Վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլու հետ հանդիպմանը մենք խոսեցինք նրա անձնական մասնակցության և Հայաստանի նախագահի և վարչապետի հետ փոխգործակցության, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև նրանց մերձեցման հարցում որպես միջնորդ հանդես գալու նրա ցանկության մասին, մենք դրան աջակցում ենք։ Այս մասին հայտարարել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը «Моамбе»-ին տված հարցազրույցում, փոխանցում է News.am։
Տոյվո Կլաարը հույս ունի, որ ապագայում Եվրամիության և Հարավային Կովկասի երեք երկրների միջև համագործակցությունն էլ ավելի կընդլայնվի և կդառնա ավելի սերտ:
Ինչպես ասում է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը, տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության համար ողջունելի է հարևան երկրների՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կամուրջի դեր կատարելու Վրաստանի ձգտումը։
"Շատ կարևոր է, որ Հարավային Կովկասի բոլոր երեք երկրները միասին աշխատեն և նպաստեն խաղաղությանը, Վրաստանի դերը՝ որպես կամուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, շատ կարևոր է։ Մենք վարչապետի հետ քննարկել ենք այդ ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը, և ես հույս ունեմ, որ ապագայում Եվրամիության և Վրաստանի, ԵՄ-ի և Հարավային Կովկասի երեք պետությունների միջև համագործակցությունն այդ ուղղությամբ էլ ավելի սերտ կլինի»,-ասել է Կլաարը։

At the meeting with Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili, they talked about his personal participation and interaction with the president and the prime minister of Armenia, as well as his desire to act as a mediator in the matter of rapprochement between Azerbaijan and Armenia, and they support it. This was announced by Toivo Klaar, the European Union (EU) Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia, in an interview with MoambeNEWS.am reports.
Klaar hopes that in the future the cooperation between the EU and the three countries of the South Caucasus will expand even more and become closer.
As per the EU Special Representative for the South Caucasus, Georgia's aspiration to play the role of a bridge between the neighboring countries, Azerbaijan and Armenia, is welcome for peace and stability in the region.
It is very important that all three countries of the South Caucasus work together and contribute to peace; and Georgia's role as a bridge between Armenia and Azerbaijan is very important, Klaar said.
The steps taken in that regard were discussed with the prime minister of Georgia, and it is hoped that in the future the cooperation between the EU and Georgia, the EU and the three countries of the South Caucasus will be even closer in that regard, added the EU Special Representative for the South Caucasus.