Անկարան չի դիտարկում ՆԱՏՕ-ից դուրս գալու հնարավորությունը. Թուրքիայի իշխող կուսակցություն
Անկարան չի դիտարկում Հյուսիսատլանտյան դաշինքից դուրս գալու հնարավորությունը։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նախագահած «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) խոսնակ Օմեր Չելիքը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Յուրաքանչյուր ընտրությունների ժամանակ նման բաների ենք հանդիպում (Թուրքիան ՆԱՏՕ-ից հեռացնելու կոչեր են հնչում -նշում է ՏԱՍՍ-ը)։ Սրանք այն հարցերը չեն, որոնց համար մենք պետք է անհանգստանանք: Թուրքիային ՆԱՏՕ-ից հեռացնելու անհրաժեշտության մասին բարձրաձայնողների խոսքերն անհիմն են։ Դրա մասին խոսք անգամ չի կարող լինել: Նրանք իրավունք չունեն այդ մասին խոսելու։ Այն, ինչի մասին նրանք խոսում են, շքեղություն կլիներ ՆԱՏՕ-ի համար»,- ասել է նա CNN Türk-ին տված հարցազրույցում։
Չորեքշաբթի ավելի վաղ Թուրքիայի «Հայրենիք» կուսակցության փոխնախագահ Էթհեմ Սանջաքը հայտարարել էր, որ Թուրքիան կարող է հինգ-վեց ամսվա ընթացքում դուրս գալ ՆԱՏՕ-ից՝ «Անկարայի դեմ սադրիչ գործողությունների պատճառով»։

В Турции заявили, что не рассматривают возможность выхода из НАТО
Анкара не рассматривает возможность выхода из состава Североатлантического альянса. Об этом заявил в среду Омер Челик - пресс-секретарь Партии справедливости и развития (ПСР), председателем которой является президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
"Мы сталкиваемся с такими вещами на каждых выборах (призывы исключить Турцию из НАТО - прим. ТАСС). Это не те вещи, по поводу которых мы будем переживать. Слова тех, кто говорит о необходимости исключить Турцию из НАТО, неразумны. Об этом не может быть и речи. Мы являемся одной из стран - основательниц НАТО. Они не имеют права говорить об этом. То, о чем они говорят, было бы роскошью для НАТО", - сказал он в интервью телеканалу CNN Türk, передает ТАСС
Ранее в среду заместитель председателя турецкой партии "Родина" Этхем Санджак заявил, что Турция может покинуть НАТО через пять-шесть месяцев из-за провокационных действий против Анкары.