Արարատ Միրզոյանը եգիպտացի գործընկերոջն է ներկայացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում վատթարացող հումանիտար իրավիճակը
Հունվարի 29-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Եգիպտոսի ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրիին, որը Հայաստանում է գտնվում Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսիի պատվիրակության կազմում:
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է երկկողմ հարաբերությունների պատմության ընթացքում Եգիպտոսի ղեկավարի կողմից առաջին պաշտոնական այցի իրականացումը Հայաստան։ Երկուստեք նշվել է, որ բարձրաստիճան փոխայցելությունները նոր լիցք են հաղորդում հայ-եգիպտական համագործակցության զարգացմանը։
Հայաստանի և Եգիպտոսի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների և զբոսաշրջության ոլորտներում առկա փոխգործակցությունն առավել խորացնելու հեռանկարների շուրջ։ Կողմերը կարևորել են նաև երկկողմ իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը։ Անդրադարձ է կատարվել բազմակողմ հարթակներում երկու երկրների համագործակցության ամրապնդմանը։
Զրուցակիցները քննարկել են միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
Արարատ Միրզոյանը Սամեհ Շուքրիին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր վատթարացող հումանիտար իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը: Հայկական կողմը շեշտել է, որ Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտման ենթարկել արցախահայությանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է միջազգային հանրության կողմից գործուն և անհապաղ քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտությունը` Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման, Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջև անվտանգ և անարգել կապի վերականգնման հարցում։
Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել նաև Հայաստան–Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:

Мирзоян представил Самеху Шукри ухудшающуюся день за днем гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе
29 января министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Египта Самехом Шукри, находящимся в Армении в составе делегации президента Египта Абделя Фаттаха Ас-Сиси.
Арарат Мирзоян отметил важность первого в истории двусторонних отношений официального визита главы Египта в Армению. Было обоюдно отмечено, что взаимные визиты на высшем уровне придают новый импульс развитию армяно-египетского сотрудничества.
Главы МИД Армении и Египта обменялись мнениями о перспективах дальнейшего углубления существующего сотрудничества в торгово-экономической сфере, а также в сфере высоких технологий и туризма. Стороны отметили также выжность расширения двустороннего договорно-правового поля. Было затронуто укрепление сотрудничества двух стран на многосторонних площадках.
Собеседники обсудили вопросы международной и региональной безопасности и стабильности.
Был затрогут процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
Арарат Мирзоян представил Самеху Шукри ухудшающуюся день за днем гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, подчеркнув, что Азербайджан грубо нарушает положения Трехстороннего заявления от 9 ноября и международное гуманитарное право. Армянская сторона отметила, что Азербайджан стремится подвергнуть арцахских армян этнической чистке.
Министр иностранных дел РА подчеркнул необходимость осуществления международным сообществом действенных и незамедлительных шагов по разблокированию Лачинского коридора и восстановлению безопасного и беспрепятственного сообщения между Арменией и Нагорным Карабахом.
Арарат Мирзоян также представил коллеге последние развития в процессе нормализации отношений между Арменией и Турцией.