Թուրքական գյուղմթերքի ներմուծման տեսանկյունից սահմանը բաց է, այսինքն թուրքական ապրանքը անարգել գալիս է ՀՀ. Քերոբյան (News.am)
Թուրքական գյուղմթերքի Հայաստան ներմուծման տեսանկյունից Թուրքիայի հետ սահմանը բաց է, այսինքն թուրքական ապրանքը անարգել գալիս է Հայաստան: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշել է էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ հայ-թուրքական սահմանը բացվելու դեպքում թուրքական էժան գյուղմթերքը ներկրվի Հայաստան և տեղացի արտադրողը չդիմանա այդ մրցակցությանը:
«Անցյալ տարի Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ապրանքաշրջանառությունը 300 մլն դոլարից ավել է եղել, որը ռեկորդային ցուցանիշ է: Հիմնականում ներմուծումն է եղել և հիմնականում գյուղմթերք ենք ներմուծել: 2019-2020-ին ապրանքաշրջանառությունը թուրքիայի հետ եղել է մոտ 200 մլն դոլար: Այսօր այդ ապրանքների համար որևէ արգելք չկա: Այո, այդ ապրանքը գալիս է Վրաստանի միջոցով, բայց այնուամենայնիվ, դրանք չնչին տոկոսներ են: Այսօր կառավարությունը բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացնում, որոնք ուղղված են գյուղատնտեսության արտադրողականության բարձրացմանը:
Այո, ընհանուր առմամբ Հայաստանի տնտեսության արտադրողականությունը 2021-ին կազմել է մոտ 7 դոլար մեկ մարդու մեկ ժամվա ստեղծած ՀՆԱ-ի դիմաց: Դա մոտ 7 անգամ ավելի քիչ է քան Տնտեսական համագործկցության և զարգացման կազմակերպության 37 երկրների միջին ցուցանիշը: Իսկ գյուղատնտեսության մեջ արտադրողականությունը շատ ավելի շատ է զիջում: Եթե, օրինակ, IT ոլորտում մեր տարբերությունը զարգացած երկրներից կազմում է 3-4 անգամ, ապա արդյունաբերության որոշ ոլորտներում 7 անգամ, ապա գյուղատնտեսության մեջ տասնյակ անգամ: Գլխավոր խնդիրը հողերի խիստ մասնատվածություն է և ջրային համակարգի հասանելիության սահմանափակ լինելը: Այս երկու հարցերի լուծումն է, որ պետք է բերի հողերի խոշորացումը և ջրային համակարգի զարգացումը, որը մեր պլաններում է»,-հայտարարել է Քերոբյանը:

Турецкие товары беспрепятственно поступают в Армению: глава Минэкономики
С точки зрения импорта в Армению турецкой сельхозпродукции граница с этой страной открыта, то есть турецкие товары беспрепятственно поступают в Армению. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am министр экономики Армении Ваан Керобян, отвечая на вопрос, возможно ли в случае открытия армяно-турецкой границы  будет завозиться дешевая турецкая сельхозпродукция, в результате чего местный производитель не сможет выдержать эту конкуренцию.
''В прошлом году товарооборот между Арменией и Турцией составил свыше 300 млн. долларов, что является рекордным показателем. В основном это был импорт, и в основном ввозилась сельскохозяйственная продукция. В 2019-2020 годах товарооборот с Турцией составил около 200 млн. долларов. На сегодняшний день запрета на эти продукты нет. Да, этот товар идет через Грузию, но все равно это мизерные проценты. Сегодня кабмин реализует множество программ, направленных на повышение производительности сельского хозяйства. Да, в целом производительность экономики Армении в 2021 году составила примерно 7 долларов на человека за час созданного ВВП. Это примерно в 7 раз меньше среднего показателя 37 стран Организации экономического сотрудничества и развития. А производительность в сельском хозяйстве сильно уступает. Если, например, наше отличие от развитых стран в ИТ-сфере в 3-4 раза, в некоторых отраслях промышленности – в 7 раз, то в сельском хозяйстве – в десятки раз. Основной проблемой является сильная фрагментация земель и ограниченный доступ к оросительной системе. Решение этих двух вопросов приведет к укрупнению земель и развитию водной системы, а это в наших планах'', - заключил Керобян.