Թուրքիան՝ նախընտրական քարոզարշավի նախաշեմին. ո՞վ ավելի շատ շանս ունի
Թուրքիայում մարտի 18-ին պաշտոնապես կմեկնարկի նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավը:
Այս շաբաթ անցկացված հարցումները ցույց են տալիս, որ միասնական ընդդիմության կողմից առաջադրված Ժողովրդահանրապետական կուսակցության առաջնորդ  Քեմալ Քըլըչդարօղլուի օգտին պատրաստ է քվեարկել ընտրողների 55-56, իսկ Էրդողանի օգտին՝ 43-44 տոկոսը: Ընդ որում, հարցումների համաձայն՝ միասնական ընդդիմությունը հավակնում է նաև խորհրդարանում ունենալու մեծամասնություն: Ընդդիմադիր դաշինքի օգտին պատրաստ է քվեարկել  ընտրողների 44 տոկոսով, ինչը վեց կետով ավել է իշող կուսակցության վարկանիշից:
Թեև հիմնական մրցապայքարն ընթանալու է էրդողանի և Քըլըչդարօղլուի միջև, ընտրություններին մասնակցում են նաև այլ ուժեր: Այսպես, նախագահի աթոռի համար պայքարելու է 6 թեկնածու: Եվ կախված նրանից, թե մյուս թեկնածուները ինչքան ձայն կհավաքեն, չի բացառվում, որ Թուրքիայում նախագահին ընտրեն երկրորդ փուլով: Կարևոր գործոն է նաև ընտրություններին չմասնակցող քրդամետ Ժողովրդադեմոկրատական կուսակությունը, որը դեռևս չի հայտարարել պաշտոնապես թե որ թեկնածուին է աջակցելու, ինչը նշանակում է, որ ընտրողների մոտ տաս տոկոսը դեռևս կողմնորոշված չի:
Միևնույն ժամանակ պետք է նշել, ի տարբերություն էրդողանի, Քըլըչդարօղլուի օգտին իրենց քվեն տվողների բավականին ստվար մասը համակրում է ոչ թե նրան, այլ Ստամբուլի կամ Անկարայի քաղաքապատերին, ովքեր Քըլըչդարօղլուի հաղթանակի դեպքում պետք է դառնան փոխնախագահներ: Թուրքական հասարակությունում որոշակի ակնկալիք կար, որ միասնական ընդդիմության թեկնածուն քաղաքապետերից մեկն է լինելու, սակայն այլ որոշում կայացվեց: Ընդդիմադիր դաշինքը միասանական թեկնածուին որոշելու փուլում բավականին լուրջ խնդիրների բափվեց՝ այդ թվում կանգնած էր մասնատման եզրին: Քըլըչդարօղլուի վարկանիշի համար կարևոր է որ առնվազն նախընտրական շրջանում դաշինքը հնարավորինս միասնականություն ցույց տա:
Թուրքիայում մայիսի 14-ին նշանակված ընտրությունները բավականին ինտրիգային են լինելու: Երկրում խորացող սոցիալ-տնտեսական խնդիրներն՝ այդ թվում ռեկորդային ինֆլյացիան,  լրջորեն ազդել են Էրդողանի և իշխող կուսակցության վարկանիշի վրա: Միևնույն ժամանակ էրդողանը վերջին մի քանի տարիներին իր բավականին հանդուգն ու անկախ քաղաքականությամբ լուրջ գլխացավանք է դարձել միջազգային որոշ գործընկերների՝ այդ թվում նաև Միացյալ Նահանգների համար: Արդյունքում Էրդողանի՝ ո՛չ երկրի ներսում, ո՛չ էլ դրսում ամուր աջակցություն չունենալու պայմաններում թուրքական ընդդիմությունը վերջին քսան տարվա ընթացքում առաջին անգամ ստացել է իրական շանս հաղթելու ընտրություններում:
Սակայն Թուրքիայում ընտրական գործընթացը բավականին ինտենսիվ է զարգանում: էրդողանն ակնհայտորեն հեշտ չի հանձնվելու և առջևում մոտ երկու ամիս ունի իրավիճակը փոխելու համար: Պետք է նշենք, որ արդեն իսկ Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունները կարգավերելու և Վաշինգտոնի աջակցությունը ստանալու ուղղությամբ թուրքական իշխանությունների կողմից արվող քայլերի անուղղակի վկայություններ կան:

Турция в преддверии избирательной кампании: у кого больше шансов
Опросы, проведенные на этой неделе, показывают, что 55-56 процентов избирателей готовы проголосовать за Кемаля Кылычдароглу, лидера Народно-республиканской парти, выдвинутого объединенной оппозицией, а 43-44 процента - за Эрдогана. Более того, согласно опросам, объединенная оппозиция также претендует на большинство в парламенте. За оппозиционный блок готовы проголосовать 44 процента избирателей, что на шесть пунктов выше рейтинга правящей партии.
Хотя основная борьба развернется между Эрдоганом и Кылычдароглу, в выборах участвуют и другие силы. Так, за кресло президента будут бороться 6 кандидатов. И в зависимости от того, сколько голосов наберут остальные кандидаты, не исключено, что президент Турции будет избран во втором туре. Немаловажным фактором является и не принимающая участия в выборах прокурдская Народно-демократическая партия, которая еще официально не объявила, какого кандидата она поддержит, а это значит, что около десяти процентов избирателей еще не определились.
При этом следует отметить, что, в отличие от Эрдогана, довольно большое количество проголосовавших респондентов за Кылычдароглу симпатизирует не ему, а мэрам Стамбула или Анкары, которые в случае победы Кылычдароглу должны стать вице-президентами. В турецком обществе было определенное ожидание, что кандидатом от объединенной оппозиции станет один из мэров, но было принято другое решение. На этапе определения единогласного кандидата оппозиционный альянс столкнулся с достаточно серьезными проблемами, оказавшись даже на грани раздробления. Для рейтинга Кылычдароглу важно, чтобы хотя бы в предвыборный период альянс максимально демонстрировал единство.
Выборы, назначенные на 14 мая в Турции, будут весьма интригующими. Углубление социально-экономических проблем в стране, в том числе рекордная инфляция, серьезно сказались на популярности Эрдогана и правящей партии. В то же время Эрдоган своей достаточно смелой и независимой политикой последних лет стал серьезной головной болью для некоторых международных партнеров, в том числе для США. В результате, в условиях отсутствия сильной поддержки Эрдогана ни внутри страны, ни за ее пределами, турецкая оппозиция впервые за последние двадцать лет получила реальный шанс победить на выборах.
Однако избирательный процесс в Турции развивается достаточно интенсивно. Эрдоган явно не собирается так просто сдаваться, и у него есть около двух месяцев, чтобы изменить ситуацию. Следует отметить, что уже есть косвенные свидетельства предпринятых турецкими властями шагов в направлении урегулирования отношений с США и получения поддержки Вашингтона.