Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի նախագահի հետ
Հունվարի 23-ին աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթերի հետ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցերի:
Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքները: Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտումների ենթարկել Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայ բնակչությանը:
Նախարար Միրզոյանը շեշտել է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշման ավելացման անհրաժեշտությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետը կանխարգելելու նպատակով: Այս համատեքստում ԱԳ նախարարը կարևորել է հունվարի 18-19-ին Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստում ընդունված՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ հրատապ բանաձևում և «Ընդհանուր արտաքին ու անվտանգային քաղաքականության իրականացում. 2022թ. տարեկան զեկույցում» արտահայտված սկզբունքային դիրքորոշումները, որոնք օբյեկտիվորեն արտացոլում են տարածաշրջանում ստեղծված իրադրությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ:
Արարատ Միրզոյանը և Դեյվիդ Մքալիսթերն անդրադարձ են կատարել Հայաստան-ԵՄ գործընկերության օրակարգային հարցերի և դրա ընդլայնման հեռանկարներին։ Բարձր է գնահատվել նաև դեկտեմբերի 19-ին ավարտված ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության աշխատանքը։

Meeting of Ararat Mirzoyan with David McAllister
On January 23, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in Brussels on a working visit, had a meeting with David McAllister, the Chairman of the European Parliament's Committee on Foreign Affairs.
During the meeting, issues on regional security and stability were discussed.
Ararat Mirzoyan briefed his interlocutor on the consequences of the blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan. It was underscored that Azerbaijan pursues a policy of  subjecting the 120,000 Armenian population of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing.
Minister Mirzoyan stressed the need to increase pressure on Azerbaijan by the international community to prevent a humanitarian catastrophe in Nagorno-Karabakh. In this context, the Minister of Foreign Affairs highlighted the importance of the principled positions reflected in the urgent resolution on the Humanitarian consequences of the blockade in Nagorno-Karabakh and in the annual 2022 report on "Implementation of the common foreign and security policy”, adopted by the Plenary Session of the European Parliament on January 18-19 as they objectively reflect the situation in the region.
The interlocutors also exchanged views on the normalization process of Armenia-Azerbaijan relations.
Ararat Mirzoyan and David McAllister touched upon the issues of the Armenia-EU partnership agenda and the prospects for its expansion. The work of the EU monitoring mission, which was completed on December 19, was also highly appreciated.