Հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի. Շիրակի մարզպետն ընդունել է ՌԴ դեսպանին
Շիրակի մարզպետ Մուշեղ Մուրադյանը մարզային իշխանության ներկայացուցիչների հետ փետրվարի  20-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես հայտնում են Շիրակի մարզպետարանից, ողջունելով հյուրերին՝ մարզպետն անդրադարձել է երկու երկրների բարեկամական հարաբերություններին, մասնավորապես, Շիրակի մարզում իրականացված ծրագրերին․
«Պարոն դեսպան, բարով եք եկել Շիրակի մարզ, ուրախ եմ հանդիպման համար։ Հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի։ 2022-ին մեծ շուքով նշեցինք հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանը։ Ես, որպես Շիրակի մարզպետ, կարևորում եմ նաև ապակենտրոնացված համագործակցությունը։ Դուք էլ, բնականաբար, տեղեկացված եք, որ Շիրակի մարզը Ուլյանովսկի, Գյումրին՝ Կուրսկի, Մոզդոկի, Դոմոդեվոյի, Տվերի և այլ քաղաքների հետ համագործակցության հուշագրեր ու համաձայնագրեր ունեն։ Ուրախ կլինեմ, եթե կարողանանք համագործակցությունն առավել առարկայական հիմքերի վրա դնել։ Մենք պատրաստ ենք համագործակցության, վստահ եմ՝ համատեղ աշխատանքով կկարողանանք նոր արդյունքներ գրանցել»։Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել մարզպետին ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ ինքը ևս կարևորում է համագործակցությունն առավել առարկայական դարձնելուն միտված քայլերի իրականացումը․
«Պարոն մարզպետ, նախ թույլ տվեք շնորհավորել պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու առթիվ, ուրախալի է, որ ոչ մարզի, ոչ էլ մարզպետարանի աշխատակազմի համար նոր մարդ չեք, արդեն անդրադարձաք մեր երկրների բարեկամությանը, մենք ևս կարևորում ենք Հայաստանի հետ մեր դաշնակցային հարաբերությունների պահպանումն ու համագործակցության ամրապնդումը։ Ուրախ եմ Շիրակի մարզ այցելելու համար և ինքս էլ պատրաստ եմ նոր գործնական ծրագրերի իրականացման»։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են առևտրա-տնտեսական, կրթական, մշակութային հարաբերությունների հեռանկարներին առնչվող հարցեր, պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել համատեղ նոր նախաձեռնությունների իրականացման նպատակով նոր հանդիպումներ կազմակերպելու առնչությամբ։

Губернатор Ширака принял посла Российской Федерации в Армении
20 февраля губернатор Ширакской области Мушег Мурадян, вместе с представителями властей области, принял делегацию во главе с чрезвычайным и полномочным послом Российской Федерации в Республике Армения Сергеем Копыркиным.
Как передает "Арменпресс", со ссылкой на сообщение администрации Ширакской области, губернатор с приветственной речью обратился к гостям, коснувшись дружественных связей между двумя странами и программ, реализуемых в Ширакской области.
"Господин посол, добро пожаловать в Ширакскую область, рад встрече с Вами. Дружба армянского и русского народов имеет многовековую историю. В 2022 году мы отметили 30-летие установления армяно-российских дипломатических отношений. Как губернатор Ширака я ценю и децентрализованное сотрудничество. Вам, конечно известно, что Ширакская область заключила Меморандумы и Соглашения о сотрудничестве с Ульяновском, город Гюмри с Курском, Моздоком, Домодево, Тверью и с другими городами РФ. Буду рад, если мы сможем вынести наше сотрудничество на более предметную основу. Мы готовы к сотрудничеству, я уверен, что благодаря совместной работе мы сможем зафиксировать новые результаты".
Посол поблагодарил губернатора за теплый прием и отметил, что он также придает большое значение реализации шагов, направленных на то, чтобы сделать сотрудничество более предметным.
"Господин губернатор, прежде всего, позвольте поздравить Вас с назначением на ответственную должность, хорошо, что Вы не новый человек ни в аппарате, ни в области, Вы уже упомянули о дружбе между нашими странами. Мы также ценим сохранение наших союзнических отношений с Арменией и укрепление сотрудничества. Я рад посетить Ширакскую область и готов сам реализовывать новые практические планы".
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся перспектив торгово-экономических, образовательных, культурных связей, была достигнута договоренность относительно организации встреч с целью реализации новых совместных инициатив.