ՄԱԿ-ի դատարանում Եղիշե Կիրակոսյանը ներկայացրեց Հայաստանի միջանկյալ պահանջներն Ադրբեջանի նկատմամբ
Հայաստանը ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանին խնդրում է պարտադրել Ադրբեջանին հետևյալ միջանկյալ միջոցները, նախքան այս գործը, ըստ էության, վճռելու: Panorama-ի հաղորդմամբ այս մասին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի  գործով դատավարական լսման ժամանակ ասաց Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
«Նախ՝ Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի իր կազմակերպումն ու  օժանդակությունը, այսպես կոչված, բողոքների, որոնք խաթարում են անխափան ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղությամբ։
Երկրորդ՝ Ադրբեջանը պետք է երաշխավորի անխափան, ազատ, անդադար տեղաշարժը բոլոր անձանց, բեռների և տրանսպորտային միջոցների Լաչինի միջանցքով՝  երկու ուղղությամբ:
Երրորդ՝ Ադրբեջանը անմիջապես պետք է լիովին վերականգնի և ձեռնպահ մնա խաթարելուց կամ խանգարելուց բնական գազի կամ այլ հանրային ծառայությունների մատակարարումը ԼՂ»,- հայտարարեց Եղիշե Կիրակոսյանը։

Егише Киракосян представил в Международном суде ООН промежуточные требования Армении к Азербайджану
Армения просит Международный суд ООН до вынесения решения по данному делу применить следующие обеспечительные меры в отношении Азербайджана. Как передает Panorama, об этом заявил представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян в Международном суде ООН в ходе слушания иска, поданного Арменией против Азербайджана в рамках производства в Комитете по ликвидации расовой дискриминации
''Во-первых, Азербайджан должен прекратить организацию и содействие так называемым акциям протеста, нарушающим свободное передвижение по Лачинскому коридору в обоих направлениях.
Во-вторых, Азербайджан должен гарантировать беспрепятственное передвижение всех людей, грузов и транспортных средств через Лачинский коридор в обоих направлениях.
В-третьих, Азербайджан немедленно и полностью должен восстановить поставку природного газа и воздерживаться от срыва или препятствования поставке и других общественных услуг в Нагорный Карабах'', – перечислил Егише Киракосян.