Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ժոզեպ Բորելին
Հունվարի 25-ին աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի վերաբերյալ։ Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության տեղակայման մասին որոշումը։
Արարատ Միրզոյանը Ժոզեպ Բորելի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին: Շեշտվել է, որ Ադրբեջանը, նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների համաձայն, անհապաղ պետք է դադարեցնի Լաչինի միջանցքի արգելափակումը։ Հայկական կողմը կարևորել է միջազգային հանրության կողմից գործուն քայլերի իրականացումը՝ Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտումների ենթարկելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը կանխարգելելու համար։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ զարգացումները:

The meeting of the Foreign Minister of Armenia with the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy
On January 25, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in Brussels on a working visit, met Joseph Borrell, the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy.
During the meeting, the parties exchanged views on regional security and stability. Minister Mirzoyan highly appreciated the decision to deploy an EU civilian monitoring mission in Armenia.
Ararat Mirzoyan drew Josep Borrel’s attention to the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulting from Azerbaijan’s illegal blockade of the Lachin Corridor. It was stressed that, according to the provisions of the Trilateral Statement of November 9th, Azerbaijan should immediately stop the Lachin Corridor blockade. The Armenian side emphasized the implementation of practical steps by the international community to prevent Azerbaijan’s policy of ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh.
The Foreign Minister of Armenia and the EU High Representative discussed the developments in the normalization process of Armenia-Azerbaijan relations.
The developments in the normalization process of Armenia-Turkey relations were also touched upon.
Issues related to the further development of the Armenia-EU partnership were also on the agenda of the meeting.