Հնդկաստանի խորհրդարանի խոսնակն առկա մարտահրավերների հարցում իր համերաշխությունն է հայտնել Հայաստանին
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը Նյու Դելիում անցկացվող  «Ռաիսինա երկխոսություն 2023» 8-րդ համաժողովի շրջանակում մարտի 2-ին հանդիպել է Հնդկաստանի Հանրապետության խորհրդարանի Լոք Սաբհայի խոսնակ Օմ Բիրլայի հետ:
ԱԺ նախագահի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել Օմ Բիրլային՝ իր գլխավորած պատվիրակությանը ջերմ ընդունելու և հյուրընկալելու համար: Նա նշել է, որ այս համաժողովը հիանալի հնարավորություն է ընձեռում երկկողմ հանդիպումներ անցկացնելու և փոխադարձ հուզող հարցեր քննարկելու համար: Հայաստանը կարևորում է Հնդկաստանի հետ երկկողմ և բազմակողմ համագործակցությունը: ԱԺ փոխխոսնակը գոհունակությամբ է փաստել, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր՝ վերջին 30 տարիների ընթացքում տեղի են ունեցել բազմաթիվ փոխադարձ պաշտոնական և աշխատանքային այցեր, որոնք վկայում են երկու երկրների միջև առկա բարեկամական հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին:
Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է ադրբեջանական ագրեսիային, առ այն, որ այդ երկիրը կոպտորեն խախտել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունները և փակել Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը: 120.000 հայերի անվտանգությունը հայտնվել է ուղիղ սպառնալիքի ներքո, խաթարվել է պարենի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների, էներգակիրների մատակարարումն Արցախ: Նա նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը, որում ընդգծվում է, որ ադրբեջանական զինուժը պետք է դուրս գա Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից և կարևորում է հնդկական կողմի հնչեցրած դատապարտումն անցյալ տարվա սեպտեմբերին Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի և 2022 թվականի դեկտեմբերից Լաչինի միջանցքի շրջափակման կապակցությամբ:
ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ից ադրբեջանական զինված ուժերը երեք անգամ խախտել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը և ապօրինի ներխուժել Հայաստանի ինքնիշխան տարածք:
Հնդկաստանի Հանրապետության խորհրդարանի Լոք Սաբհայի խոսնակ Օմ Բիրլան, ողջունելով ՀՀ ԱԺ պատվիրակությանը, նշել է, որ կարևորում է երկու խորհրդարանների միջև գոյություն ունեցող բարեկամական կապերի խորացումը և ընդգծել, որ նման այցերն ու երկկողմ շփումները խթանում են համագործակցությունն ու նպաստում տարբեր ձևաչափերով երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը:
Հնդկաստանի խորհրդարանի խոսնակն առկա մարտահրավերների հաղթահարման հարցում իր համերաշխությունն ու աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետությանն ու հայ ժողովրդին:
Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ առանձնահատուկ նշանակություն է տալիս Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Խորհրդարանի փոխխոսնակը նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովում իր գլխավորությամբ գործում է Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խումբը և շեշտել, որ հիանալի կլիներ նաև Հայաստանի հետ բարեկամական խմբի ձևավորումը Հնդկաստանի խորհրդարանում, ինչը մեծ հնարավորություն կստեղծի ակտիվ և սերտ համագործակցության համար:
Հայաստանը շահագրգռված է բարեկամ Հնդկաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցության զարգացմամբ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ առևտուր, տրանսպորտ և կապ, պաշտպանություն, առողջապահություն, գյուղատնտեսություն, մշակույթ, գիտություն և կրթություն, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաներ, զբոսաշրջություն և այլն:
Հանդիպման ավարտին Հնդկաստանի ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ կհյուրընկալի Հայաստանի ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը Նյու Դելիում:
Հակոբ Արշակյանը Հնդկաստանի ԱԺ խոսնակին է փոխանցել ՀՀ ԱԺ նախագահի հրավերը` այցելելու Հայաստան:
Կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի անդամներ Արեն Մկրտչյանը և Ծովինար Վարդանյանը, Հնդկաստանում ՀՀ դեսպան Յուրի Բաբախանյանը:

Спикер парламента Индии выразил солидарность и поддержку Республике Армения в преодолении существующих вызовов
2 марта заместитель Председателя НС РА, руководитель группы дружбы Армения-Индия А.Аршакян встретился со спикером Лок Сабха парламента Республики Индия Омом Бирлой в рамках 8-й конференции “Raisina Dialogue-2023” в Нью-Дели.
Вице-спикер НС поблагодарил Ома Бирлу за гостеприимство и теплый прием возглавляемой им делегации. Он отметил, что данная конференция предоставляет прекрасную возможность для проведения двусторонних встреч и обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес. Армения придает большое значение двустороннему и многостороннему сотрудничеству с Индией. А.Аршакян с удовлетворением констатировал, что с установлением дипломатических отношений за последние тридцать лет состоялось множество взаимных официальных и рабочих визитов, свидетельствующих о высоком уровне дружественных отношений между двумя странами.
А.Аршакян коснулся агрессии Азербайджана, подчеркнув, что соседняя страна грубо нарушила обязательства, взятые на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г., и заблокировала Лачинский коридор – единственную дорогу, связывающую Нагорный Карабах с внешним миром. Безопасность 120 тысяч армян находится под прямой угрозой, нарушены снабжение продуктами питания и другими товарами первой необходимости, поставки энергоносителей в Арцах. Он отметил, что Армения высоко оценивает заявление МИД Индии, в котором подчеркивается необходимость вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории РА, и осуждение индийской стороной агрессии, развязанной Азербайджаном против Армении в сентябре 2022 г. и блокады Лачинского коридора с прошлого декабря.
Вице-спикер НС отметил, что с 12 мая 2021 г. азербайджанские вооруженные силы трижды нарушили территориальную целостность Армении и незаконно вторглись на суверенную территорию РА.
Председатель Лок Сабха Парламента Республики Индия Ом Бирла, приветствуя делегацию НС РА, отметил, что придает большое значение углублению дружественных связей между двумя парламентами и подчеркнул, что подобные визиты и двусторонние контакты способствуют сотрудничеству и развитию отношений двух стран в различных форматах.
Спикер парламента Индии выразил солидарность и поддержку Республике Армения и армянскому народу в преодолении существующих вызовов.
А.Аршакян подчеркнул, что придает особое значение развитию и укреплению межпарламентских отношений между Арменией и Индией. Он отметил, что под его руководством в НС РА действует группа дружбы Армения-Индия, и особо выделил, что желательно создание группы дружбы с Арменией в индийском парламенте, что содействовало бы активной деятельности и тесному сотрудничеству.
Армения заинтересована в развитии взаимовыгодного сотрудничества с дружественной Индией в различных сферах, включая торговлю, транспорт и связь, оборону, здравоохранение, сельское хозяйство, культуру, науку, образование, информационные и высокие технологии, туризм и др.
В завершение встречи спикер индийского парламента выразил надежду, что примет делегацию во главе с Председателем НС РА в Нью-Дели.
А.Аршакян передал Председателю Парламента Индии приглашение спикера НС РА посетить Армению.
Стороны обсудили и другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.
Во встрече также приняли участие члены группы дружбы Армения-Индия А.Мкртчян, Ц.Варданян, посол РА в Индии Ю.Бабаханян.