Արևմուտքն ԱՊՀ տարածքում աշխատում է Ռուսաստանի դեմ և չի թաքցնում դա. Լավրով
Արևմուտքը չի թաքցնում, որ աշխատում է ԱՊՀ տարածքում, որպեսզի այդ երկրները բարեկամական հարաբերություններ չպահպանեն Ռուսաստանի հետ։ Նյու Դելիում G-20–ի արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստից հետո հրավիրված ասուլիսում այս հայտարարությունն է արել ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, հաղորդում է Sputnik-ը։
«Այն, որ զարգացող աշխարհում և հատկապես ԱՊՀ տարածքում հիմա մենք ոչ միայն ամերիկացիների, այլև եվրոպացիների, անգլիացիների ակտիվության աճ ենք տեսնում, հենց այդ գիծն է։ Նրանք չեն էլ թաքցնում, որ աշխատում են այնտեղ, որպեսզի այդ երկրները լավ հարաբերություններ չպահպանեն Ռուսաստանի Դաշնության հետ»,– ասել է Լավրովը։
Նա ընդգծել է, որ Մոսկվան գիտի արևմտյան երկրների փաստարկները, այն է`«կանգնեք հաղթողի կողքին, Ռուսաստանը կփլուզվի, այդ պատճառով նախապես կողմնորորոշվեք»։
«Մենք գիտենք, որ մեր հարևանները, գործընկերները, ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ և ԱՊՀ համագործակցության գծով դաշնակիցները իրենց բոլոր շփումներում հաստատում են իրենց հավատարմությունն այն պարտավորություններին, որոնք կնքել են այդ ինտեգրացիոն կառույցների շրջանակում»,– ասել է ՌԴ արտգործնախարարը։
Լավրովի խոսքով` Մոսկվան կողմնակից է, որպեսզի յուրաքանչյուր երկիր ինքը որոշի սեփական առաջնահերթությունները։

Запад не скрывает, что работает на пространстве Содружества Независимых Государств, чтобы эти страны не сохраняли дружественных отношений с Россией, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в четверг на пресс-конференции по итогам заседания Совета министров иностранных дел G-20 в Нью-Дели, передает Sputnik.
"То, что сейчас мы наблюдаем повышенную активность, и не только американцев, но и европейцев, англичан, в развивающемся мире и особенно на пространстве Содружества Независимых Государств, - это как раз линия, они этого и не скрывают, что они там работают против того, чтобы эти страны сохраняли добрые отношения с Российской Федерацией", - сказал глава МИД РФ.
Лавров отметил, что Москва знает аргументы западных стран - это "занимайте сторону победителя, Россия потерпит крах, поэтому определяйтесь заранее".
"Мы знаем, что наши соседи, наши партнеры, союзники по ОДКБ, по Евразийскому экономическому союзу, по Содружеству Независимых Государств подтверждают во всех своих контактах приверженность тем обязательствам, которые они заключили в рамках этих интеграционных структур", - подытожил глава МИД РФ.