Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսլանդիայի ԱԳ նախարար Թորդիս Քոլբրուն Գիլֆադոթիրի հետ
Հունվարի 27-ին Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսլանդիայի ԱԳ նախարար Թորդիս Քոլբրուն Գիլֆադոթիրի հետ:
Նախարար Միրզոյանը շնորհավորել է գործընկերոջը Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ:
Հեռախոսզրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին: Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Իսլանդիայի ԱԳ նախարար Թորդիս Քոլբրուն Գիլֆադոթիրի՝ որպես ԵԽ նախարարների կոմիտեի նախագահողի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ արտահայտած հստակ դիրքորոշումը:
Հաշվի առնելով օրեցօր ահագնացող իրավիճակը՝ հայկական կողմն ընդգծել է տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու նպատակով Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղման անհրաժեշտությունը:
Կողմերը քննարկել են նաև Հայաստան-Իսլանդիա երկկողմ համագործակցության խորացմանը և ընդլայմանն առնչվող հարցեր։

27 января министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Исландии Тордис Кольбрун Гюльфадоттир.
Министр Мирзоян поздравил своего коллегу с принятием председательства в Комитете министров Совета Европы.
В ходе телефонного разговора стороны коснулись гуманитарной ситуации, сложившейся в Нагорном Карабахе вследствие блокировки Азербайджаном Лачинского коридора. Арарат Мирзоян высоко оценил четкую позицию министра иностранных дел Исландии Тордис Кольбрун Гюльфадоттир в качестве председателя Комитета министров СЕ в связи с блокировкой Лачинского коридора.
Учитывая ухудшающуюся с каждым днем ситуацию, армянская сторона подчеркнула необходимость направления международной миссии по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор для оценки гуманитарной ситуации на месте.
Стороны обсудили также вопросы углубления и расширения двустороннего сотрудничества Армения-Исландия.