Մալդիվները որոշել են վերականգնել Իրանի հետ դիվանագիտական ​​հարաբերությունները
Մալդիվները որոշել են վերականգնել Իրանի հետ դիվանագիտական ​​հարաբերությունները, NEWS.am-ի փոխանցմամբ հայտնում է Mehr-ը։
Հայտարարությունը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ անցած ուրբաթ  Չինաստանը, Սաուդյան Արաբիան և Իրանը հանդես են եկել համատեղ եռակողմ հայտարարությամբ:
«Այս դրական և հուսադրող զարգացումների լույսի ներքո՝ Մալդիվների կառավարությունը որոշել է վերականգնել դիվանագիտական ​​հարաբերությունները Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ»,- նշվում է հաղորդագրությունում։
Մալդիվները Իրանի հետ քաղաքական հարաբերությունները խզել են 2016 թվականի մայիսի 17-ին նախկին նախագահ Աբդուլլահ Յամենի կառավարման ժամանակ։

Мальдивы приняли решение восстановить дипломатические отношения с Ираном
Мальдивы приняли решение восстановить дипломатические отношения с Ираном. Как передает NEWS.am об этом сообщает Mehr.
Объявление было сделано после того, как в прошлую пятницу Китай, Саудовская Аравия и Иран опубликовали совместное трехстороннее заявление.
''В свете этих позитивных и обнадеживающих событий правительство Мальдивских островов приняло решение возобновить дипломатические отношения с Исламской Республикой Иран'', - отмечается в сообщении.
Мальдивы разорвали политические отношения с Ираном 17 мая 2016 года во время правления бывшего президента Абдуллы Ямина.