեն նաև հորդորել է արագ, անկողմնակալ, մանրակրկիտ և արդյունավետ հետաքննություն անցկացնել խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի վերաբերյալ բոլոր մեղադրանքների վերաբերյալ, ինչպես նաև պատասխանատվության ենթարկել հանցագործներին, իսկ զոհերին տրամադրել լիարժեք փոխհատուցում:
Մայիսին կայացած ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության խորհրդի նիստում վերահաստատվել է, որ ժողովրդավարությունը, լավ կառավարումը, օրենքի գերակայությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, մարդու իրավունքները և գենդերային հավասարությունը շարունակում են մնալ Արևելյան գործընկերության քաղաքականության հիմնաքարը: Ապրիլին ԵՄ-ն խրախուսել է Հայաստանին հետագա առաջընթաց գրանցել ԶԼՄ-ների ավելի մեծ ազատության ուղղությամբ:
Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն իր հունվարյան բանաձևում կոչ է արել Հայաստանին, ի թիվս այլ հարցերի, ընդունել հակախտրական օրենսդրություն՝ խտրականության արգելված հիմքերին ավելացնելով սեռական կողմնորոշումը, գենդերային ինքնությունը, գենդերային արտահայտությունը և սեռական հատկանիշները:
Մայիսին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Ջ. Բլինկենը և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը մեկնարկ են տվել ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական երկխոսությանը, որը ներառում է ծրագրերի քննարկում, այդ թվում՝ աջակցելու մարդու իրավունքներին, մեդիա գրագիտությանը, սոցիալական պաշտպանությանը և արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին:

Political tensions and growing insecurity from the unresolved conflict over Nagorno-Karabakh dominated events in Armenia: Human Rights Watch
Political tensions and growing insecurity from the unresolved conflict over Nagorno-Karabakh dominated events in Armenia,  the Human Rights Watch said in a statement.
Authorities pursued ambitious judicial, police, and constitutional reforms. Human rights problems included ill-treatment by law enforcement, interference with freedom of assembly, domestic violence, discrimination against people with disabilities, and violence and discrimination based on sexual orientation and gender identity.
The Russia-brokered truce broke down several times as Azerbaijan made incursions in Nagorno-Karabakh and Armenia. The political opposition blamed Prime Minister Nikol Pashinyan, held ongoing protests, and demanded his resignation.
Armenian authorities reported that the fighting temporarily displaced more than 7,600 civilians, mostly women and children, from three regions of Armenia that border Azerbaijan and damaged or destroyed numerous residential buildings. Sporadic incidents of military hostilities continued to threaten the safety and livelihoods of civilians residing in villages in Nagorno-Karabakh and along the Armenia-Azerbaijan border.
Aftermath of the Nagorno Karabakh Conflict
The Russia-brokered 2020 truce broke down several times as Azerbaijan made incursions into Armenia. Sporadic incidents of military hostilities continued to threaten the safety and livelihoods of civilians residing in villages in Nagorno-Karabakh and in several surrounding districts and along the Armenia-Azerbaijan border
Armenian authorities reported that the September 2022 fighting killed at least three civilians and temporarily displaced more than 7,600 civilians, mostly women and children, from three regions of Armenia that border Azerbaijan, and damaged or destroyed numerous residential buildings. Three ethnic Armenian civilians were also killed in Nagorno Karabakh in earlier conflict-related incidents.
A video authenticated by Human Rights Watch showed the extrajudicial execution of at least seven Armenian soldiers, apparently by Azerbaijani forces, during the September 2022 fighting.
According to Armenian lawyers, at least 30 Armenian prisoners of war (POWs) and three civilians remain captured in relation to the 2020 hostilities remain in Azerbaijani custody by October 2022. Azerbaijani authorities do not recognize any of these individuals as POWs (see Azerbaijan chapter).
According to the Ombudswoman’s office, as of late August, 303 people, a mix of civilians and military, remain missing from the 2020 hostilities. Lawyers and human rights groups in Armenia allege that some were last seen alive in the custody of Azerbaijani forces.
In October 2022 the Azerbaijani Prosecutor General’s Office stated that since the 2020 ceasefire, through mid-October 2022, 34 civilians were killed and another 80 wounded by landmines in Nagorno Karabakh and the surrounding area.
Neither Azerbaijan nor Armenia is a party to the international treaty prohibiting anti-personnel landmines.
Ill-Treatment in Custody
Torture and ill-treatment in custody persists and is often perpetrated with impunity. Even when criminal investigations are launched in response to allegations of torture, they are mostly closed based on findings that no crime was committed or suspended for failure to identify a suspect.
Seven years after torture became a specific criminal offense in Armenia, in March a court delivered its first ruling on such charges, sentencing a former prison official to seven years and six months. Previously, officials held accountable for physical abuse faced general “abuse of office” offenses.
Freedoms of Speech and Assembly, Protection of Human Rights Defenders
Law enforcement interfered with freedom of assembly during protests throughout the year. The Armenian Helsinki Committee, a non-governmental group, documented disproportionate use of force during opposition protests in May and June.
In August, police in Yerevan briefly detained without explanation some 20 people protesting Russia’s war in Ukraine. In September, police outlawed a protest in front of the Russian embassy, briefly detaining two activists.
The Committee to Protect Freedom of Expression (CPFE), a local group, noted an increase in violence against journalists. Through June 2022, they documented 12 incidents with 13 victims, perpetrated by both public officials and private individuals. Most happened during various opposition protests. CPFE reported 23 cases of other types of pressure during the same period.
In a positive move, Armenia decriminalized "severe insult," removing the offence from the criminal code.
Armenia increased fines for failure to provide official information upon request, but CPFE reported 69 cases of violation of the right to receive and disseminate information.
Authorities continued to press spurious criminal incitement charges against Sashik Sultanyan, chairperson of the nongovernmental Yezidi Center for Human Rights. The charges stem from Sultanyan’s public interview alleging discrimination of the Yezidi minority in Armenia.
Disability Rights
Children with disabilities remain segregated in orphanages, special schools, or at home, with little or no education.
In 2022, there were 475 children with disabilities living in five state orphanages; only 230 attended school. The government has not announced comprehensive plans to relocate children with disabilities from state institutions to birth or foster families. The government continued to invest in the three remaining state orphanages for children with disabilities, instead of investing in community-based services and support, in line with international obligations. An unknown number of children with disabilities also continued to live in six private orphanages, with minimal government oversight.
Children who live in orphanages have the right to apply for state financial support to buy a home when they turn 18. In October 2021, the government adopted a discriminatory decree effectively stripping people without “self-care skills” who live in institutions of this right.
The authorities have not yet fulfilled their commitment to introduce legislation for supported decision-making mechanisms. Adults with psychosocial or intellectual disabilities can be deprived of legal capacity and placed under full guardianship, in violation of international obligations. Authorities lack comprehensive plans to introduce community-based services for people with psychosocial disabilities, and instead continue to invest in institutions and institutional care.
In August, the government adopted two regulations on personal assistance services and reasonable accommodation for people with disabilities. However, according to two disability rights groups—the Coalition on Inclusive Legal Reforms and Disability Rights Agenda—the regulations on personal assistance services are available only to people with disabilities from socially and economically marginalized families, and they will have no say over when and how they receive it.
In November 2022, Armenia ratified the Optional Protocol to the Convention on the Rights of Persons with Disabilities, making it possible for individuals to file complaints with the Committee on the Rights of Persons with Disabilities, which oversees states parties’ compliance with the convention.
Violence against Women and Children
Domestic violence cases remain largely underreported. A 2021 survey in Armenia showed that almost 36 percent of women interviewed who were ever in a partnership experienced at least one form of physical, sexual, or psychological violence by a current or former intimate partners; only 5 percent of those who experienced physical or sexual violence by a partner sought help from police and only 4.8 percent sought help from a health provider. sought help from police and only 4.8 percent sought help from a health provider.
The authorities investigated 391 criminal domestic violence complaints through June, bringing charges against 128 persons. In 85 of those cases, husbands were alleged perpetrators. Authorities initiated 21 cases against perpetrators for failing to fulfill or observe protective measures.
Eight women had been killed by partners, former partners or family members as of August 31. In March, a man killed himself and his ex-wife. According to their son, the man repeatedly violated police-imposed protective measures and kept threatening and harassing his ex-wife. Police were aware of the threats but failed to take further steps.
Law enforcement bodies lack adequate awareness and training on protection mechanisms required by law to prevent domestic violence, such as protection orders, and do not adequately apply or enforce them.
Authorities opened support centers providing psychological and other support to domestic violence survivors in all regions of Armenia, but state funding for them, according to women’s rights groups, is inadequate.
There are only two domestic violence shelters; both are in Yerevan and are run by a nongovernmental organization.
The ratification of the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence against Women and Domestic Violence (Istanbul Convention) remained stalled following misinformation campaigns in previous years claiming that the convention threatens traditional values and families.
The new criminal code identifies domestic violence as an aggravating circumstance in a number of crimes, but domestic violence is not a stand-alone criminal offense.
Sexual Orientation and Gender Identity
Lesbian, gay, bisexual, and transgender (LGBT) people in Armenia continue to face harassment, discrimination, and violence. The criminal code does not recognize animus due to sexual orientation or gender identity as aggravating criminal circumstances in hate crimes.
In March a criminal court delivered the first verdict in which violence against a person was committed based on a homophobic motive.
In its May judgement, the European Court of Human Rights found that Armenia violated the prohibition against torture and anti-discrimination in the case of Oganezova v. Armenia. Oganezova was a well-known LGBT activist whose club was attacked and set on fire in 2012. The court also found that Armenian authorities failed to discharge their positive obligation to effectively investigate the arson attack, which was committed with a homophobic motive.
Fear of discrimination and humiliation due to public disclosure of their sexual orientation or gender identity continue to prevent many LGBT people from reporting crimes against them, even when they are clearly motivated by anti-LGBT bias. When reported, investigations into such crimes are often inconclusive or ineffective.
In August, a man used anti-trans slurs while approaching a trans woman standing on a street and slapped her hard with a ring on his finger, causing an injury. A local group with homophobic and transphobic bias handed him a certificate for "carrying out patriotic acts." There was no effective investigation at time of writing.
New Generation and PINK, two LGBT rights groups, documented 27 incidents of physical attacks based on sexual orientation or gender identity through September. Authorities initiated criminal investigation in 12 cases. Armenia lacks comprehensive anti-discrimination legislation.
Key International Actors
The European Union sought a greater proactive role in conflict resolution efforts between Armenia and Azerbaijan. European Council President Charles Michel hosted several rounds of trilateral meetings with the Armenian and Azerbaijani leaders, discussing issues related to border delimitations, transport links, and peace agreement that would also address the rights and security of Nagorno-Karabakh’s ethnic Armenian population.
In October 2022, the Council of the European Union announced the deployment of up to 40 EU monitors along the Armenian side of the international border with Azerbaijan to “facilitate[e] the restoration of peace and security… , the building of confidence and the delimitation of the international border between the two states.”
Also in October, by invitation of the Armenian government, the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) announced it would send a  team to Armenia to “assess the situation in certain border areas.”
In its November 2021 Concluding Observations the United Nations Human Rights Committee, inter alia, urged Armenia to amend legislation to ensure equality and non-discrimination on all grounds, including on sexual orientation and gender identity, and to ensure access to effective and appropriate remedies for victims of discrimination. It also urged Armenia to criminalize acts of hate speech and hate crime on all prohibited grounds. It further recommended revising the law on domestic violence to ensure “a victim-centered approach that guarantees access to immediate means of redress and protection.”
The committee also urged prompt, impartial, thorough and effective investigations into all allegations of torture and ill-treatment, and for perpetrators to be prosecuted, and victims provided with full reparation.
The EU-Armenia Partnership Council meeting in May reiterated that of democracy, good governance, rule of law, fight against corruption, human rights and gender equality remained the cornerstone of the Eastern Partnership policy framework. In April, the EU encouraged Armenia to make further progress towards greater freedom of the media.
In its January resolution, the Council of Europe Parliamentary Assembly called on Armenia, inter alia, to adopt anti-discrimination legislation, adding sexual orientation, gender identity, gender expression and sexual characteristics to the prohibited grounds for discrimination.
In May the US Secretary of State Antony J. Blinken and Armenian minister of foreign affairs launched the US-Armenia strategic dialogue, that includes discussion on programs, inter alia, to support human rights, media literacy, social protection, and justice sector reforms.