Հայաստանը մեկ հորիզոնականով նահանջել է Freedom House-ի ազատության աղյուսակում
Հայաստանը հետընթաց է արձանագրել Freedom House-ի ազատության վարկանիշային աղյուսակում՝ նախորդ տարվա 55-րդ հորիզոնականից հայտնվելով 54-րդում, հայտնում է NEWS.am-ը: Հայաստանը, ըստ կառույցի, մասամբ ազատ երկիր է։
«Ազատությունն աշխարհում» տարեկան զեկույցում միջազգային հեղինակավոր իրավապաշտպան կառույցը նշում է, որ Հայաստանը 2018 թվականի հակակառավարական ցույցերից և իշխանափոխությունից հետո դեռևս գտնվում է «կարևոր անցումային գործընթացում և լրջորեն տառապում է» 44-օրյա պատերազմի հետևանքներից։
Կազմակերպությունը հիշեցնում է անցած տարվա արյունալի իրադարձությունը՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի սեպտեմբերյան հարձակումը, որի հետևանքով զոհվել է մոտ 200 և վիրավորվել ավելի քան 293 հայ զինվոր, սպանվել է 3 խաղաղ բնակիչ, ևս 20 զինծառայող՝ գերեվարվել:
«Պաշտոնական զեկույցներում առկա հավաստի ապացույցների համաձայն՝ ադրբեջանական զորքերը ռազմական հանցագործություններ են կատարել», - արձանագրում է կառույցը, որն այդ օրերին հատուկ հայտարարությամբ դատապարտել էր Ադրբեջանի հարձակումները և Ալիևի վարչակազմին կոչ արել անհապաղ դադարեցնել Հայաստանի տարածքի վրա մահաբեր ոտնձգությունները։
Որոշ խոստումների կատարմանը խոչընդոտում են անվտանգային մարտահրավերները
Անդրադառնալով Հայաստանի ներքին խնդիրներին՝ զեկույցի հեղինակները հիշեցնում են, որ Փաշինյանի կառավարությունը խոստացել է կարգավորել երկարամյա խնդիրները, այդ թվում՝ համակարգային կոռուպցիան, ոչ թափանցիկ քաղաքական համակարգը, ընտրական թերի համակարգը, օրենքի թույլ գերակայությունը: Ըստ Freedom House-ի՝ որոշ խոստումների կատարմանը խոչընդոտում են Հայաստանի անվտանգային մարտահրավերները:
Զեկույցի հեղինակները վկայակոչել են Հայաստանի վարչապետի մեկ այլ խոստում բիզնեսը քաղաքականությունից տարանջատելու մասին և փաստել՝ այդուհանդերձ, երկու հարուստ գործարարներ պատգամավորական մանդատ են ստացել հենց Փաշինյանի գլխավորած կուսակցության ցուցակով:
Freedom House-ը Փաշինյանի մեկ այլ կուսակցի անուն է հիշատակում՝ Վահագն Հովակիմյանի, և ընդգծում, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ղեկավարի պաշտոնում նրա ընտրությունը քաղաքացիական հասարակության մտահոգությունն է հարուցել՝ ԿԸՀ-ի անկախության և չեզոքության համատեքստում:
Օրենքի ընտրովի կիրառում
Իրավապաշտպան կազմակերպության գնահատմամբ` Հայաստանում քաղաքական գործիչների, պետական ծառայողների, գործարարների միջև հարաբերությունները պատմականորեն ազդել են քաղաքականության վրա և նպաստել օրենքի ընտրովի կիրառմանը:
«Բարձրաստիճան պետական պաշտոնյաները հազվադեպ են ենթարկվում հետաքննության՝ չնայած նրանց կողմից պաշտոնեական դիրքի ոչ պատշաճ օգտագործման ակնհայտ ապացույցներին», - շեշտում են փաստաթղթի հեղինակները, միևնույն ժամանակ արձանագրում, որ նախանցած տարվա ՏԻՄ ընտրություններից հետո իշխանությունները քրեական հետապնդում են նախաձեռնել մի շարք ընտրված ընդդիմադիրների գործիչների դեմ, ինչը, ըստ իրավապաշտպանների, քաղաքական դրդապատճառներ ունի։
Զեկույցի հեղինակները հիշեցնում են նաև խորհրդարանի ընդդիմադիրների դեմ կայացված որոշումները, որոնց համաձայն՝ «օրենսդիր մարմնի փոխխոսնակը և մշտական հանձնաժողովի նախագահը պաշտոնանկ են արվել բացակայությունների պատճառաբանությամբ»։
Լրտեսական ծրագիր
Կազմակերպությունը փաստաթղթում վկայակոչում է նաև Google ընկերության սպառնալիքների վերլուծության խմբի անցած մայիսին հրապարակած զեկույցը, ըստ որի՝ Հայաստանի կառավարությունը կապ ունի Predator լրտեսական ծրագրի հետ, որն օգտագործվել է լրագրողներին, ընդդիմախոսներին թիրախավորելու համար։
Լեռնային Ղարաբաղը ևս՝ մասամբ ազատ
Freedom House-ը «Ազատությունն աշխարհում» տարեկան զեկույցում ներկայացրել է նաև Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը: Ի տարբերություն անազատ երկիր համարվող Ադրբեջանի, որն ընդամենը 9 միավոր է վաստակել քաղաքական իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների չափման գործընթացներում, Լեռնային Ղարաբաղը կազմակերպության կողմից գնահատվել է մասամբ ազատ՝ վաստակելով 36 միավոր։
«Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությունը 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական զինուժի կողմից ենթարկվել է բռնությունների և թիրախավորված վայրագությունների: Չարաշահումները ներառում էին կասետային զինամթերքի, սպիտակ ֆոսֆորային ռումբերի և այլ ծանր զինատեսակների կիրառմամբ հարձակումներ, որոնք չէին տարբերակում ռազմական և քաղաքացիական թիրախները՝ այդ թվում հիմնական քաղաքների և գյուղերի բնակելի թաղամասերը», - ասվում է միջազգային կառույցի զեկույցում:

Армения зафиксировала регресс в рейтинговой таблице свободы: Freedom House
Армения зафиксировала регресс в рейтинговой таблице свободы ''Freedom House'', с прошлогоднего 55-го места очутившись на 54-ом. Армения статусу является частично свободной страной, передает NEWS.am.
В своем ежегодном отчете ''Свобода в мире'' престижная международная правозащитная структура констатирует, что Армения после антиправительственных протестов 2018 года и смены власти все еще находится ''в важном переходном процессе и серьезно страдает'' из-за последствий 44-дневной войны.
Организация напоминает о прошлогоднем кровавом событии, сентябрьском нападении азербайджанских вооруженных сил, в результате которого погибли около 200 армянских военнослужащих и более 293 получили ранения, убиты 3 мирных жителя, еще 20 военнослужащих попали в плен. ''Согласно достоверным доказательствам, имеющимся в официальных докладах, азербайджанские войска совершили военные преступления'', - сообщает организация, которая в те дни специальным заявлением осудила нападения Азербайджана и призвала администрацию Алиева немедленно прекратить смертоносные посягательства на территории Армении.
Выполнению некоторых обещаний мешают вызовы безопасности.
Касаясь внутренних проблем Армении, авторы доклада напоминают, что кабинет Пашиняна обещал решить многолетние проблемы, в том числе по части системной коррупции, непрозрачной политической системы, несовершенной избирательной системы, слабого верховенства закона. По данным ''Freedom House'', выполнению некоторых обещаний мешают вызовы безопасности Армении.
Авторы доклада упомянули и о другом обещании премьер-министра Армении – по части отделения бизнеса от политики, и констатировали, что, несмотря на обещание, два богатых бизнесмена получили депутатский мандат по списку возглавляемой Пашиняном партии.
''Freedom House'' упоминает и имя другого однопартийца Пашиняна – Ваагна Овакимяна. Подчеркивается, что его избрание на должность главы Центральной избирательной комиссии вызвало обеспокоенность гражданского общества в контексте независимости и нейтральности ЦИК.
Избирательное применение закона
По оценке правозащитной организации, отношения между политическими деятелями, государственными служащими и бизнесменами в Армении исторически влияли на политику и способствовали избирательному применению закона. ''В отношении высокопоставленных государственных чиновников редко проводятся расследования, несмотря на очевидные доказательства ненадлежащего использования ими своего служебного положения'', - подчеркивают авторы документа, при этом упомянув о том, что после прошлогодних выборов в органы местного самоуправления власти возбудили уголовные преследования в отношении ряда избранных оппозиционных деятелей, что, по мнению правозащитников, имеет политические мотивы.
Авторы доклада также напоминают о решениях, вынесенных в отношении депутатов парламента от оппозиции, согласно которым ''вице-спикер и председатель постоянной комиссии законодательного органа были уволены из-за отсутствий''.
Шпионская программа
В документе организация также ссылается на отчет, опубликованный группой анализа угроз компании ''Google'' в мае прошлого года, согласно которому Правительство Армении связано со шпионской программой Predator, которая использовалась для нацеливания на журналистов и оппонентов.
Нагорный Карабах тоже частично свободен
Организация ''Freedom House'' в докладе представила и ситуацию в Нагорном Карабахе. В отличие от Азербайджана, считающегося несвободной страной, набравшего всего 9 баллов в процессе измерения политических прав и гражданских свобод, Нагорный Карабах оценен организацией в качестве частично свободного, набрав 36 баллов.
''Мирное население Нагорного Карабаха подверглось насилию и целенаправленным зверствам со стороны азербайджанских вооруженных сил во время войны 2020 года. Злоупотребления включали атаки с применением кассетных боеприпасов, белых фосфорных бомб и других тяжелых вооружений, которые не различали военные и гражданские мишени, в том числе жилые кварталы в городах и селах'', - говорится в отчете международной структуры.