ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է ՊՆ զորամիավորումներ ու զորամասեր
Մեկնարկել են պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի շրջայցերը ՊՆ բոլոր զորամիավորումներ ու զորամասեր։ Դրանք լինելու են շարունակական և կրելու են նաև անակնկալ բնույթ։
Հանկարծակի այցերի նպատակն է տեղում ծանոթանալ ծառայության կազմակերպման ընթացքին, զինծառայողների կարգապահության և բարոյահոգեբանական վիճակին, սոցիալ-կենցաղային պայմաններին, առաջնագծի կահավորմանն ու իրականացվող շինարարական աշխատանքների ընթացքին։
Այցերի ընթացքում պաշտպանության նախարարը նաև անմիջական զրույցներ կունենա զինվորների հետ՝ լսելով նրանց մտահոգություններն ու խնդիրները։
Ծառայության նկատմամբ անտարբեր վերաբերմունք, ոչ կանոնադրային փոխհարաբերություններ, կարգապահության ոչ բավարար մակարդակ, այսպիսի և այլ թերություններ նկատվելու դեպքում պատասխանատուները խստիվ պատժվելու են։
Պետք է իսպառ բացառվեն ծառայության նկատմամբ ոչ պատշաճ վերաբերմունքի, անփութության, անկարգապահության հետևանքով տեղի ունեցող դեպքերը։
2023 թվականը պետք է լինի սխալների խմբագրման, քրտնաջան աշխատանքի և բանակի ողնաշարը շտկելու տարի։
Փետրվարի 1-ին նմանօրինակ այցով պաշտպանության նախարարը եղել է ՊՆ N զորամասում՝ հետևելով օրվա կարգացուցակով սահմանված ծառայության կազմակերպմանը։
Նախարար Պապիկյանն այցելել է նաեւ հրաձգարան, հետևել գործնական պարապմունքների ընթացքին: Այնուհետև տեղի է ունեցել զինծառայողների հետ անկեղծ զրույց, որի ընթացքում պաշտպանության նախարարը հետաքրքրվել է ծառայության կազմակերպման ընթացքով, առկա խնդիրներով, անձնակազմի հանդերձավորման և հաստիքային սպառազինության հետ կապված հարցերով:
Պատասխանելով զինվորներին հետաքրքրող հարցերին, պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է ԶՈՒ-ում մեկնարկած բարեփոխումների ընթացքի վերաբերյալ մանրամասներ:
Այցի ավարտին պաշտպանության նախարարը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել պատասխանատու ստորաբաժանումների ղեկավարներին:

Министр обороны РА Сурен Папикян начал свои посещения воинских соединений и воинских частей Минобороны. Как сообщает "Арменпресс", министр написал об этом на своей странице в Facebook, подчеркнув, что они будут непрерывными, и будут носить внезапный характер.
Целью внезапных визитов является ознакомление на месте с процессом организации службы, дисциплиной и морально-психологическим состоянием военнослужащих, с социально-бытовыми условиями, обустройства передовой линии и ходом осуществляемых строительных работ.
"Во время посещений будут проводить прямые беседы с солдатами, выслушаю их заботы и проблемы.
В случае безразличного отношения к службе, неуставных отношений, недостаточного уровня дисциплины и других недочетов виновные будут строго наказаны.
Полностью должны быть исключены случаи, возникающие вследствие ненадлежащего отношения к службе, халатности и недисциплинированности.
2023 год должен стать годом исправления ошибок, тяжелой работы и выпрямления спины армии", - написал министр обороны.
1 февраля Сурен Папикян с подобным визитом посетил N-сую воинскую часть МО, проследил за организацией службы и установленным распорядком дня.
Он побывал на стрельбище, проследил за практическими занятиями. Беседовал с военнослужащими, интересовался организацией службы, существующими проблемами, вопросами, связанными с обмундированием и служебным оружием.
Министр сообщил, что, отвечая на интересующие военнослужащих вопросы, подробно рассказал о реформах, начатых в Вооруженных силах.