ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի գոտու (ԱԱԳ) ստեղծման բանակցությունները եզրափակիչ փուլում են, հարցերի մեծ մասը համաձայնեցված է։ NEWS.am-ի հաղորդմամբ այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հարցազրույցում ասել է Իրանում ՌԴ դեսպան Ալեքսեյ Դեդովը։
Դիվանագետը նշել է, որ հունվարի 19-ին ԵՏՀ առևտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնյովի Թեհրան կատարած այցի ընթացքում ԵԱՏՄ-ն և Իրանը համաձայնեցրել են հարցերի մեծ մասը՝ ԱԱԳ-ի ստեղծման վերաբերյալ բանակցություններն ավարտելու համար։
«Չլուծված է մնում ագրարային արտադրանքի որոշ տեսակների փոխադարձաբար շուկա դուրս գալու հարցը, որն այժմ քննարկման փուլում է»,- ասել է դեսպանը։
Նրա խոսքով՝ բանակցային գործընթացի ավարտից հետո համաձայնությունը պետք է արժանանա ԵԱՏՄ-ի երկրների կառավարությունների և Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհրդի հավանությանը։
«Չնայած դա բավական աշխատատար գործընթաց է, հաշվի առնելով Իրանի հետ համագործակցության կարևորությունը՝ կարելի է հուսալ, որ կողմերը շահագրգռված կլինեն այն իրականացնել առավելագույն սեղմ ժամկետում»,- նշել է Դեդովը։
Ռուս դեսպանը նաև նշել է, որ շնորհիվ Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծմանն ուղղված ժամանակավոր համաձայնագրի գործողության՝ Թեհրանը էապես ավելացրել է միության երկրներ իր գյուղատնտեսական արտադրանքի մատակարարումները։

Переговоры по созданию зоны свободной торговли (ЗСТ) еАЭС и Ирана находятся на завершающей стадии, большая часть вопросов согласована, заявил в интервью РИА Новости посол России в Иране Алексей Дедов.
Он напомнил, в ходе визита 18-19 января в Тегеран министра по торговле еЭК Андрея Слепнева еАЭС и Иран согласовали большую часть вопросов для завершения переговоров по соглашению о ЗСТ.
"Остается нерешенным вопрос взаимного доступа на рынок отдельных категорий аграрной продукции, который сейчас в стадии обсуждения между сторонами", - сказал посол, подчеркнув, что переговоры по соглашению о свободной торговле находятся на завершающей стадии.
Он отметил, что после окончания переговорного процесса соглашение подлежит одобрению правительствами стран ЕАЭС и Высшим евразийским экономическим советом.
"Несмотря на то, что это достаточно трудоемкие процедуры, с учетом важности сотрудничества с Ираном, можно рассчитывать, что стороны будут заинтересованы в их проведении в максимально сжатые сроки", - добавил Дедов.
Дипломат также отметил, что благодаря действию временного соглашения, ведущего к образованию зоны свободной торговли между Ираном и еАЭС, Тегеран существенно увеличил поставки своей сельхозпродукции в страны объединения.