Հնդկաստանը կատարյալ թեկնածու է Հայաստանի Սու-30 կործանիչների կատարելագործման համար. Forbes
Լուրեր են շրջանառվում, որ Հայաստանը «շահագրգռված է», որ Հնդկաստանը զենք մատակարարի և կործանիչների օդաչուներ պատրաստի ռուսական արտադրության Սու-30ՍՄ «Ֆլանկեր» կործանիչների համար: Թեև նման պայմանավորվածությունն առայժմ չի հաստատվել, Նյու Դելին, անշուշտ, կարող է զգալիորեն բարելավել հայկական այս ինքնաթիռները: Արմենպրես-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Forbes ամսագիրը:
Հոդվածի հեղինակ Փոլ Իդոնը, ով զբաղվում է Մերձավոր Արևելքի ռազմական և քաղաքական հարցերի լուսաբանմամբ, գրում է, որ Հնդկաստանն ունի 272 Սու-30ՄԿԻ «Ֆլանկեր» կործանիչների հսկայական պարկ, որոնց մեծ մասը լիցենզիայով արտադրվել է Նյու Դելիի կողմից: 20 տարի շարունակ այսքան մեծ քանակությամբ կործանիչները շահագործելուց բացի, Հնդկաստանը նաև դրանց համար ձեռք է բերել և մշակել ահռելի քանակությամբ ոչ ռուսական սպառազինություն։
«Հնդկական Su-30ՄԿԻ-ին ամբողջ աշխարհում գործարկվող «Ֆլանկեր»-ներից առանձնացնում է այն, որ այն հիանալի կերպով ինտեգրում է տարբեր զենքեր, սենսորներ և ավիոնիկա ամբողջ աշխարհից», - հունվարին տեղական լրատվամիջոցներին ասել է այդ կործանիչները գործարկող փորձառու հնդիկ օդաչուն:
Այս հրթիռները, մասնավորապես, ներառում են տեղական BrahMos գերձայնային թևավոր հրթիռի օդային տարբերակը, որը Սու-30ՄԿԻ-ին տալիս է զգալի հակազդեցության հնարավորություն, և «օդ-օդ» դասի Astra տեսանելիությունից դուրս հրթիռը (BRAAM):
«Վերջին ամիսներին Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև պաշտպանական կապերը նկատելիորեն աճել են։ Երևանը դարձել է հնդկական արտադրության Pinaka համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի (ՀԿՌՀ) առաջին արտասահմանյան պատվիրատուն՝ 2022 թ.-ին պատվիրելով շուրջ 250 միլիոն դոլարի չորս մարտկոց: Բացի այդ, երկու երկրները մտահոգված են Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Պակիստանի միջև եռակողմ ռազմական կապերի աճով: Հետևաբար, Հայաստանի Սու-30-ների պարկի կատարելագործման ուղղությամբ նրանց համագործակցությունը խելամիտ կլինի», - նշվում է հոդվածում:
Հոդվածի հեղինակը միևնույն ժամանակ ենթադրում է, որ Երևանը կարող է վերապահումներ ունենալ այս ինքնաթիռներում ավելի շատ ներդրումներ անելու առնչությամբ:
Հայաստանը 2019 թ.-ին ձեռք է բերել չորս Սու-30ՍՄ: Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը բարձր է գնահատել ժամանակակից կործանիչների գնումը՝ հայտարարելով, որ երկիրը վերջապես առաջ է անցնում խորհրդային ժամանակաշրջանի էժան, ցածր տեխնոլոգիական, օգտագործված համակարգերի գնումներից:
«Հայկական «Ֆլանկեր»-ները գործի չեն դրվել Ադրբեջանի դեմ 2020 թ.-ի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ողջ ընթացքում, քանի որ դրանք չունեին կարևորագույն սպառազինություն, մասնավորապես՝ ուղղորդվող «օդ-երկիր» դասի զինամթերք: Այդ կործանիչները չկառավարվող հրթիռներով մարտի ուղարկելն, անկասկած, կհանգեցներ կորուստների և գրեթե ոչ մի նկատելի օգուտ չէր բերի մարտի դաշտում», - նշում է պարբերականը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանն այդ պատերազմի ընթացքում ոչնչացրել է հայկական հակաօդային պաշտպանության մի քանի համակարգեր՝ օգտագործելով իսրայելական արտադրության «Harop» ԱԹՍ-ներ։
Հոդվածում նշվում է, որ  Հայաստանն ի սկզբանե հույս ուներ ձեռք բերել առնվազն 12 Սու-30ՍՄ: Առայժմ պարզ չէ՝ արդյոք Հայաստանը ձեռք կբերի այս կործանիչներից ևս 8 հատ՝ հաշվի առնելով նախկին փորձը: Մյուս կողմից, ունեցած չորս ինքնաթիռները Ռուսաստանին հետ վաճառելը, ամենայն հավանականությամբ, նպատակահարմար չի լինի Ուկրաինայում Ռուսաստանի ռազմական գործողությունների լույսի ներքո: Անցյալ տարվա մարտին Երևանն արդեն հերքել էր լուրերն այն մասին, որ իր «Ֆլանկեր»-ը հետ է տեղափոխել Մոսկվա՝ այդ պատերազմում օգտագործելու համար:
Հոդվածի հեղինակի համոզմամբ՝ Հայաստանի կողմից Սու-30-ների ձեռքբերումն Ադրբեջանի համար պատրվակ կծառայի՝ ձեռք բերելու Չինաստանի և Պակիստանի համատեղ մշակած JF-17 Thunder կործանիչը, ինչը ցանկացել է անել տարիներ շարունակ:
«Չինական PL-15 BVRAAM-ով զինված մեկ տասնյակ JF-17 Block 3 կործանիչները զգալիորեն կուժեղացնեն Ադրբեջանի օդուժը և, հավանաբար, կզրկեն Հայաստանին այն առավելությունից, որ կարող են տալ «Ֆլանկեր»-ները: Հետևաբար, Երևանը կարող է համաձայնել միջին ինչ-որ բանի», - նշում է Փոլ Իդոնը՝ հավելելով, որ դա կարող է լինել հնդիկ մասնագետների կողմից արդեն իսկ առկա չորս «Ֆլանկեր»-ների կատարելագործումը, որպեսզի դրանք որոշ չափով օգտակար դառնան Ադրբեջանի հետ հերթական հնարավոր պատերազմի դեպքում:
Հնդիկ ինժեներները կարող են մոդիֆիկացնել օդանավը, որպեսզի այն կարողանա կրել Astra և նույնիսկ BrahMos, ինչը հնարավորություն կտա Հայաստանին հարվածներ հասցնել Ադրբեջանի խորքերում գտնվող թիրախներին։ Բաքուն արդեն արդիականացրել է իր խորհրդային Սու-25 «Ֆրոգֆութ» գրոհային ինքնաթիռները, որոնք, ի թիվս այլ բաների,կարող են կրել թուրքական արտադրության սպառազինություն, այդ թվում՝ SOM հեռահար թևավոր հրթիռ։
«Նման պայմանավորվածությունը կարող էր օգնել Հայաստանին պահպանել դեմքը՝ ապացուցելով, որ «Ֆլանկեր»-ի սկզբնական ձեռքբերումը լիակատար վատնում չէր՝ շնորհիվ այն եզակի հնարավորությունների, որոնք կարող է տրամադրել Հնդկաստանը», - եզրափակում է հոդվածի հեղինակը։

India is an ideal candidate for upgrading Armenian Su-30 fighters: Forbes
Rumor has it that Armenia is "keen" on having India supply weapons and train fighter pilots for its Russian-built Su-30SM Flanker fighter jets. While no such arrangement has been confirmed, New Delhi could certainly improve these Armenian aircraft markedly. But is that really a priority for Yerevan? Paul Eden writes about this in his article for Forbes.
India has an enormous fleet of 272 Su-30MKI Flankers, most of them built by New Delhi under license. Aside from operating such a large number of these fighters for 20 years, India has also acquired and developed formidable non-Russian armaments for them.
"What makes the Indian Su-30MKI different from the Flankers operated across the world is that it is a beautiful integration of various weapons, sensors, and avionics from all over the world," an ace Indian fighter pilot told local media in January.
These missiles notably include an air-launched version of the indigenous BrahMos supersonic cruise missile, giving the Su-30MKI a substantive standoff capability, and the Astra beyond-visual-range air-to-air missile (BRAAM).
Defense ties between India and Armenia have noticeably increased in recent months. Yerevan became the first foreign customer for the Indian-built Pinaka multiple-launch rocket system (MLRS) when it ordered four batteries for an estimated $250 million in 2022. Furthermore, the two countries are concerned about growing trilateral military ties between Turkey, Azerbaijan, and Pakistan. Therefore, it would make sense if they cooperate to improve Armenia's Su-30 fleet.
On the other hand, Yerevan may have reservations about investing more in these aircraft.
Armenia acquired four Su-30SMs in 2019. The government of Nikol Pashinyan extolled the purchase of the modern fighter aircraft, proclaiming that the country was finally moving on from the days of shopping around for cheap, low-tech second-hand Soviet-era systems. His optimism proved fatally premature. Armenian Flankers remained idle throughout the 2020 Nagorno-Karabakh conflict against Azerbaijan since they lacked crucial armaments, particularly guided air-to-surface munitions. Sending those sleek jets into combat with unguided rockets would undoubtedly have resulted in losses with little to no discernible gain on the battlefield.
Azerbaijan destroyed several Armenian air defense systems using Israeli-built Harop loitering munitions during that war. Baku's successful use of such weaponry strongly indicated that Yerevan made a fatal blunder by spending so much of its limited military budget on a handful of flashy Flankers at the direct expense of its nascent drone industry. "White Elephant" became the derisory nickname critics used to describe these jets.
Armenia initially hoped to acquire at least a dozen Su-30SMs. It's unclear if it will push ahead with procuring another eight in light of this experience. On the other hand, selling its existing four back to Russia would most likely prove untenable in light of the Russian invasion of Ukraine. Yerevan already denied rumors last March that it had transferred its Flankers back to Moscow for use in that war.
Furthermore, any Armenian acquisition of additional Su-30s could spur Azerbaijan to respond by acquiring modern fighters. Baku could well use an Armenian procurement, which Yerevan can ill afford, as an excuse to finally acquire the JF-17 Thunder fighter jointly developed by China and Pakistan, which it has had its eye on for years. A dozen JF-17 Block 3 fighters armed with Chinese PL-15 BVRAAM would hugely improve Azerbaijani airpower and likely negate any advantage more Flankers would provide Armenia.
Yerevan may, therefore, settle for something in the middle. It could request Indian expertise and systems to improve the four Flankers it already has so they could become somewhat useful in the event of another war with Azerbaijan, which remains a possibility.
Indian engineers could modify the aircraft to carry the Astra and even the BrahMos, potentially enabling Armenia to strike targets deep inside Azerbaijan. Baku has already had its Soviet-era Su-25 Frogfoot attack planes modernized. Those aircraft are, among other things, capable of carrying Turkish-built arms, including the long-range SOM cruise missile.
Such an arrangement could help Armenia save some face by proving that the initial Flanker acquisition was not an utter waste, thanks to the unique capabilities India can provide.