Պեսկովը հայտնել է, որ զորակոչն ավարտված է, սակայն այլ պատճառներով հրամանագիրը դեռ ուժի մեջ է
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ մասնակի մոբիլիզացիայի մասին հրամանագիրը շարունակում է գործել, քանի որ այն նախատեսում է ոչ միայն անհրաժեշտ թվով քաղաքացիների կանչը, որն ավարտվել է։ Այս մասին երկուշաբթի լրագրողներին ասել է պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու չեղարկվեց մոբիլիզացիայի մասին հրամանագիրը, եթե այն ավարտվել է, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ինչ վերաբերում է մասնակի զորահավաքի կոչին, ապա այս գործընթացն ավարտված է։Եվ այստեղ ես առաջարկում եմ կենտրոնանալ Ռուսաստանի նախագահի խոսքերի ու հայտարարությունների վրա։ Բայց հրամանագիրը նախատեսում է նաև պաշտպանության նախարարության համար անհրաժեշտ այլ գործառույթներ»,- ասել է Կրեմլի խոսնակը։
Նրա խոսքով, «մասնակի զորահավաքի շրջանակներում զորակոչն իրականացվել է այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի հասել սահմանված թվին, որն անհրաժեշտ էր զինված ուժերին առաջադրված խնդիրները կատարելու համար. այն ձեռք է բերվել, ինչի կապակցությամբ դադարեցվել, ավարտվել է քաղաքացիների զորակոչը մասնակի զորահավաքի շրջանակներում: Այնուհանդերձ, շարունակել է Պեսկովը, «բացի քաղաքացիների զինվորական ծառայության զորակոչից, մասնակի մոբիլիզացիան ներառում է նաև այլ միջոցներ, որոնք անհրաժեշտ են զինված ուժերի առաջադրանքները ապահովելու համար. դա կապված է զինվորականների կողմից պարտականությունների կատարման հետ» և այլն։

Песков сообщил, что призыв по мобилизации завершен, указ еще действует по другим причинам
Указ президента РФ Владимира Путина о частичной мобилизации продолжает действовать, так как предусматривает не только призыв нужного числа граждан, который завершен. Об этом заявил журналистам в понедельник пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков, отвечая на вопрос, почему не был отменен указ о мобилизации, если она завершена, передает ТАСС
"Что касается призыва по частичной мобилизации, этот процесс был завершен. И здесь я предлагаю ориентироваться на слова и заявления президента России. Но указ предусматривает и другие функции, необходимые для министерства обороны", - сказал представитель Кремля.
По его словам, "призыв в рамках частичной мобилизации осуществлялся до достижения установленной численности, необходимой для выполнения вооруженными силами поставленных задач, [она] была достигнута, в связи с чем призыв граждан в рамках частичной мобилизации был остановлен, завершен". Однако, продолжил Песков, "кроме призыва граждан на военную службу частичная мобилизация включает и другие мероприятия, необходимые для обеспечения задач вооруженных сил - это связано с исполнением обязанностей военнослужащими" и так далее. "В этой части это продолжает работать", - сказал представитель Кремля.
Песков не стал подробнее говорить о соответствующих положениях. "В том числе это касается и того закрытого пункта (всего в указе Путина о мобилизации десять пунктов, из которых седьмой скрыт под грифом "для служебного пользования" - прим. ТАСС) и так далее", - сказал пресс-секретарь президента.