Բլինկենն Ալիևին հորդորել է անհապաղ բացել Լաչինի միջանցքը. Պետդեպ
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում հորդորել է «անհապաղ» ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը՝ առևտրային ապրանքների շարժը վերականգնելու և հումանիտար ճգնաժամի ռիսկը նվազեցնելու համար, հայտնում է Պետդեպարտամենտը, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։
Բլինկենն ընդգծել է, որ Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի ծնած հումանիտար ճգնաժամը խաթարում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հեռանկարները։
«Պետքարտուղարը հորդորել է նախագահ Ալիևին կրկնապատկել ջանքերը Հայաստանի հետ երկկողմ խաղաղ բանակցություններում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Блинкен призвал Алиева к немедленному открытию Лачинского коридора: Госдеп
Государственный секретарь США Энтони Блинкен в телефонном разговоре с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым призвал Азербайджан к немедленному открытию Лачинского коридора для коммерческих передвижений, сообщили в Госдепе, передает Sputnik Армения.
Блинкен подчеркнул, что риск гуманитарного кризиса из-за ситуации вокруг Лачинского коридора подрывает перспективы мира между Арменией и Азербайджаном.
"Госсекретарь призвал президента Алиева удвоить усилия в двусторонних мирных переговорах с Арменией", - говорится в заявлении.