Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակումը հարված է ԵՄ միջնորդությամբ ՀՀ- Ադրբեջան բանակցություններին. The European Conservative
EVN Report
Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի փակումը հարված է նաև ԵՄ միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններին և խաղաղության շուրջ համաձայնություններին: Արմենպրես-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվել է The European Conservative-ի հոդվածում:
Նշվում է, որ իրադարձությունները Կովկասում տանում են դեպի հումանիտար ճգնաժամ, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվում է էթնիկ հայերի շրջափակումը:
Հոդվածագիրը հիշեցրել է , որ իրենց էկոակտիվիստ ներկայացնող ադրբեջանցիները դեկտեմբերի 12-ից արգելափակել են ԼՂ-ն Հայաստանի կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը: Արդյունքում 120 հազար հայ, այդ թվում՝ 30 հազար երեխա այժմ հայտնվել են իրավիճակում, որ սննդի, բժշկական պարագաների պակաս կա:
«Սա հարված է ԵՄ միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցություններին և խաղաղության շուրջ համաձայնություններին, որոնք, ըստ ոմանց, նշան են, որ ԵՄ-ն լրացնում է Ռուսաստանի թողած վակուումը Հարավային Կովկասում»,-նշում է հոդվածագիրը՝ հիշեցնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումները Բրյուսելում և Պրահայում:
Հոդվածագիրը նկատել է՝ թուրքական հեռուստաալիքը, օրինակ, Լաչինի միջանցքը փակած ադրբեջանցիներին ներկայացնում է որպես բնապահպան, սակայն ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը ներկայումս վճարում է PR ընկերություններին փորձագետների կողմից ստորագրված բնապահպանական կարծիքներ պատրաստելու համար: Սակայն դրանից մեկը հակառակ արդյունք է տվել, երբ ավստրալացի պրոֆեսորը հետ է վերցրել իր ստորագրությունը՝ հայտնաբերելով հոդվածի իրական հիմքը:
Հոդվածում ընդգծվել է նաև հայկական լրատվամիջոցների հետաքննությունների մասին, որոնց համաձայն՝ ցուցարարների մեծ մասը էկոակտիվիստական գործունեությամբ երբևէ չեն զբաղվել, շատերն ունեն ռազմական հետագիծ և սոցցանցերում ակտիվորեն կիսվում են ալիևամետ բովանդակությամբ:
Եվրախորհրդարանը հունվարի 18-ին քննարկել է ստեղծված իրավիճակը։ Ալիևի վարչակարգի գործողությունները միաձայն դատապարտվել են, իսկ բնապահպանական նպատակով բողոքի ցույցերը համարվել են կեղծիք: Հարավային Կովկասի հետ կապերի պատվիրակության նախագահ Մարինա Կալյուրանդը քննադատել է իր դեմ  «վհուկների որս» սկսած ադրբեջանցիներին: Մարտինա Միխելսը և Էմանուիլ Ֆրագկոսը կոչ են արել օդային կամուրջ ստեղծել՝ շրջանցելու շրջափակումը և մարդասիրական օգնություն տրամադրելու Լեռնային Ղարաբաղին:
Հոդվածագիրը նկատել է, որ այնուամենայնիվ, ԵՄ այլ կառույցներ մինչև օրս համարժեք, նույն կերպ չեն դատապարտել:
Գերմանացի պատգամավոր Լարս Պատրիկ Բերգը, ով տարածաշրջանում խորհրդարանի փաստահավաք առաքելության մասնակից է եղել, քննադատել է Եվրահանձնաժողովին՝ երկակի ստանդարտների համար։ «Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի անխոհեմ մտերմությունը Բաքվի իշխանությունների հետ ցինիզմ են»,-նշել է պատգամավորը՝ նկատելով, որ Եվրահանձնաժողովի նախագահը նույնիսկ Ադրբեջանին որակել է  «վստահելի գործընկեր»։
«Միևնույն ժամանակ, ինչպես երևում է, ԵՄ-ն ուժեղացնում է իր արձագանքը։ Երկամսյա դիտորդական առաքելության ավարտից հետո Եվրոպական խորհուրդը հայտարարել է ևս մեկ առաքելություն ուղարկելու իր ծրագրի մասին»,-ընդգծվել է հոդվածում:
Նշվում է, որ, չնայած ԵՄ դիտորդական նոր առաքելության  առնչությամբ ադրբեջանական մտավախություններին, Լարս Պատրիկ Բերգը The European Conservative-ի հետ զրույցում թերահավատություն է հայտնել, որ դա բավարար կլինի:
«Ադրբեջանը անտեսել է իր ստորագրած փաստաթղթով ստանձնած պարտավորությունները. հայ ռազմագերիները մնում են գերության մեջ, իսկ Լեռնային Ղարաբաղում ժառանգության օբյեկտների ոչնչացումը շարունակվում է անդադար: Հայաստանը հարուստ է իր քրիստոնեական ժառանգությամբ, և ենթակառուցվածքների, մշակութային օբյեկտների համակարգված ոչնչացումը սարսափելի է»,-ասել է Լարս Պատրիկ Բերգը:
Սակայն հոդվածում տեսակետ կա, թե Եվրահանձնաժողովի նախագահը կմտածի Ադրբեջանի հետ գազի գործարքը երկրորդ պլան մղելու և Ռուսաստանի թողած վակուումը լրացնելու մասին՝ դրանով իսկ ապահովելով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության հիմնական կարիքները։

Закрытие Азербайджаном Лачинского коридора - удар по переговорам Армения- Азербайджан: The European Conservative
EVN Report
Закрытие Азербайджаном Лачинского коридора, единственной дороги, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией и миром, является ударом по переговорам Армения-Азербайджан при посредничестве ЕС и мирному соглашению между Арменией и Азербайджаном. Как сообщает Арменпресс, такое мнение выражено в статье, опубликованной в The European Conservative.
В статье отмечается, что события на Кавказе приводят к гуманитарному кризису, поскольку в Нагорном Карабахе продолжается блокада этнических армян.
Автор статьи напомнил, что азербайджанцы, выдающие себя за экоактивистов, с 12 декабря перекрыли единственную дорогу, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией, Лачинский коридор. В результате 120 000 армян, в том числе 30 000 детей, оказались в ситуации нехватки продовольствия и медикаментов.
''Это удар по переговорам при посредничестве ЕС и мирным соглашениям между Арменией и Азербайджаном, которые, по мнению некоторых, являются признаком того, что ЕС заполняет вакуум, оставленный Россией на Южном Кавказе'', - отмечает обозреватель, вспоминая встречи лидеров Армении и Азербайджана в Брюсселе и в Праге.
Обозреватель отмечает, что турецкий телеканал, изображает азербайджанцев, закрывших Лачинский коридор, экологами, но очевидно, что правительство Азербайджана в настоящее время платит PR компаниям за подготовку экологических заключений, подписанных экспертами. Однако одно из них возымело обратный эффект, когда австралийский профессор отозвал свою подпись, обнаружив истинную подоплеку статьи.
В статье также освещены расследования армянских СМИ, согласно которым большинство протестующих никогда не занимались экоактивизмом, многие имеют военное прошлое и активно делятся в социальных сетях проалиевским контентом.
Европарламент 18 января обсудил создавшуюся ситуацию. Действия алиевского режима единодушно были осуждены, а экологические протесты признаны мистификацией. Глава делегации по связям с Южным Кавказом Марина Кальюранд осудила азербайджанцев, которые начали против нее ''охоту на ведьм''. Мартина Михелс и Эммануэль Фрагкос призвали к образованию воздушного коридора в обход блокады и доставки гуманитарной помощи Нагорному Карабаху.
Однако автор статьи отметил, что, другие структуры ЕС пока не выразили соответствующего осуждения.
Депутат от Германии Ларс Патрик Берг, участвовавший в миссии парламента по установлению фактов в регионе, раскритиковал Еврокомиссию за двойные стандарты. ''Безрассудная близость президента Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен к властям Баку - это цинизм'', - отметил депутат, напомнив, что президент Еврокомиссии даже назвала Азербайджан ''надежным партнером''.
''Хотя кажется, что ЕС усиливает свой резонанс. После окончания двухмесячной наблюдательной миссии Европейский совет объявил о своем плане направить еще одну миссию'', - подчеркивается в статье.
Отмечается, что, несмотря на опасения азербайджанцев относительно новой наблюдательной миссии ЕС, Ларс Патрик Берг в беседе с The European Conservative выразил скепсис, что этого будет достаточно.
''Азербайджан пренебрег обязательствами, взятыми на себя подписанным им документом. Армянские военнопленные остаются в плену, а разрушение объектов наследия в Нагорном Карабахе не прекращается. Армения богата своим христианским наследием, и систематическое разрушение инфраструктур и культурных объектов действительно ужасно'', - заключил Ларс Патрик Берг.
Однако в статье высказывается и та точка зрения, что председатель Еврокомиссии, возможно рассмотрит вопрос газовой сделки с Азербайджаном, отложит ее на второй план и заполнит вакуум, оставленный Россией, тем самым обеспечив основные потребности населения Нагорного Карабаха.