Վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլու հետ հանդիպմանը մենք խոսեցինք նրա անձնական մասնակցության և Հայաստանի նախագահի և վարչապետի հետ փոխգործակցության, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև նրանց մերձեցման հարցում որպես միջնորդ հանդես գալու նրա ցանկության մասին, մենք դրան աջակցում ենք։ Այս մասին հայտարարել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը «Моамбе»-ին տված հարցազրույցում, փոխանցում է News.am։
Տոյվո Կլաարը հույս ունի, որ ապագայում Եվրամիության և Հարավային Կովկասի երեք երկրների միջև համագործակցությունն էլ ավելի կընդլայնվի և կդառնա ավելի սերտ:
Ինչպես ասում է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը, տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության համար ողջունելի է հարևան երկրների՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կամուրջի դեր կատարելու Վրաստանի ձգտումը։
"Շատ կարևոր է, որ Հարավային Կովկասի բոլոր երեք երկրները միասին աշխատեն և նպաստեն խաղաղությանը, Վրաստանի դերը՝ որպես կամուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, շատ կարևոր է։ Մենք վարչապետի հետ քննարկել ենք այդ ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը, և ես հույս ունեմ, որ ապագայում Եվրամիության և Վրաստանի, ԵՄ-ի և Հարավային Կովկասի երեք պետությունների միջև համագործակցությունն այդ ուղղությամբ էլ ավելի սերտ կլինի»,-ասել է Կլաարը։

На встрече с премьер-министром Ираклием Гарибашвили мы говорили о его личном участии и взаимодействии с президентом и премьер-министром Армении, а также о его желании выступить посредником в их сближении между Азербайджаном и Арменией, мы это поддерживаем. Как передает News.am, об этом заявил спецпредставитель ЕС по вопросам Южного Кавказа и Грузии Тойво Клаар в интервью "Моамбе".
Тойво Клаар надеется, что в будущем сотрудничество между Евросоюзом и тремя странами Южного Кавказа еще более расширится и станет более тесным.
Как говорит спецпредставитель ЕС, для мира и стабильности в регионе приветствуется стремление Грузии выполнять роль моста между соседними странами — Азербайджаном и Арменией.
"Очень важно, чтобы все три страны Южного Кавказа работали вместе и способствовали миру, роль Грузии, как моста между Арменией и Азербайджаном, очень важна. Мы с премьер-министром обсудили уже предпринятые в этом отношении шаги, и я надеюсь, что в будущем сотрудничество в этом направлении между Евросоюзом и Грузией, ЕС и тремя государствами Южного Кавказа будет еще более тесным", - сказал Тойво Клаар.