Երկրաշարժի պատճառով Թուրքիայում մայիսի 14-ի ընտրությունները կարող են չկայանալ. ԶԼՄ
Թուրքիայում մայիսի 14-ին նախատեսվող համընդհանուր ընտրությունները հնարավոր է` չանցկացվեն երկրի հարավ-արևելքում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժերի հետևանքների պատճառով: Այս մասին հայտնում է TGRT Haber հեռուստաալիքի կայքը, փոխանցում է Sputnik-ը։
«Արդարության և զարգացման կուսակցության իրավասու կոմիտեները որևէ գնահատական չեն տրել ընտրությունների օրը հետաձգելուն կամ չեղարկելուն։ Սակայն մայիսի 14-ի տարբերակը սկսում է անհավանական դառնալ։ Մյուս կողմից, ընդդիմադիր
Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության միջանցքներում լուրեր են պտտվում, որ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ընտրությունները հետաձգելու է առնվազն 1 տարով»,-նշում են ԶԼՄ-ները։
Հեռուստաալիքը մեջբերում է Թուրքիայի Հանրապետության Սահմանադրության 78-րդ հոդվածը, ըստ որի` ընտրությունները հետաձգելու միակ բացառությունը պատերազմական վիճակն է։
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարել էր, որ երկրում համընդհանուր ընտրությունները (միաժամանակ նախագահական և խորհրդարանական) նշանակված են մայիսի 14-ին: Թուրքիայի նախագահը հայտնել էր, որ կառավարությունը խորհրդարանին կառաջարկի մայիսի 14-ը ընդունել որպես Թուրքիայում համընդհանուր ընտրությունների օր։

Из-за землетрясения выборы в Турции 14 мая могут стать невозможными – СМИ
Sputnik. Проведение планируемых на 14 мая всеобщих выборов в Турции может стать невозможным из-за последствий сокрушительных землетрясений на юго-востоке страны. Об этом сообщает сайт телеканала TGRT Haber, передает Sputnik.
"В компетентных комитетах ПСР не было сделано никаких оценок относительно переноса или отмены даты выборов. Однако вариант с 14 мая начал ослабевать. С другой стороны, в коридорах оппозиционной Народно-республиканской партии ходят слухи, что президент Тайип Эрдоган отложит выборы как минимум на 1 год", - отмечает СМИ.
Tелеканал приводит статью 78 Конституции Турецкой Республики, когда единственным исключением для отсрочки выборов, является состояние войны.
Ранее президент Турции Эрдоган заявил, что всеобщие выборы (одновременно президентские и парламентские) в стране назначены на 14 мая. Турецкий лидер сообщил, что правительство предложит парламенту принять 14 мая как дату всеобщих выборов в Турции.
Землетрясения магнитудой 7,7 и 7,6 произошли 6 февраля с интервалом в 9 часов в провинции Кахраманмараш на юго-востоке Турции. Подземные толчки, за которыми последовали сотни афтершоков, ощущались в 10 провинциях страны и соседних государствах, из которых больше всего пострадала Сирия.