«3+3» ձեւաչափը միտված է տարածաշրջանում արարմանը․ Լավրով
Որպեսզի այս տարածաշրջանում գերիշխի արարելու կառուցողական ուղղվածությունը, մենք առաջ ենք տանում «3+3» ձեւաչափը, որում ներառված են երեք հարավկովկասյան հանրապետություններ՝ Վրաստանը, Հայաստանը, Ադրբեջանը, եւ երեք մեծ հարեւաններ՝ Իրանը, Թուրքիան եւ Ռուսաստանը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին եւ «ՌԻԱ Նովոստիին» տված հարցազրույցում, փոխանցում է news.am-ը։
«Առաջին նշանառության շփումը կայացել է, կշարունակենք»,-նշել է Լավրովը:
Ի սկզբանե «3+3» հարթակի ստեղծման նախաձեռնությամբ հանդես են եկել Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի առաջնորդները։ Իրանն ու Ռուսաստանը ողջունել են այդ գաղափարը։ Միեւնույն ժամանակ, Վրաստանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ Թբիլիսին հրաժարվում է մասնակցել Անդրկովկասի հարցով «3+3» տարածաշրջանային խորհրդատվական մեխանիզմին։

Чтобы в этом регионе возобладала конструктивная нацеленность на созидание, мы продвигаем формат "3+3": три южно- кавказские республики – Грузия, Армения, Азербайджан и три страны большие соседи Иран, Труция, РФ. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью телеканалу "Россия 24" и агентству РИА Новости, передает news.am.
"Первый прицелочный контакт состоялся, будем продолжать", - отметил Лавров.
Изначально с инициативой о создании платформы "3+3" выступили лидеры Азербайджана и Турции. Иран и Россия приветствовали эту идею. В то же время МИД Грузии заявил, что Тбилиси отказывается от участия в региональном консультативном механизме "3+3" по Закавказью.