Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ժոզեպ Բորելին
Հունվարի 25-ին աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի վերաբերյալ։ Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության տեղակայման մասին որոշումը։
Արարատ Միրզոյանը Ժոզեպ Բորելի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին: Շեշտվել է, որ Ադրբեջանը, նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների համաձայն, անհապաղ պետք է դադարեցնի Լաչինի միջանցքի արգելափակումը։ Հայկական կողմը կարևորել է միջազգային հանրության կողմից գործուն քայլերի իրականացումը՝ Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտումների ենթարկելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը կանխարգելելու համար։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ զարգացումները:

Мирзоян и Боррель обсудили развития по процессу нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном
25 января находящийся с рабочим визитом в Брюсселе министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности и стабильности. Министр Мирзоян высоко оценил решение о развертывании в Армении гражданской мониторинговой миссии ЕС.
Арарат Мирзоян обратил внимание Жозепа Борреля на гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, сложившийся в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора. Было подчеркнуто, что, согласно положениям Трехстороннего заявления от 9 ноября, Азербайджан должен немедленно прекратить блокаду Лачинского коридора. Армянская сторона подчеркнула важность осуществления международным сообществом практических шагов по предотвращению проводимой Азербайджаном политики подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке.
Министр иностранных дел Армении и верховный представитель ЕС обсудили развития по процессу нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.