Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսլանդիայի ԱԳ նախարար Թորդիս Քոլբրուն Գիլֆադոթիրի հետ
Հունվարի 27-ին Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսլանդիայի ԱԳ նախարար Թորդիս Քոլբրուն Գիլֆադոթիրի հետ:
Նախարար Միրզոյանը շնորհավորել է գործընկերոջը Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ:
Հեռախոսզրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին: Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Իսլանդիայի ԱԳ նախարար Թորդիս Քոլբրուն Գիլֆադոթիրի՝ որպես ԵԽ նախարարների կոմիտեի նախագահողի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ արտահայտած հստակ դիրքորոշումը:
Հաշվի առնելով օրեցօր ահագնացող իրավիճակը՝ հայկական կողմն ընդգծել է տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու նպատակով Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղման անհրաժեշտությունը:
Կողմերը քննարկել են նաև Հայաստան-Իսլանդիա երկկողմ համագործակցության խորացմանը և ընդլայմանն առնչվող հարցեր։

On January 27, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan had a phone conversation with Minister of Foreign Affairs of Iceland Þórdís Kolbrún Gylfadóttir.
Minister Mirzoyan congratulated his counterpart on assuming the Presidency of the Committee of Ministers of the Council of Europe.
During the phone conversation, the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh resulting from Azerbaijan’s blockade of the Lachin Corridor was touched upon. Ararat Mirzoyan highly appreciated the clear position expressed by the Minister of Foreign Affairs of Iceland, Þórdís Kolbrún Gylfadóttir, as Chair of the Committee of Ministers of the Council of Europe regarding the Lachin Corridor blockade.
Taking into account the daily deteriorating situation, the Armenian side emphasized the need for deployment of the international fact-finding mission to Nagorno-Karabakh and Lachin Corridor in order to assess the humanitarian situation on the ground.
The sides also discussed issues related to the deepening and expansion of Armenia-Iceland bilateral cooperation.