Լյուքսեմբուրգը Հայաստանում ոչ ռեզիդենտ դեսպան է նշանակում
Լյուքսեմբուրգը Հայաստանում նշանակում է ոչ ռեզիդենտ դեսպան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի նախարար Ժան Ասելբորնը՝ Երևանում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում:
Հայաստանն ու Լյուքսեմբուրգը նախորդ տարի նշել են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարը դա լավ հնարավորություն համարեց՝ փորձելու համար ավելացնել երկու երկրների հարաբերությունների ինտենսիվությունը:
«Մենք որոշել ենք ձեր երկրում նշանակել ոչ ռեզիդենտ դիվանագիտական ներկայացուցիչ՝ դեսպան»,-ասաց Ժան Ասելբորնը:
Նախարարի խոսքով՝ դեսպանի հայրը ևս դեսպան է եղել, և նա փոքր տարիքում իր հոր հետ եղել է Հայաստանում:
Նախարարը հույս հայտնեց, որ Լյուքսեմբուրգի դեսպանը և  Հայաստանի դեսպանը (նստավայրը՝ Հաագա) միասին կամրապնդեն ու կմեծացնեն տնտեսական հարաբերությունները երկրների միջև:

Люксембург назначит нерезидентного посла в Армении. Как сообщает ''Арменпресс", об этом заявил министр  иностранных дел Великого Герцогства Люксембург Жан Ассельборн на совместной с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном пресс-конференции в Ереване.
В прошлом году Армения и Люксембург отметили 30-летие установления дипломатических отношений. Министр иностранных дел Люксембурга назвал это хорошей возможностью попытаться повысить интенсивность отношений между двумя странами.
''Мы решили назначить нерезидентного дипломатического представителя, посла в вашей стране'', - сказал Жан Ассельборн.
По словам министра, отец назначаемого посла также был послом и в молодости он приезжал в Армению с отцом.
Министр выразил надежду, что посол Люксембурга и посол Армении (резиденция в Гааге) вместе будут укреплять и расширять экономические отношения между странами.