Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարները հանգամանալից քննարկել են տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցեր
Մարտի 20-ին Մոսկվայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Հանդիպումը մեկնարկել է առանձնազրույցի, այնուհետև շարունակվել ընդլայնված կազմով երկու պատվիրությունների մասնակցությամբ:
Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են հայ-ռուսական  դաշնակցային հարաբերությունների, քաղաքական երկխոսության օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ:
Անդրադարձ է կատարվել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության հարցերի:
Հանգամանալից քննարկվել են տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցեր:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը և ամենաբարձր մակարդակով հնչող հռետորաբանությունը միտված է տարածաշրջանում իրավիճակի սրմանն ու նոր ագրեսիայի համար հող նախապատրաստելուն: Այս համատեսքտում շեշտվել է այդ գործելակերպի դատապարտման, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման բացառման և եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած բոլոր պարտավորությունների կատարման հրամայականը:
Երկուստեք ընդգծվել է Լաչինի միջանցքի ռեժիմի վերականգնման անհրաժեշտությունը՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին համապատասխան:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ ուժերի արդյունավետ գործունեության անհրաժեշտությունն ադրբեջանական կողմի սադրանքների կանխման, խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում հրադադարի ռեժիմի պահպանման և Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգության ապահովման գործում։
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է Ադրբեջանի՝ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտման քաղաքականության կանխման նպատակով միջազգային համապատասխան գործիքակազմի գործարկումն ու Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելության ուղարկման անհրաժեշտությունը:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին:
Հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով։

Встреча министра иностранных дел Армении с министром иностранных дел России
20 марта в Москве министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым. Встреча началась с беседы в формате тет-а-тет, затем продолжилась с участием двух делегаций в расширенном формате.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и России обсудили широкий круг вопросов повестки армяно-российских союзнических отношений, политического диалога.
Были затронуты вопросы сотрудничества в рамках международных организаций.
Были детально обсуждены вопросы региональной стабильности и безопасности.
Министр Мирзоян подчеркнул, что агрессивная политика Азербайджана в отношении Нагорного Карабаха и суверенной территории Армении и звучащая на самом высоком уровне риторика направлены на обострение ситуации в регионе и подготовку почвы для новой агрессии. В этом контексте была подчеркнута императива осуждения подобного поведения, исключения применения силы и угрозы силой и выполнения всех обязательств, взятых по трехсторонним заявлениям.
Была обоюдно подчеркнута необходимость восстановления режима Лачинского коридора в соответствии с положениями Заявления от 9 ноября 2020 г.
Министр иностранных дел Армении подчеркнул необходимость эффективной деятельности российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе для предотвращения провокаций азербайджанской стороны, поддержания режима прекращения огня в зоне ответственности миротворцев и обеспечения безопасности в Нагорном Карабахе.
Арарат Мирзоян отметил важность задействования соответствующего международного инструментария для предотвращения политики Азербайджана этнической чистки в Нагорном Карабахе и необходимости отправки международной миссии по установлению фактов в Нагорный Карабах.
Были затронуты последние развития в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
По итогам встречи министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел России Сергей Лавров провели совместную пресс-конференцию.