Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է տարածաշրջանում խաղաղությունն անհնար դարձնելու համար. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի 2023թ մարտի 18-ի ելույթի կապակցությամբ: Հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
««Ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի լինելու»,- սա մեջբերում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի 2023 թվականի մարտի 18-ին ունեցած ելույթից:
Այս հայտարարությունն Ալիևն արել է Լեռնային Ղարաբաղի Թալիշ գյուղում, որը 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հայաթափվել է:
Ինչպես Թալիշում, այնպես էլ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հայաթափված այլ շրջաններում Ադրբեջանն անթաքույց կերպով իրականացնում է վերաբնակեցման ծրագրեր՝ փորձելով վերացնել հայկական հետքը Լեռնային Ղարաբաղի՝ իր վերահսկողության տակ անցած տարածքներից: 90-ականների սկզբին նման ճակատագրի արժանացել են նաև Շահումյանի շրջանը, Գետաշենի ենթաշրջանը, հայկական հոծ բնակչություն ունեցող այլ բնակավայրեր:
Ադրբեջանի վերը նշված գործողություններն ուղիղ հակասում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետին, համաձայն որի ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից շրջաններ՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի վերահսկողության ներքո:
Ապօրինի վերաբնակեցման քաղաքականությամբ և Լեռնային Ղարաբաղի հայությանն ահաբեկելու գործելակերպով պաշտոնական Բաքուն ամեն ինչ անում է եռակողմ հայտարարության վերը հիշատակված դրույթի կատարումն անհնարին դարձնելու համար:
Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է տարածաշրջանում խաղաղությունն անհնար դարձնելու համար: 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում և հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդներն ընդունել են հայտարարություններ, համաձայն որոնց Հայաստանն ու Ադրբեջանը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմա-Աթայի Հռչակագրի հիման վրա ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, և երկու երկրների միջև սահմանազատման գործընթացը պիտի տեղի ունենա բացառապես այս հենքի վրա: Չնայած սրան, մարտի 18-ին Ադրբեջանի նախագահը կրկին հայտարարել է, թե սահմանազատումը պիտի տեղի ունենա Ադրբեջանի առաջադրած պայմաններով և երկար ժամանակ շարունակաբար խոսում է ինչ-որ պատմական քարտեզների մասին:
Ադրբեջանը ոչ միայն օկուպացիայի տակ է պահում Հայաստանի Հանրապետության 2021թ. մայիսի 12-ին, նոյեմբերի 17-ին, 2022թ. սեպտեմբերին ապօրինի բռնազավթած ինքնիշխան տարածքները, այլև ներմուծել է այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» խոսույթը և Հայաստանի Հանրապետության գործնականում ողջ տարածքը հայտարարում է ադրբեջանական հող:
Սա նշանակում է բացահայտ նկրտումների արտահայտում Հայաստանի Հանրապետության գործնականում ողջ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ: Ադրբեջանը նաև սպառնում է Հայաստանին, եթե վերջինս այդ նկրտումները չընդունի:
Ադրբեջանը շարունակում է տարբեր ձևաչափերով ընդունած եռակողմ և քառակողմ հայտարարությունների կոպտագույն ոտնահարումները և գործնականում չի մնացել այդ հայտարարությունների մի դրույթ, որն այս պահի դրությամբ Ադրբեջանը խախտած չլինի՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակումով սկսած, հայ գերիներին, պատանդներին, այլ պահվող անձանց մինչև օրս ապօրինի անազատության մեջ պահելով շարունակած, և տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը միջանցքային անհիմն խոսույթով խոչընդոտելով ավարտած:
Դեռ ավելին, Ադրբեջանի նախագահը խախտել է 2023 թվականի փետրվարի 18-ին իր իսկ կողմից բարձրաձայնած պարտավորությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայության հետ քննարկել նրանց իրավունքների և երաշխիքների հարցը:
Այդ հայտարարությունից ընդամենը մի քանի շաբաթ անց Ադրբեջանը հայտարարեց, թե պատրաստվում է քննարկել «Ղարաբաղի հայության ինտեգրացիայի» հարցը, իսկ Թալիշում արած հայտարարությունները, Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, մարտի 5-ի ահաբեկչությունը վկայում են, որ Ադրբեջանի մտադրությունն է լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հայության առնվազն ասիմիլյացիայի հարցը, և պաշտոնական Բաքվի կողմից ԼՂ հայության ցեղասպանության ենթարկելու նախապատրաստությունների մասին Հայաստանի ահազանգերը չպետք է անտեսվեն միջազգային հանրության կողմից:
Վերջին շրջանի խոսույթում Ադրբեջանը նոր մեղադրանք է գտել Հայաստանի Հանրապետության հասցեին՝ նրան մեղադրելով մոնոէթնիկ լինելու մեջ և փորձ անելով ստեղծել տպավորություն, թե, ի տարբերություն Հայաստանի, Ադրբեջանը բազմաէթնիկ երկիր է: Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն 4 ազգային փոքրամասնությունները մանդատ ունեն երկրի բարձրագույն օրենսդիր իշխանության կազմում, իսկ իրեն բազմազգ համարող Ադրբեջանում որևէ նման կարգավորում չկա:
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության գնահատականը միանշանակ է. Ադրբեջանն իր ագրեսիվ խոսույթով և գործելակերպով Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը ցեղասպանության ենթարկելու և Հայաստանի նկատմամբ նոր ագրեսիայի նախապատրաստություններ է տեսնում:
Ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային մեխանիզմների գործարկումը, միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ, ինչպես նաև` Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների և քաղաքականության հասցեական դատապարտումը: Միևնույն ժամանակ Հայաստանի Հանրապետությունն արտահայտում է իր վստահությունը խաղաղության օրակարգին՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի, 2022թ. հոկտեմբերի 31-ի եռակողմ և 2022թ. հոկտեմբերի 6-ի քառակողմ հայտարարությունների հիման վրա»:

Азербайджан делает все, чтобы мир в регионе был невозможен: МИД РА
""Никакого мирного договора не будет", -  это цитата из выступления президента Азербайджана Ильхама Алиева от 18 марта 2023 года.
Это заявление президент Алиев сделал в селе Талиш Нагорного Карабаха, откуда вследствие 44-дневной войны было выселено все армянское население.
Как в Талише, так и в других районах, откуда вследствие 44-дневной войны было выселено все армянское население, Азербайджан открыто реализует программы переселения, пытаясь искоренить армянский след с территорий Нагорного Карабаха, перешедших под его контроль. В начале 90-х годов подобная участь настигла также Шаумяновский район, Геташенский подрайон и другие населенные пункты с многочисленным армянским населением.
Вышеупомянутые действия Азербайджана прямо противоречат пункту 7 трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года, согласно которому внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Верховного комиссара ООН по делам беженцев.
Политикой незаконного переселения и практикой террора в отношении армян Нагорного Карабаха официальный Баку делает все, чтобы сделать невозможным выполнение вышеупомянутого положения трехстороннего Заявления.
Азербайджан делает все, чтобы сделать мир в регионе невозможным. 6 октября 2022 г. в Праге и 31 октября в Сочи лидеры Армении и Азербайджана приняли заявления, согласно которым Армения и Азербайджан признают территориальную целостность и суверенитет друг друга на основе Устава ООН и Алма-Атинской декларации от 1991 года, и процесс делимитации между двумя странами должен основываться исключительно на этом. Тем не менее, 18 марта президент Азербайджана вновь заявил, что делимитация должна осуществляться на условиях, выдвинутых Азербайджаном и на протяжение уже долгого времени постоянно говорит о каких-то исторических картах.
Азербайджан не только продолжает держать оккупированными суверенные территории Армении, незаконно оккупированные 12 мая, 17 ноября 2021 г. и в сентябре 2022, но и ввел термин так называемого “Западного Азербайджана”, и называет практически всю территорию Республики Армения азербайджанской землей.
Это означает высказывание явных претензий на практически всю суверенную территорию Республики Армения. Азербайджан также угрожает Армении, если последняя не согласится на эти претензии.
Азербайджан продолжает грубейшие нарушения трехсторонних и четырехсторонних заявлений, принятых в различных форматах, и фактически не осталось ни единого положения в этих Заявлениях, которое не было  нарушено Азербайджаном, начиная с незаконного блокирования Лачинского коридора, продолжая удерживанием по сей день армянских пленных и других лиц и заканчивая препятствованием разблокированию региональных коммуникаций своей безосновательной риторикой о “коридорах”.
К тому же, президент Азербайджана нарушил собственное обязательство, озвученное им 18 февраля 2023 года, обсудить с армянами Нагорного Карабаха вопрос их прав и гарантий.
Всего спустя несколько недель после этого заявления Азербайджан объявил, что собирается обсудить вопрос “интеграции армян Карабаха”, а сделанные в селе Талиш заявления, незаконная блокада Лачинского коридора, теракт 5 марта свидетельствуют о намерении Азербайджана решить как минимум вопрос ассимиляции армян Нагорного Карабаха, и предупреждения Армении о подготовке официальным Баку к геноциду армян Нагорного Карабаха не должны быть проигнорированы международным сообществом.
В последнее время Азербайджан нашел, в чем еще обвинить Армению, а именно - в моноэтничности, пытаясь создать впечатление, что Азербайджан, в отличие от Армении, является многонациональной страной. Согласно Конституции Республики Армения, 4 национальных меньшинства имеют мандат в составе высшей законодательной власти страны, а в Азербайджане, считающем себя многонациональным государством, никакого подобного регулирования нет.
Оценка Министерства иностранных дел Республики Армения однозначна: Азербайджан своей агрессивной риторикой и действиями готовится к геноциду армян Нагорного Карабаха и к новой агрессии против Армении.
В сложившейся ситуации необходимо задействование международных механизмов по предотвращению геноцидов, направление международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор и Нагорный Карабах, а также адресное осуждение агрессивных действий и политики Азербайджана. В то же время Республика Армения выражает свою веру в мирную повестку дня на основе трехсторонних Заявлений от 9 ноября 2020 года, от 11 января 2021 года, от 31 октября  2022 г. и четырехстороннего Заявления от 6 октября 2022 г.".