Թուրքիայի ներքաղաքական վիճակը ներկա պահին անկանխատեսելի է. Ա. Կոստանյան
Հայ-թուրքական շփումներում վերջին շրջանում նկատելի դարձած ակտիվացման, Թուրքիայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի ու դրա հետևանքների մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է միջազգայնագետ, արևելագետ Արարատ Կոստանյանի հետ:
- Պարոն Կոստանյան, Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժից հետո Հայաստանի իշխանությունների օժանդակությունը, ԱԳ նախարարի այցը Թուրքիա, հանդիպումներն ու հայտարարությունները կարգավորման գործընթացում նոր էջ բացելու տրամաբանության մեջ էին։ Այդ մասին արդեն Հայաստանում խոսեց նաև Արարատ Միրզոյանը՝ նշելով, որ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն արագացնել գործընթացը։ Ի՞նչ ակնկալել այս արագացող գործընթացից, որքանո՞վ են Հայաստանի շահերին համապատասխանում ընթացող զարգացումները։
Այնպիսի աղետալի իրադարձություններին, ինչպիսին երկրաշարժն է, օգնություն ուղարկելը մարդասիրական քայլ է, և ճիշտ չէ այն շաղկապել քաղաքական գործընթացների հետ՝ փորձելով դիվիդենտներ շահել: Թուրքիայի երկրաշարժի պարագայում կարելի էր զուսպ կեցվածք դրսևորել՝ հաշվի առնելով տվյալ երկրի վարած քաղաքականությունը Հայաստանի, սփյուռքի և Արցախի նկատմամբ։ Չմոռանանք, որ Թուրքիան ներքաշվեց Արցախյան պատերազմի մեջ, ահաբեկիչներ հասցրեց Արցախ և ներկա պահին սատարում է Ադրբեջանին՝ Բերձորի միջանցքը փակ պահելու քաղաքականության հարցում՝ հստակ հայտարարելով, որ Արցախի հարցը պետք է լուծվի Ադրբեջանի շահերին համապատասխան։ Արդ, երբ Արցախի մեր հայրենակիցները շրջափակման մեջ են, մենք Թուրքիայում կյանքեր ենք փրկում. սա ո՞ր տրամաբանության մեջ կարելի է տեղավորել։
Իսկ գալով պաշտոնական այցին, նշեմ, որ այդ դիվանագիտական քայլը տեղավորվում է ներկա իշխանության կողմից հետևողականորեն իրականացվող քաղաքականության տրամաբանության ներքո, այն է՝ ամեն գնով դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ՝ անտեսելով անգամ Արցախի կարգավիճակի հարցն ու Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը։ Ավելին, եթե Հայաստանի բոլոր նախկին իշխանությունները կարողանում էին Հայաստանը դարձնել գործոն և զսպել արևելք -արևմուտք բախումը՝ լինելով միաժամանակ Ռուսաստանի և Իրանի դաշնակից, ապա ներկայիս իշխանությունները Թուրքիայի հետ հարաբերությունները սերտացնելով՝ մեծացնում են Թուրքիայի և Արևմուտքի դերն Անդրկովկասում: Նման կեցվածքը մի իրավիճակում, երբ Իրանի դեմ հարձակման վտանգը նշմարելի է, իսկ Ռուսաստանի դեմ այլ ճակատ բացելու Արևմուտքի ցանկությունը՝ հստակ, վտանգի տակ է դնում մեր գոյությունը: Ուստի, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատումն այս իրավիճակում չունի ոչ մի դրական էլեմենտ Հայաստանի համար, և չի կարող ունենալ այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիան չի փոխել իր վերաբերմունքը Հայաստանի, Արցախի և համայն հայության նկատմամբ։
- Թուրքիայում երկրաշարժից հետո բավական լարված իրավիճակ է․ ցույցեր, ոստիկանության հետ բախումներ, իշխանություններից դժգոհ հասարակություն։ Միաժամանակ, սպասվում են նաև համապետական ընտրություններ։ Որքանո՞վ է իրավիճակը վտանգավոր, պայթյունավտանգ այսօր Թուրքիայի ներսում։
Թուրքիայի ներքին իրավիճակը ներկա պահին անկանխատեսելի է: Այո՛, մեծանում է Էրդողանի դեմ բողոքը, սակայն միևնույն ժամանակ կա ներքին և արտաքին որոշիչ օժանդակություն։ Մինչ երկրաշարժը թուրքական ընդդիմությունը պարզապես չուներ բավարար ուժ սպասվող ընտրություններում գործող իշխանություններին հաղթելու համար: Ավերիչ երկրաշարժից հետո այսօր ծագել է մեկ այլ վտանգ՝ ներքին ծայրահեղական խմբավորումների ի հայտ գալը և քրդական շրջանների՝ երկրաշարժից ստացած մեծ վնասը, որը կարող է քաղաքական դրսևորումներ ստանալ։ Համենայնդեպս, ներկայումս, հաշվի առնելով բոլոր այս խնդիրները, պիտի արձանագրենք, որ, այնուամենայնիվ, Էրդողանի իշխանությանը վտանգ չի սպառնում։
- Ինչպե՞ս կանդրադառնան երկրաշարժը և ստեղծված լարված ներպետական վիճակը Էրդողանի վարած արտաքին քաղաքականության վրա։
Հարկ եմ համարում նշել, որ մինչ երկրաշարժը Թուրքիան ցանկություն էր հայտնել նորից հարաբերությունները բարելավել Սիրիայի հետ. հստակ է, որ Թուրքիայի տարածաշրջանի դաշնակիցները պարտություն կրեցին, նրա տնտեսական վիճակը հետընթաց էր ապրում և այս է պատճառը, որ նա ցանկանում էր որոշ ժամանակով հետքայլ կատարել իր նվաճողական քաղաքականությունից, ժամանակ շահել: Նման պայմաններում Հայաստանի շահերից էր բխում դաշնակիցների հետ միասին ստանալ լուծումներ, և ոչ թե Անկարայի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ հիմնելու ցանկություն հայտնել։

Внутриполитическая ситуация в Турции в настоящее время непредсказуема: А. Костанян
ИАА "Армедиа" побеседовала с международником, востоковедом Араратом Костаняном о заметной в последнее время активизации армяно-турецких отношений, о разрушительном землетрясении в Турции и его последствиях.
- Г-н Костанян, после землетрясения в Турции армяно-турецкие контакты активизировались, учитывая поддержку Армении, визит министра иностранных дел РА в Турцию, встречи и заявления․ Примечательны слова Арарата Мирзояна о том, что достигнута договоренность об ускорении процесса. Чего ожидать от всех этих процессов, насколько происходящее соответствует интересам Армении?
- Направление помощи в случае такой катаклизмы как землетрясение является гуманитарным шагом, и неправильно смешивать его с политическими процессами в попытке получить те или иные дивиденды. В случае с землетрясением в Турции можно было проявить сдержанность, учитывая политику данной страны в отношении Армении, диаспоры и Арцаха. Не будем забывать, что Турция ввязалась в карабахскую войну, направила в Арцах террористов и в настоящее время поддерживает Азербайджан в политике сохранения Бердзорского коридора закрытым, четко заявляя, что арцахский вопрос должен решаться в соответствии с интересами Азербайджана. Сейчас, когда наши соотечественники в Арцахе находятся в осаде, мы спасаем жизни в Турции. Это не поддается логике.
И, переходя к визиту Мирзояна в Турцию, должен отметить, что этот дипломатический шаг вписывается в логику политики, последовательно реализуемой нынешним правительством Армении: они желают любой ценой установить дипломатические отношения с Турцией, игнорируя даже вопрос о статусе Арцаха и процесс признания Геноцида. Причем, если все предыдущие власти Армении сумели превратить Армению в сдерживающий фактор конфликта Восток-Запад, являясь при этом союзником России и Ирана, то нынешние власти, укрепляя отношения с Турцией, повышают роль Турции и Запада на Южном Кавказе. Такое отношение в ситуации, когда риск атаки на Иран велик, а желание Запада открыть еще один фронт против России очевидно, ставит под угрозу наше существование. Поэтому установление отношений с Турцией в данной ситуации не несет для Армении положительных сдвигов и не может таковые иметь до тех пор, пока Турция не изменит свое отношение к Армении, Арцаху и всем армянам.
- В Турции очень напряженная ситуация после землетрясения: демонстрации, столкновения с полицией, недовольное властью общество. В то же время там ожидаются и общенациональные выборы. Насколько взрывоопасна сегодня ситуация внутри Турции?
- Внутренняя ситуация в Турции в настоящее время непредсказуема. Да, протест против Эрдогана растет, но в то же время есть значительная внутренняя и внешняя поддержка. До землетрясения у турецкой оппозиции просто не хватило бы сил, чтобы победить действующую власть на предстоящих выборах. После разрушительного землетрясения сегодня возникла еще одна реальность: появление внутренних экстремистских группировок и большой ущерб, нанесенный землетрясением курдским регионам, который может иметь политические последствия. Но на данный момент, принимая во внимание все эти проблемы, мы должны зафиксировать, что, тем не менее, власти Эрдогана ничего не угрожает.
- Как землетрясение и напряженная внутренняя ситуация повлияют на внешнюю политику Эрдогана?
- Считаю необходимым упомянуть, что до землетрясения Турция вновь выразила желание улучшить отношения с Сирией. Ясно, что союзники Турции в регионе потерпели поражение, ее экономическое положение ухудшилось, и именно поэтому она хотела на время отступить от своей завоевательной политики, чтобы выиграть время. В таких условиях в интересах Армении было искать решения вместе с союзниками, а не желать установления с Анкарой добрососедских отношений.