Մինչ այս պահը միայն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն ու ՌԴ խաղաղապահ զորակազմն ունեն Արցախ ելք և մուտք իրականացնելու հնարավորություն. Շտաբ
Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտարարություն է տարածել, որում, մասնավորապես, նշվում է.
Շուրջ 40 օր է արդբեջանական կողմի ապակառուցողական վարքի պատճառով փակ է Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը։ Տեղեկացնում ենք, որ շրջափակման ընթացքում Արցախ չի մատակարարվել հազարավոր տոննաներով կենսական նշանակության ապրանքներ, իսկ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղահ զորակազմի կողմից Արցախ մատակարարված ապրանքները չնչին մաս են կազմում։
Այս ընթացքում Արցախի Հանրապետության տարբեր գերատեսչություններ Հայաստանի ու Սփյուռքի մեր հայրենակիցներից, տարբեր հասարակական կազմակերպություններից ու կառույցներից բազմաթիվ հեռախոսազանգեր են ստանում՝ Արցախին հումանիտար օգնություն ուղարկելու ցանկությամբ, սակայն տեղեկացնում ենք, որ Արցախը շարունակում է մնալ լիակատար շրջափակման մեջ և մինչ այս պահը միայն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն ու ՌԴ խաղաղապահ զորակազմն ունեն Արցախ ելք և մուտք իրականացնելու հնարավորություն, իսկ համացանցում տարածվող ցանկացած այլ տեղեկատվություն իրականությանը չի համապատասխանում։
Տեղեկացնում ենք նաև, որ Արցախի պետական գերտեսչությունների հետ չհամաձայնեցված ցանկացած դրամահավաք առնվազն խնդրահարույց է, իսկ ճանապարհի արգելափակման հետևանքով ՀՀ-ում գտնվող Արցախի քաղաքացիների խնդիրներով զբաղվում է ՀՀ կառավարության կողմից ստեղծված աշխատանքային խումբը՝ Արցախի պատկան գերատեսչությունների հետ փոխգործակցությամբ։
Լրացուցիչ հստակեցումների համար կարող եք զանգահարել ՀՀ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցչություն ներքոհիշյալ հեռախոսահամարներով՝ 044 249 977, 044 249 988»:

As of today, only the International Committee of the Red Cross and the Russian peacekeeping forces can enter and exit Artsakh: Artsakh InfoCenter
Artsakh Information Center issued a statement, which runs as follows:
''For about 40 days now, the only road connecting Artsakh with Armenia has been blocked due to the destructive behaviour of the Azerbaijani side. We inform that thousands of tons of vital supplies were not delivered to Artsakh due to the blockade, and the supplies delivered to Artsakh by the International Committee of the Red Cross and the Russian peacekeeping forces make only a small part of them.
During this period, we receive many phone calls from our compatriots both in Armenia and the Diaspora, various non-governmental organizations and structures, who wish to send humanitarian aid to Artsakh. We inform them however that Artsakh remains in a complete blockade, and, as of today, only the International Committee of the Red Cross and the Russian peacekeeping forces can enter and exit Artsakh, and any other information spread on the Internet does not correspond to reality.
We also inform that any fundraising not agreed with state institutions of Artsakh is at least problematic, and the issues related to citizens of Artsakh remaining in Armenia as a result of the road blockade are dealt with by the working group, which was set up by the Armenian government in cooperation with Artsakh's state institutions. For additional questions, you can contact the Permanent Representation of the Republic of Artsakh in Armenia at the following phone numbers: 044 249 977, 044 249 988.''