Անկարան չի դիտարկում ՆԱՏՕ-ից դուրս գալու հնարավորությունը. Թուրքիայի իշխող կուսակցություն
Անկարան չի դիտարկում Հյուսիսատլանտյան դաշինքից դուրս գալու հնարավորությունը։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նախագահած «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) խոսնակ Օմեր Չելիքը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Յուրաքանչյուր ընտրությունների ժամանակ նման բաների ենք հանդիպում (Թուրքիան ՆԱՏՕ-ից հեռացնելու կոչեր են հնչում -նշում է ՏԱՍՍ-ը)։ Սրանք այն հարցերը չեն, որոնց համար մենք պետք է անհանգստանանք: Թուրքիային ՆԱՏՕ-ից հեռացնելու անհրաժեշտության մասին բարձրաձայնողների խոսքերն անհիմն են։ Դրա մասին խոսք անգամ չի կարող լինել: Նրանք իրավունք չունեն այդ մասին խոսելու։ Այն, ինչի մասին նրանք խոսում են, շքեղություն կլիներ ՆԱՏՕ-ի համար»,- ասել է նա CNN Türk-ին տված հարցազրույցում։
Չորեքշաբթի ավելի վաղ Թուրքիայի «Հայրենիք» կուսակցության փոխնախագահ Էթհեմ Սանջաքը հայտարարել էր, որ Թուրքիան կարող է հինգ-վեց ամսվա ընթացքում դուրս գալ ՆԱՏՕ-ից՝ «Անկարայի դեմ սադրիչ գործողությունների պատճառով»։

Turkey does not consider pullout from NATO: Erdogan’s party
Ankara is not considering the possibility of withdrawing from the North Atlantic Alliance, the spokesman for President Recep Tayyip Erdogan’s Justice and Development Party (AK Party), Omer Celik, said on Wednesday, TASS reports.
"We face such things in every election (calls for ending Turkey’s membership of NATO). These are not the things that we will worry about. Those who call for terminating Turkey’s membership of NATO do not talk sense. This is out of the question. We are one of the founding countries of NATO. They have no right to say such things. What they say would be a luxury for NATO," he said in an interview on CNN Turk.
Earlier, on Wednesday, the deputy leader of the Turkish Motherland Party, Ethem Sancak, said that Turkey might leave NATO in five to six months due to provocative actions against Ankara.