Պեսկովը հայտնել է, որ զորակոչն ավարտված է, սակայն այլ պատճառներով հրամանագիրը դեռ ուժի մեջ է
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ մասնակի մոբիլիզացիայի մասին հրամանագիրը շարունակում է գործել, քանի որ այն նախատեսում է ոչ միայն անհրաժեշտ թվով քաղաքացիների կանչը, որն ավարտվել է։ Այս մասին երկուշաբթի լրագրողներին ասել է պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու չեղարկվեց մոբիլիզացիայի մասին հրամանագիրը, եթե այն ավարտվել է, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ինչ վերաբերում է մասնակի զորահավաքի կոչին, ապա այս գործընթացն ավարտված է։Եվ այստեղ ես առաջարկում եմ կենտրոնանալ Ռուսաստանի նախագահի խոսքերի ու հայտարարությունների վրա։ Բայց հրամանագիրը նախատեսում է նաև պաշտպանության նախարարության համար անհրաժեշտ այլ գործառույթներ»,- ասել է Կրեմլի խոսնակը։
Նրա խոսքով, «մասնակի զորահավաքի շրջանակներում զորակոչն իրականացվել է այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի հասել սահմանված թվին, որն անհրաժեշտ էր զինված ուժերին առաջադրված խնդիրները կատարելու համար. այն ձեռք է բերվել, ինչի կապակցությամբ դադարեցվել, ավարտվել է քաղաքացիների զորակոչը մասնակի զորահավաքի շրջանակներում: Այնուհանդերձ, շարունակել է Պեսկովը, «բացի քաղաքացիների զինվորական ծառայության զորակոչից, մասնակի մոբիլիզացիան ներառում է նաև այլ միջոցներ, որոնք անհրաժեշտ են զինված ուժերի առաջադրանքները ապահովելու համար. դա կապված է զինվորականների կողմից պարտականությունների կատարման հետ» և այլն։

Russian President Vladimir Putin’s decree on the nationwide partial mobilization is still in effect because it stipulates not only a required number of reservists during the call-up stage, Kremlin Spokesman Dmitry Peskov said on Monday, TASS reports.
"The call-up stage within the partial mobilization was conducted until the required number [of reservists] was drafted…, and this objective was achieved, meaning that the call-up of citizens was halted, that is, completed," he said in response to a question during his news briefing on why the presidential decree on the countrywide partial mobilization was still in force.
However, Peskov continued, "besides the call-up of citizens for military service, the partial mobilization included other measures as well, which are necessary to meet the objectives of the armed forces. It all concerns the implementation of duties of military servicemen," as well as the implementation of a classified provision of the decree on the partial mobilization and so forth.
"We have some work to do in this sphere," Peskov added having refused to dwell on details of the classified provision on the Russian president’s decree on the partial mobilization.