Սերժ Սարգսյանի բանախոսությունը «ՀՀ արտաքին քաղաքականությունն ու անվտանգության ճարտարապետությունը 2008–2018 թվականներին» թեմայով
Փետրվարի 6–ին, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «ՀՀ արտաքին քաղաքականությունն ու անվտանգության ճարտարապետությունը 2008–2018 թվականներին» թեմայով բանախոսությամբ հանդես է եկել «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ Քաղաքացիական կրթության դպրոցի շրջանակներում: Դպրոցի մասնակիցներից բացի, հանդիպմանը մասնակցել են ոլորտի փորձագետներ և Հայաստանի արտաքին քաղաքականությամբ հետաքրքրված գործիչներ:
Երեկոյան մեկնարկած և մոտ չորս ժամ տևած հանդիպման ժամանակ նախագահ Սարգսյանը նախ համառոտ անդրադարձել է իր պաշտոնավարման տարիների ՀՀ արտաքին քաղաքականության հայեցակարգին: Այնուհետև, հանդիպման օրակարգով նախատեսված թեմատիկ բաժանումների համաձայն, Սերժ Սարգսյանը լսարանին ներկայացրել է հարևան պետությունների հետ ՀՀ հարաբերությունների, ՀՀ-ՌԴ դաշնակցային հարաբերությունների, ՀՀ-ԵՄ, ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները, խոսել նաև ՀՀ–Թուրքիա երկխոսության նախաձեռնության («Ֆուտբոլային» դիվանագիտություն») վերաբերյալ:
Բանախոսության ընթացքում ՀՀ երրորդ նախագահը պատասխանել է դպրոցի մասնակիցներին և հրավիրված փորձագետներին հետաքրքրող հարցերին:

Серж Саргсян выступил с лекцией на тему "Внешняя политика и архитектура безопасности РА в 2008-2018 годы"
Третий президент РА Серж Саргсян 6 февраля выступил с лекцией на тему "Внешняя политика и архитектура безопасности РА в 2008-2018 годы" в рамках Школы гражданского образования НПО "Гражданское сознание". Кроме слушателей школы во встрече принимали участие эксперты сферы и деятели, интересующиеся внешней политикой Армении.
Во время стартовавшей вечером и продлившейся почти четыре часа встречи президент Саргсян прежде всего вкратце коснулся концепции внешней политики РА в годы его пребывания в должности. Затем, в соответствии с предусмотренным повесткой встречи тематическим распределением, Серж Саргсян представил аудитории работу, которая осуществлялась в направлении развития отношений РА с соседними государствами, союзнических отношений РА-РФ, отношений РА-ЕС, РА-США. Он также рассказал об инициативе диалога РА- Турция ("футбольная" дипломатия).
В ходе лекции третий президент РА ответил на вопросы, интересовавшие слушателей школы и приглашённых экспертов.