Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը խոչընդոտ է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղ գործընթացի առաջխաղացման համար: «Ամերիկայի ձայն»-ի հայկական ծառայությանը տված հարցազրույցում հայտնել է Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Քերեն Դոնֆրիդը, փոխանցում է 1lurer.am։
Բարձրաստիճան դիվանագետի խոսքով՝ մարդասիրական իրավիճակի հետ մեկտեղ, այդ պատճառով է, որ Վաշինգտոնն ակտիվորեն ջանքեր է գործադրում՝ միջանցքի վերաբացման ուղղությամբ: Դոնֆրիդն ընդգծել է, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակման հարցն առաջնային էր պետքարտուղար Բլինքենի՝ Ադրբեջանի ու Հայաստանի ղեկավարների հետ ունեցած վերջին հեռախոսազրույցներում:
«Պետքարտուղարը կոչ է արել անհապաղ վերաբացել միջանցքը և ընդգծել առևտրային և մասնավոր անխոչընդոտ երթևեկության կարևորությունը։ Մենք շատ մտահոգված ենք Լեռնային Ղարաբաղում տեղի հայ բնակչության իրադրության կապակցությամբ: Մենք կշարունակենք լինել ներգրավված և ճնշում գործադրել այս իրավիճակի շուրջ»,- հայտնել է նա:
Պետքարտուղարի տեղակալի խոսքով՝ հայ-ադրբեջանականն բանակցային գործընթացն ընդգրկում է բազմաթիվ բարդ խնդիրների շուրջ քննարկումներ, ներառյալ՝ խաղաղության պայմանագրի, սահմանների սահմանազատման, երկրների միջև տրանսպորտային կապի վերաբացման հարցեր:
«Մենք կարծում ենք, որ ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ Ադրբեջանը խորապես հանձնառու է այս գործընթացին։ Պատրաստ ենք ամեն կերպ օգնել՝ գիտակցելով, որ այն ծանր որոշումները, որոնք պետք է կայացվեն խաղաղությանը հասնելու համար, պետք է կայացվեն Երևանում և Բաքվում»,- նշել է Դոնֆրիդը:
Ըստ դիվանագետի՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խնդիրները չեն կարող ունենալ ռազմական լուծում, իսկ միակ ճանապարհը խաղաղ գործընթացի միջոցով դիվանագիտական կարգավորումն է:
Պետքարտուղարի տեղակալը նաև երախտագիտություն է հայտնել Եվրամիությանը՝ Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանը մշտադիտարկելու նպատակով Հայաստանում քաղաքացիական առաքելություն տեղակայելու համար: Նա աջակցություն է հայտնել նախաձեռնությանը:

Ситуация, сложившаяся вокруг Лачинского коридора, является препятствием для продвижения мирного процесса между Арменией и Азербайджаном. Как передает 1lurer.am, об этом в интервью армянской службе "Голоса Америки" заявила заместитель госсекретаря США по делам Европы и Евразии Карен Донфрид.
По словам высокопоставленного дипломата, наряду с гуманитарной ситуацией, именно поэтому Вашингтон активно прилагает усилия для открытия коридора. Донфрид подчеркнула, что вопрос блокирования Лачинского коридора был приоритетным в недавних телефонных разговорах госсекретаря Блинкена с лидерами Азербайджана и Армении.
"Госсекретарь призвал к немедленному открытию коридора и подчеркнул важность беспрепятственного коммерческого и частного движения. Мы очень обеспокоены положением местного армянского населения в Нагорном Карабахе. Мы будем продолжать участвовать и оказывать давление на эту ситуацию", - сказала она.
По словам заместителя госсекретаря, армяно-азербайджанский переговорный процесс включает в себя обсуждение многих сложных вопросов, в том числе вопросов мирного договора, демаркации границы, возобновления транспортного сообщения между странами.
"Мы считаем, что и Армения, и Азербайджан глубоко привержены этому процессу. Мы готовы всячески помогать, понимая, что сложные решения, которые необходимо принять для достижения мира, должны быть приняты в Ереване и Баку", - сказала Донфрид.
По словам дипломата, проблемы между Арменией и Азербайджаном не могут иметь военного решения, и единственный путь - дипломатическое урегулирование через мирный процесс.
Заместитель госсекретаря также выразил благодарность Евросоюзу за размещение в Армении гражданской миссии для наблюдения за границей Армении с Азербайджаном. Она выразил поддержку инициативе.