Վարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի հոգևոր առաջնորդին և Իրանի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիին և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-ամյակի առթիվ:
Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդին ուղղված ուղերձում նշված է.
Ձեզ եմ հղում ջերմագին շնորհավորանքիս խոսքերն Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Բազմադարյա արմատներ, հարուստ պատմություն և ավանդույթ ունեցող հայ-իրանական ջերմ և բարեկամական հարաբերություններն առանձնահատուկ նշանակություն ունեն մեր երկու երկրների համար։
Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր արդեն ավելի քան երեք տասնամյակ է՝ ականատեսն ենք երկկողմ անշեղ և կայուն համագործակցության։
Համոզված եմ, որ փոխադարձ հարգանքի և վստահության մթնոլորտում թրծված հայ-իրանական բարեկամական հարաբերություններն ապագայում առավել մեծ նվաճումներ կգրանցեն՝ ի բարօրություն Հայաստանի և Իրանի ժողովուրդների։
Առիթը պատեհ համարելով՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և արևշատություն»:
Իրանի նախագահին ուղղված ուղերձում ասված է.
Իմ ջերմ ու անկեղծ մաղթանքներն եմ հղում Ձեզ և Իրանի բարեկամ ժողովրդին Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի առթիվ։
Հայաստանի Հանրապետության համար առանձնահատուկ նշանակություն ունեն բազմադարյա պատմության և փոխադարձ հարգանքի վրա խարսխված հայ-իրանական աննկուն հարաբերությունները։
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի արդյունքում ի զորու կլինենք նոր մակարդակի հասցնել միջպետական փոխգործակցությունը, որի բազմոլորտ օրակարգն առավել կընդլայնվի՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների բարօրության և մեր երկրների անվտանգության։
Մեծապես կարևորելով տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության հաստատման ու ամրապնդման շուրջ մեր պատկերացումները՝ վերահաստատում եմ նախորդ տարի իմ՝ Թեհրան կատարած այցի ընթացքում Հայաստան այցելելու Ձեզ հասցեագրված պաշտոնական հրավերը։
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ նորանոր հաջողություններ, իսկ Իրանի բարեկամ ժողովրդին՝ կայուն խաղաղություն»:

Пашинян направил поздравительные послания духовному лидеру и президенту Ирана
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительные послания верховному лидеру Исламской революции Сейеду Али Хаменеи и президенту Исламской Республики Иран Эбрахиму Раиси по случаю 44-й годовщины Исламской революции.
В послании верховному лидеру Исламской революции Ирана Сейеду Али Хаменеи говорится:
“Ваше Высокопреосвященство,
Сердечно поздравляю Вас с 44-й годовщиной победы Исламской революции.
Армяно-иранские теплые и дружественные отношения с многовековыми корнями, богатой историей и традициями имеют особое значение для двух наших стран.
Прошло более трех десятилетий с момента установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран, и мы являемся свидетелями устойчивого и стабильного двустороннего сотрудничества.
Уверен, что закаленные в атмосфере взаимного уважения и доверия армяно-иранские дружеские отношения в дальнейшем будет иметь еще большие достижения на благо народов Армении и Ирана.
Пользуясь случаем, желаю Вам крепкого здоровья и многих лет жизни”.
В направленном Эбрахиму Раиси поздравительном послании, в частности, говорится:
Примите сердечные поздравления и наилучшие пожелания Вам и дружественному народу Ирана по случаю 44-й годовщины победы Исламской революции.
Основанные на многовековой истории и взаимном уважении нерушимые армяно-иранские отношения имеют особое значение для Республики Армения.
Уверен, что в результате совместных усилий нам удастся вывести на новый уровень межгосударственное сотрудничество, многосекторальная повестка которого будет еще более расширена на благо благосостояния двух наших дружественных народов и безопасности наших стран.
Подчеркивая важность наших представлений относительно установления и укрепления регионального мира и стабильности, подтверждаю адресованное Вам во время моего визита в Тегеран в прошлом году официальное приглашение посетить Армению.