Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Սեյեդ Մասուդ Միրքազեմիի համանախագահությամբ ս․թ․ հունվարի 31-ին Թեհրանում կայացել է Հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 17-րդ նիստի պայմանավորվածությունների ընթացքը մշտադիտարկող հանձնախմբի նիստը։
Նիստի շրջանակներում քննարկվել են երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլորտում առկա համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Մտքեր են փոխանակվել առևտրատնտեսական հարաբերությունների՝ այդ թվում ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցության զարգացման և ընդլայնման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման շուրջ։
Նիստի նախօրեին կայացել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Սեյեդ Մասուդ Միրքազեմիի աշխատանքային հանդիպումը։
Հանձնախմբի աշխատանքների շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, էկոնոմիկայի, շրջակա միջավայրի նախարարների տեղակալների մասնակցությամբ տեղի են ունեցել առանձին թեմատիկ քննարկումներ՝ հայ-իրանական համագործակցության փոխշահավետ ուղղություններով առկա խնդիրները վերհանելու և դրանց լուծման ուղղությամբ համատեղ միջոցառումներ իրականացնելու նպատակով։
Հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 17-րդ նիստի պայմանավորվածությունները մշտադիտարկող հանձնախմբի նիստի ավարտին փոխվարչապետը, նշելով, որ Իրանը Հայաստանի համար բարեկամ երկիր և կարևոր գործընկեր է, շնորհակալություն է հայտնել իրանական կողմին ցուցաբերած ջերմ ընդունելության համար և կարևորել է նման ձևաչափով պարբերական քննարկումների անցկացումը։ Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Սեյեդ Մասուդ Միրքազեմիին հրավիրել է Երևան հաջորդ նման ձևաչափով նիստը անկացնելու համար։
Երկուստեք նշվել է, որ արձանագրված խնդիրների լուծումները մշտապես կլինեն երկու երկրների կառավարությունների ուշադրության կենտրոնում։

Chaired by Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan and Deputy President of the Islamic Republic of Iran Seyyed Masoud Mirkazemi, the session of the committee monitoring the progress of the agreements reached at the 17th session of the Armenian-Iranian Inter-Governmental Joint Commission was held in Tehran on January 31.
Within the framework of the meeting, the prospects for the development of trade and economic relations between the two countries, as well as the possibilities of expanding existing cooperation in the field of energy and transport were discussed. The sides exchanged thoughts on the creation of favorable conditions for the development and expansion of trade and economic relations, including within the EAEU framework.
Prior to the session, a working meeting was held between Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and Deputy President of Iran Seyyed Masoud Mirkazemi.
Within the commission's work, separate thematic discussions were held with the participation of the Deputy Ministers of Territorial Administration and Infrastructure, Economy, Environment of the Republic of Armenia, aimed at raising the existing problems in the mutually beneficial directions of Armenian-Iranian cooperation and implementing joint measures to solve them.
At the end of the session of the committee monitoring the progress of the agreements reached at the 17th session of the Armenian-Iranian Inter-Governmental Joint Commission, the Deputy Prime Minister, noting that Iran is a friendly country and an important partner for Armenia, thanked the Iranian side for the warm welcome and emphasized the importance of conducting regular discussions in this format. Deputy Prime Minister Mher Grigoryan invited the Deputy President of the Islamic Republic of Iran Seyyed Masoud Mirkazemi to Yerevan to hold the next session in that format.
The sides noted that the solutions of the recorded problems will always be in the center of attention of the governments of the two countries.