Բաքվում Իրանի դեսպանին կանչել են Ադրբեջանի ԱԳՆ
Բաքվում Իրանի դեսպան Սեյիդ Աբաս Մուսավին այսօր կանչվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ, NEWS.am-ի փոխանցմամբ այդ մասին հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ ԱԳՆ-ի վրա հղումով։
«Հանդիպմանը խստորեն դատապարտվել է Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա այսօր տեղի ունեցած զինված հարձակումը, հայտարարվել է դիվանագիտական ներկայացուցչությունների վրա նման հարձակումների անթույլատրելիության մասին, նշվել է դիվանագիտական ներկայացուցչության և նրա աշխատակիցների անվտանգությունն ապահովելու Իրանի պարտավորությունը՝ Վիեննայի կոնվենցիային համապատասխան։ Հանդիպման ընթացքում պահանջ է հնչեցվել հնարավորինս սեղմ ժամկետում պատասխանատվության ենթարկել ահաբեկչական գործողություն կատարած անձին, իրականացնել մանրակրկիտ հետաքննություն, բացահայտել և պատժել հանցագործության կազմակերպմանն ու կատարմանը մասնակից մյուս մասնակիցներին: Հանդիպմանն ընդգծվել է նաև, որ վերջին շրջանում Իրանում համակարգված հակաադրբեջանական արշավ է իրականացվում, ինչն էլ ավելի է սրում առանց այդ էլ բարդ հարաբերությունները:
Մուսավին՝ խստորեն դատապարտելով զինված միջադեպը, խորը ափսոսանք է հայտնել տեղի ունեցածի կապակցությամբ, ինչպես նաև խորը ցավակցություն հայտնել դեսպանատան զոհված աշխատակցի ընտանիքին, Ադրբեջանի կառավարությանը և ժողովրդին: Դեսպանը նաև ընդգծել է, որ Իրանի համապատասխան մարմիններն անմիջապես արձագանքել են միջադեպին, ներկայումս իրավապահ մարմինները հետաքննում են այն, մանրամասն տեղեկատվությունը կհրապարակվի հետաքննության ավարտից հետո»,-հաղորդագրությունը մեջբերում են ԶԼՄ-ները։

Посла Ирана в Баку вызвали в МИД Азербайджана
Посол Ирана в Баку Сеид Аббас Мусави сегодня был вызван в МИД Азербайджана. Об этом сообщают азербайджанские СМИ со сылкой на МИД.
''На встрече было решительно осуждено сегодняшнее вооруженное нападение на посольство Азербайджана в Тегеране, заявлено о недопустимости подобных нападений на дипломатические представительства, отмечена обязанность Ирана обеспечить безопасность диппредставительства и его сотрудников в соответствии с Венской конвенцией. На встрече было озвучено требование в кратчайшие сроки привлечь к ответственности лицо, совершившее террористический акт, провести тщательное расследование, выявить и наказать других участников, причастных к организации и совершению преступления. На встрече также было подчеркнуто, что в последнее время в Иране проводится планомерная антиазербайджанская кампания, что еще больше обостряет и без того сложные отношения.
Мусави, решительно осудив вооруженный инцидент, выразил глубокое сожаление по поводу произошедшего, а также глубокие соболезнования семье погибшего сотрудника посольства, правительству и народу Азербайджана. Посол также подчеркнул, что соответствующие органы Ирана немедленно отреагировали на инцидент, в настоящее время правоохранительные органы расследуют его, подробная информация будет обнародована после завершения расследования'', - цитируют СМИ сообщение.