© Sputnik / Armen Hakobyan
«Հերիթեյջ» հիմնադրամի կողմից հրապարկված «Տնտեսական ազատության ինդեքս - 2023» զեկույցում Հայաստանը զբաղեցրել է 50-րդ հորիզոնականը՝ հավաքելով 65.1 միավոր: Այսպիսով, Հայաստանը 2023թ.-ի զեկույցի արդյունքներով, ինչպես և 2022թ.-ին, համարվում է «չափավոր ազատ» երկիր:
Հիշեցնենք, որ 2020 և 2021թթ-ին Հայաստանը ներգրավվել էր «հիմնականում ազատ» երկրների խմբում: Ի դեպ, 2022թ.-ին Հայաստանն ունեցել է  65.3 միավոր, 2021-ին՝ 71.9 միավոր:  Չնայած այս հանգամանքին, 2023թ.-ին Հայաստանն ինդեքսում բարելավել է դիրքը 8 հորիզոնականով, քանի որ վարկանիշում Հայաստանին նախորդ տարի գերազանցող շատ երկրներ հեռընթաց են ապահովել: Այնուամենայնիվ, հասկանալի է, որ երկրի «վաստակած» միավորներն զբաղեցրած հորիզոնականից կարևոր են՝ հաշվի առնելով չափորոշիչները, որով ձևավորվում է գնահատման սանդղակը:
Այսպես, ուսումնասիրելով հիմնադրամի կողմից այս տարվա զեկույցի մանրամասները, կարող ենք միավորների կտրվածքով Հայաստանի հետընթացը բնութագրել և՛ օբյեկտիվ, և՛ սուբյեկտիվ գործոնների ազդեցության տիրույթում:
Զեկույցի ենթաիդեքսների ուսումնասիրության համաձայն, ՀՀ-ում էական նվազեցում է նկատվել արդարադատության արդյունավետություն (-1.6 կետ), հարկաբյուջետային կայունություն (-4.1 կետ), դրամավարկային ազատություն (-7 կետ), պետական ծախսեր (-2.6 կետ) ենթաինդեքսներում: Դրական տեղաշարժ նկատվել է կոռուպցիայի բացակայություն (0.8 կետ), հարկային բեռ (0.6 կետ), աշխատանքի ազատություն (11.5 կետ) ենթաինդեքսներում:
Տեսանելի է, որ նվազման միտում ցուցադրած ենթաինդեքսները և՛ քանակապես են գերազանցում, և՛ անկման տեմպով: Դրական տեղաշարժ ապահոված ենթաինդեքսներից, ըստ էության էական առաջընթաց է ապահովվել միայն մեկում (աշխատանքի ազատություն), մյուս երկուսի պարագայում աճն աննշան է:
Զեկույցն իր մեջ շատ թիրախային գնահատականներ է պարունակում թե՛ պետական պարտքի ավելացմանը, կամ ավելի հստակ՝ պարտքային միջոցների կառավարմանը (պետական ծախսեր ենթաինդեքս), թե՛ գնաճային դրսևորումների և դրա դեմ պայքարի քաղաքականությանը (դրամավարկային ազատություն ենթաիդեքս), թե՛ դատական համակարգում առկա խնդիրներին (արդարադատության արդյունավետություն ենթաինդեքս):
Վերջինիս պարագայում իրավիճակը կարելի է համարել օբյեկտիվ՝ հաշվի առնելով հանգամանքը, որ ԿԲ-ն, միայնակ մնալով գնաճի դեմ պայքարում, կիրառել է սահմանադրությամբ իրեն վերապահված գործիքակազմը՝ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը փոփոխելու տեսքով: Մնացածի պարագայում կառավարման հետ կապված խնդիրներն ակնհայտ են:
Հասկանալի է՝ ինչով է պայմանավորված Տնտեսական ազատության ինդեքսն իշխանությունների կողմից անտեսված լինելու հանգամանքը:

100 фактов минус один: регресс Армении в Индексе экономической свободы
В опубликованном фондом "Наследие" отчете "Индекс экономической свободы - 2023" Армения заняла 50-ое место, набрав 65,1 балл. Таким образом, по результатам отчета за 2023 год, как и в 2022 году, Армения входит в группу "умеренно свободных" стран.
Напомним, что в 2020 и 2021 годах Армения входила в группу "преимущественно свободных" стран. К слову, в 2022 году у Армении было 65,3 балла, в 2021-ом – 71,9 баллов. Несмотря на это обстоятельство, в 2023 году Армения поднялась в рейтинге на 8 пунктов, так как многие страны, обогнавшие Армению в рейтинге в прошлом году, регрессировали. Однако ясно, что "заработанные" баллы страны важнее ее рейтинга, учитывая критерии, по которым строится рейтинговая шкала.
Изучая детали отчета фонда за этот год, мы можем охарактеризовать регресс Армении в баллах с точки зрения влияния как объективных, так и субъективных факторов.
Итак, в Армении наблюдалось значительное снижение субиндексов эффективности правосудия (-1,6 балла), фискальной стабильности (-4,1 балла), денежной свободы (-7 баллов), государственной траты (-2,6 балла). Положительный сдвиг наблюдался по субиндексам отсутствия коррупции (0,8 балла), налоговой нагрузки (0,6 балла), свободы труда (11,5 балла).
Видно, что субиндексы, показывающие тенденцию к снижению, снижается как количественно, так и темпами падения. Из субиндексов, обеспечивающих положительный сдвиг, фактически, существенный прогресс обеспечен только по одному пункту (свобода труда), по двум другим рост незначителен.
В отчете содержится множество адресных оценок о росте государственного долга, точнее - об управлении долговыми средствами (субиндекс государственных расходов), о проблемах в судебной системе (субиндекс эффективности правосудия), об инфляционных проявлениях и о политике борьбы с подорожанием (субиндекс монетарной свободы).
В случае с последним ситуацию можно считать объективной, принимая во внимание тот факт, что ЦБ, будучи единственным в борьбе с инфляцией, применил зафиксированные Конституцией инструменты (меры) в виде изменения ставки рефинансирования. В остальном проблемы с управлением очевидны.
Именно поэтому новый отчет об индексе экономической свободы игнорируется со стороны нынешних властей Армении. Хотя было время, когда рейтинг в "Индексе экономической свободы" считался одним из 100 "достижений" этого правительства…