Արարատ Միրզոյանը եգիպտացի գործընկերոջն է ներկայացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում վատթարացող հումանիտար իրավիճակը
Հունվարի 29-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Եգիպտոսի ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրիին, որը Հայաստանում է գտնվում Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Ալ-Սիսիի պատվիրակության կազմում:
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է երկկողմ հարաբերությունների պատմության ընթացքում Եգիպտոսի ղեկավարի կողմից առաջին պաշտոնական այցի իրականացումը Հայաստան։ Երկուստեք նշվել է, որ բարձրաստիճան փոխայցելությունները նոր լիցք են հաղորդում հայ-եգիպտական համագործակցության զարգացմանը։
Հայաստանի և Եգիպտոսի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների և զբոսաշրջության ոլորտներում առկա փոխգործակցությունն առավել խորացնելու հեռանկարների շուրջ։ Կողմերը կարևորել են նաև երկկողմ իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը։ Անդրադարձ է կատարվել բազմակողմ հարթակներում երկու երկրների համագործակցության ամրապնդմանը։
Զրուցակիցները քննարկել են միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:
Արարատ Միրզոյանը Սամեհ Շուքրիին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում օրեցօր վատթարացող հումանիտար իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը: Հայկական կողմը շեշտել է, որ Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտման ենթարկել արցախահայությանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է միջազգային հանրության կողմից գործուն և անհապաղ քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտությունը` Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման, Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջև անվտանգ և անարգել կապի վերականգնման հարցում։
Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել նաև Հայաստան–Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:

The meeting of the Foreign Ministers of Armenia and Egypt
On January 29, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with the Foreign Minister of Egypt Sameh Shukri, who is in Armenia within the delegation of Abdel Fattah El-Sisi, the President of Egypt.
Ararat Mirzoyan highlighted the importance of the first official visit of the Egyptian leader to Armenia in the history of bilateral relations. Both sides noted that high-level mutual visits give a new impetus to the development of Armenian-Egyptian cooperation.
The Foreign Ministers of Armenia and Egypt exchanged views on the prospects of further deepening the current cooperation in the spheres of trade and economy, high technologies and tourism. The parties also underscored the importance of expanding the bilateral legal framework. The strengthening of cooperation between the two countries on multilateral platforms was touched upon.
The interlocutors discussed issues of international and regional security and stability.
The process of normalization of Armenia-Azerbaijan relations was touched upon.
Ararat Mirzoyan briefed Sameh Shukri on the daily deteriorating humanitarian situation in Nagorno-Karabakh resulting from Azerbaijan's blockade of the Lachin Corridor, emphasizing that Azerbaijan is flagrantly violating the provisions of the Trilateral Statement of November 9, 2020 and international humanitarian law. The Armenian side stressed that Azerbaijan aims to subject the Armenians of Artsakh to ethnic cleansing.
Foreign Minister of Armenia highlighted the need for efficient and immediate steps by the international community towards unblocking the Lachin Corridor, and restoring safe and unimpeded communication between Armenia and Nagorno-Karabakh.
Ararat Mirzoyan also briefed his counterpart on the latest developments of the normalization process of Armenia-Turkey relations.