Խաղաղության պայմանագիրը պետք է երաշխավորի Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը. Եվրախորհրդարանի զեկույց
Հայաստանի հետ Եվրամիության հարաբերությունների մասին նոր զեկույցում, որը պատրաստվել է Արտաքին գործերի կոմիտեի կողմից և ընդունվել հինգշաբթի օրը, Եվրախորհրդարանի պատգամավորները խստորեն դատապարտում են հարևան Ադրբեջանի կողմից 2022 թ. սեպտեմբերին Հայաստանի վրա լայնածավալ ռազմական հարձակումը, որը խախտել է խաղաղության հասնելու նախկին փորձերը և հանգեցրել նրան, որ ադրբեջանական ուժերը գրավել են Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը: Այս մասին նշված է Եվրոպական խորհրդարանի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է 1lurer.am:
«Ընդգծելով, որ ագրեսիան ուղղակի կապ չունի Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ երկար տարիների հակամարտության հետ՝ զեկույցը Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է անում դուրս բերել զորքերը Հայաստանի տարածքից: Երկու երկրների կառավարություններին կոչ է արվում աշխատել համապարփակ և փոխընդունելի խաղաղության պայմանագրի վրա, իսկ ԵՄ-ին՝ մշտապես մասնակցել և հանդես գալ որպես միջնորդ՝ արդյունավետորեն նպաստելով հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
Սակայն Եվրախորհրդարանի պատգամավորներն ընդգծում են, որ արդյունավետ լինելու համար ցանկացած խաղաղության պայմանագիր պետք է ներառի դրույթներ, որոնք երաշխավորում են Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի ամբողջականությունը, Լեռնային Ղարաբաղում և հակամարտությունից տուժած այլ շրջաններում բնակվող հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը, ինչպես նաև փախստականների և բռնի տեղահանվածների օպերատիվ և անվտանգ վերադարձն իրենց տներ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Անդրադառնալով Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին՝ զեկույցում գոհունակություն են հայտնում 2021 թ. մարտին ՀՀ–ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ամբողջական ուժի մեջ մտնելու և դրա իրականացման Հայաստանի հանձնառության կապակցությամբ։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները բարձր են գնահատում նաև Հայաստանում վերջին տարիներին ձեռնարկված նշանակալի բարեփոխումները և մանրակրկիտ ժողովրդավարացման գործընթացը, որոնց շնորհիվ «երկիրը դարձել է տարածաշրջանում ժողովրդավարության առաջատարը»:
Բացի այդ, զեկույցում բարձր է գնահատվում Հայաստանի պայքարը հանցավորության և կոռուպցիայի դեմ և կառավարությանը կոչ է արվում շարունակել բարեփոխումներ իրականացնել ժողովրդավարական ինստիտուտների, օրենքի գերակայության և դատական համակարգի անկախության ամրապնդման ուղղությամբ՝ չնայած միջազգային բարդ իրավիճակին և մարտահրավերներին, որոնց բախվում է Հայաստանը:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները ողջունում են նաև լրատվամիջոցների ազատության ոլորտում բարելավումները: Միևնույն ժամանակ, եվրապատգամավորները նշել են, որ երկրի մեդիա միջավայրը դեռևս բևեռացված է և մտահոգություն են հայտնել լրագրողների նկատմամբ ատելության և ֆիզիկական բռնության դեպքերով:
«Լիովին աջակցելով ապատեղեկատվության դեմ պայքարի Հայաստանի կառավարության ջանքերին՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավորները հայտարարում են, որ որևէ միջոց չպետք է հանգեցնի լրագրողների սահմանափակումների կամ խոսքի ազատության»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Զեկուցող Անդրեյ Կովաչևը հայտարարել է. «ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների մասին զեկույցը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է Եվրոպական խորհրդարանի հանձնառությունը տարածաշրջանում խաղաղությանը և Հայաստան-ԵՄ համագործակցությանը մի շարք կարևոր ոլորտներում։ Որպես այս ուղղությամբ կենսական քայլ՝ մենք ողջունում ենք Հայաստանում ԵՄ առաքելության հիմնումը և կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը երաշխավորել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժման ազատությունն ու անվտանգությունը, որը գրեթե երկու ամիս արգելափակված է»:

Peace treaty must include provisions that guarantee the integrity of Armenia’s sovereign territory, European Parliament
In a report, MEPs call on Armenia to pursue a comprehensive and mutually acceptable peace treaty with Azerbaijan, while praising Yerevan for its work on democratic reforms1lurer.am reports.
In the new report reviewing EU relations with Armenia, prepared by the Foreign Affairs Committee and adopted on Thursday, MEPs strongly condemn the large-scale military attack on Armenia by neighboring Azerbaijan in September 2022, which violated previous attempts to achieve peace and resulted in Azerbaijan’s forces occupying sovereign Armenian territory.
MEPs worried by media environment
While welcoming improvements in media freedom, MEPs stress that the country’s media environment is still characterized by polarization and they are concerned about cases of hate speech and physical violence against journalists.
While fully supporting the Armenian government’s effort to fight disinformation, MEPs say that any measures must not result in restrictions on journalists or freedom of speech.
“The report on EU-Armenia relations reaffirms once again the European Parliament’s commitment to peace in the region and the cooperation between Armenia and the EU in a number of important areas. As a vital stepping stone in this direction, we welcome the establishment of the EU Mission in Armenia and urge the Azerbaijani government to guarantee freedom and security of movement through the Lachin corridor, which has been blocked for almost two months,” said rapporteur Andrey Kovatchev (EPP, Bulgaria) after the vote.
While stressing that this latest aggression has no direct link to the long-term conflict over Nagorno-Karabakh, the report calls on the Azerbaijani authorities to withdraw troops from all parts of Armenian territory. It also urges the governments of both countries to work on a comprehensive and mutually acceptable peace treaty and on the EU to continuously engage, mediate and effectively contribute to the peaceful resolution of this conflict.
MEPs reaffirm, however, that in order to be effective, any such peace treaty must include provisions that guarantee the integrity of Armenia’s sovereign territory, the rights and security of the Armenian population residing in Nagorno-Karabakh and other conflict-afflicted areas, and the prompt and safe return of refugees and internally displaced people to their homes.
A leader in democracy in the South Caucasus
Looking more closely at EU bilateral relations with Armenia, the report welcomes the full entry into force of the Armenia–EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) in March 2021 and Armenia’s commitment to its implementation. MEPs commend Armenia for the significant reforms and thorough democratization process it has undertaken in recent years, reforms that have seen the country become a leader in democracy in the region. They also call on the EU and Armenia to work closely on the implementation of ongoing and future reforms under the CEPA, while highlighting that the framework covers a wide range of areas for joint work, including strengthening democracy, the rule of law and human rights, contributing to economic growth and fostering sectoral cooperation.
In addition, the report acknowledges Armenia’s fight against crime and corruption and encourages the government to continue implementing reforms to strengthen democratic institutions, the rule of law and judicial independence, despite the difficult international context and the challenges Armenia faces.