Նիկոլ Փաշինյանը չի մեկնի Դավոս՝ մասնակցելու Համաշխարհային տնտեսական ֆորումին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի մեկնի Դավոս մասնակցելու Համաշխարհային տնտեսական ֆորումին, հաղորդում է Կառավարությունը։
«Նման այց պլանավորված չէ»,–նշում են կառավարությունից։
Փաշինյանը համաժողովին մասնակցել է միայն 2019 թվականին։ 2022 թվականին Հայաստանը ներկայացնում էր նախագահը։
Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի նստաշրջանը, կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով երկամյա դադարից հետո, այսօր բացվում է շվեյցարական Դավոս լեռնադահուկային հանգստավայրում:
Դրան կմասնակցեն պետությունների և կառավարությունների ավելի քան 50 ղեկավարներ, կենտրոնական բանկերի 19 ղեկավարներ, առևտրի 30 և արտաքին գործերի 35 նախարարներ, ինչպես նաև Միավորված ազգերի կազմակերպության, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարներ:
Սպասվում Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի, Եվրահանձնաժողովի ղեկավարի, Իսպանիայի վարչապետի, Լեհաստանի և Լիտվայի նախագահների, Գերմանիայի կանցլերի, Հարավային Կորեայի, Իրաքի, Ադրբեջանի նախագահների, Նիդեռլանդների, Հունաստանի, Վրաստանի, Սերբիայի և Ալբանիայի վարչապետների մասնակցությունը, փոխանցում է Sputnik-ը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян не поедет на Всемирный экономический форум в Давосе, сообщили Sputnik Армения в правительстве.
"Такой визит незапланирован", - сказали в правительстве.
Пашинян участвовал в форуме лишь в 2019 году. В 2022 году Армению представлял президент.
Сессия Всемирного экономического форума после двухлетнего перерыва из-за пандемии коронавируса открывается в понедельник в швейцарском горнолыжном курорте Давос.
В нем примут участие свыше 50 глав государств и правительств, 19 руководителей центробанков, 30 министров торговли и 35 министров иностранных дел, а также главы Организации Объединенных Наций, Международного валютного фонда и Всемирной торговой организации.
Ожидается участие генсека ООН, главы Еврокомиссии, премьера Испании, президентов Польши и Литвы, канцлер ФРГ, президентов Южной Кореи, Ирака, Азербайджана, премьер-министров Нидерландов, Греции, Грузии, Сербии и Албании.