Եթե ուզում ենք, որ Ադրբեջանն Արցախը հայաթափելու իր ծրագրերում չհաջողի, մենք ունենք մեկ ճանապարհ. Ռուբեն Վարդանյան
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանը հունվարի 29-ին Ստեփանակերտի տարբեր թաղամասերում հանդիպումներ է ունեցել  բնակչության հետ:
Ինչպես անցած շաբաթվա ընթացքում համայնքներում, այնպես էլ Ստեփանակերտում հանրային հանդիպումների ընթացքում Ռուբեն Վարդանյանը խոսել է այն մարտահրավերների և խնդիրների մասին, որոնց պետությունն ու հասարակությունն առերեսվում են ադրբեջանական շրջափակման պատճառով:
Պետնախարարը ներկայացրել է Օպերատիվ շտաբի կողմից  ճգնաժամային իրավիճակում բնակչության  կենսագործունեության  ապահովման,  հրատապ խնդիրների լուծման, ճգնաժամի հետևանքների մեղմման, ինչպես նաև  ապաշրջափակման ուղղությամբ տարբեր ոլորտներում ու ասպարեզներում կատարվող աշխատանքները: Նա կարևոր է համարել այս բարդ ժամանակաշրջանում ժողովրդի հետ հետադարձ կապի պահպանումը, ամբողջական տեղեկատվության փոխանցումը, ինչը հանրությանը կօգնի ավելի լավ  հասկանալ իրավիճակն ու  համատեղ ջանքերով հաղթահարել այն: «Եթե մենք ուզում ենք, որ Ադրբեջանն Արցախը հայաթափելու իր ծրագրերում չհաջողի, մենք ունենք մեկ ճանապարհ՝ սեղմել ատամներն ու առաջ գնալ:  Ու դա կարող ենք անել միայն համախմբվելու միջոցով»,-ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Պետնախարարը լսել  է ստեղծված իրավիճակի, ինչպես նաև  Օպերատիվ շտաբի կողմից իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ բնակչության կարծիքներն ու մոտեցումները,  պատասխանել նրանց հետաքրքրող  հարցերին:
Ինչպես համայնքներում, այնպես էլ Ստեփանակերտում հանդիպումների մասնակիցները վստահեցրել են, որ ոչ մի շրջափակում չի կարող կոտրել հայրենի հողում իրենց արժանապատիվ կյանքը շարունակելու հաստատակամությունը:

У нас есть один путь: стиснуть зубы и двигаться дальше: Рубен Варданян
29 января Государственный министр Республики Арцах, начальник Оперативного штаба Рубен Варданян в различных районах Степанакерта провел встречи с местными жителями.
Как во время состоявшихся на прошлой неделе встреч в общинах, так и общаясь с жителями Степанакерта, Рубен Варданян говорил о вызовах и проблемах, с которыми сталкиваются государство и общество из-за азербайджанской блокады.
Государственный министр представил проводимую в различных сферах и областях Оперативным штабом работу по обеспечению жизнедеятельности населения в нынешней кризисной ситуации, решению неотложных проблем, смягчению последствий кризиса, а также в направлении снятия блокады.
Он счёл важным поддержание обратной связи с народом, полноценное информирование населения в этот непростой период, что поможет общественности лучше понимать ситуацию и совместными усилиями преодолевать ее. "Если мы хотим, чтобы Азербайджан потерпел неудачу в своих планах по изгнанию армян из Арцаха, у нас есть один путь: стиснуть зубы и двигаться дальше. А сделать это мы сможем, только объединившись", - сказал Рубен Варданян.
Государственный министр выслушал мнения и подходы жителей относительно создавшейся ситуации, а также проводимых Оперативным штабом работ, ответил на их вопросы.
Как в общинах, так и в Степанакерте участники встреч заверили, что никакая блокада не сможет сломить их решимость продолжать достойно жить на родной земле.