Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Սեյեդ Մասուդ Միրքազեմիի համանախագահությամբ ս․թ․ հունվարի 31-ին Թեհրանում կայացել է Հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 17-րդ նիստի պայմանավորվածությունների ընթացքը մշտադիտարկող հանձնախմբի նիստը։
Նիստի շրջանակներում քննարկվել են երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտում առկա համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Մտքեր են փոխանակվել առևտրատնտեսական հարաբերությունների՝ այդ թվում ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցության զարգացման և ընդլայնման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման շուրջ։
Նիստի նախօրեին կայացել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Սեյեդ Մասուդ Միրքազեմիի աշխատանքային հանդիպումը։
Հանձնախմբի աշխատանքների շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, էկոնոմիկայի, շրջակա միջավայրի նախարարների տեղակալների մասնակցությամբ տեղի են ունեցել առանձին թեմատիկ քննարկումներ՝ հայ-իրանական համագործակցության փոխշահավետ ուղղություններով առկա խնդիրները վերհանելու և դրանց լուծման ուղղությամբ համատեղ միջոցառումներ իրականացնելու նպատակով։
Հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 17-րդ նիստի պայմանավորվածությունները մշտադիտարկող հանձնախմբի նիստի ավարտին փոխվարչապետը, նշելով, որ Իրանը Հայաստանի համար բարեկամ երկիր և կարևոր գործընկեր է, շնորհակալություն է հայտնել իրանական կողմին ցուցաբերած ջերմ ընդունելության համար և կարևորել է նման ձևաչափով պարբերական քննարկումների անցկացումը։ Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Սեյեդ Մասուդ Միրքազեմիին հրավիրել է Երևան հաջորդ նման ձևաչափով նիստը անկացնելու համար։
Երկուստեք նշվել է, որ արձանագրված խնդիրների լուծումները մշտապես կլինեն երկու երկրների կառավարությունների ուշադրության կենտրոնում։

Под совместным председательством вице-премьера Мгера Григоряна и вице-президента Исламской Республики Иран Сейеда Масуда Мир Каземи 31 января в Тегеране состоялось заседание комиссии по мониторингу процесса реализации договоренностей, достигнутых на 17-м заседании Совместной межправительственной комиссии между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран.
В рамках заседания были обсуждены перспективы развития торгово-экономических отношений между двумя странами, а также возможности расширения сотрудничества в сфере энергетики и транспорта. Состоялся обмен мнениями о создании благоприятных условий для развития и расширения торгово-экономических отношений, в том числе в рамках ЕАЭС.
Накануне заседания состоялась рабочая встреча вице-премьера Мгера Григоряна и вице-президента ИРИ Сейеда Масуда Мир Каземи.
В рамках работы Комиссии были также проведены отдельные тематические обсуждения с участием заместителей министров территориального управления и инфраструктур, экономики, окружающей среды Республики Армения с целью выявления существующих проблем на представляющих взаимный интерес направлениях армяно-иранского сотрудничества и принятия совместных мер по их решению.
В завершение заседания вице-премьер Мгер Григорян, отметив, что Иран является для Армении дружественной страной и важным партнером, поблагодарил иранскую сторону за теплый прием и подчеркнул важность проведения регулярных обсуждений в таком формате. Вице-премьер Мгер Григорян пригласил вице-президента Исламской Республики Иран Сейеда Масуда Мир Каземи в Ереван для проведения очередного заседания в таком формате.
Собеседники подчеркнули, что решения зафиксированных проблем будут постоянно в центре внимания правительств двух стран.