Քաղաքակիրթ աշխարհը 100 օր է՝ լուռ հետևում է փոքրիկ Արցախի շուրջ զարգացումներին. Արթուր Թովմասյան
Կշեռքի մի նժարին դրված են ժողովրդավարական արժեքները, մյուսին ՝ նավթն ու գազը: Հենց այստեղ է, որ քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է ընտրություն կատարի:
Այս մասին նշել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը Արցախի շրջափակման 100-րդ օրվա կապակցությամբ տարածած հայտարարության մեջ:
«Քաղաքակիրթ աշխարհը 100 օր է՝ լուռ հետևում է փոքրիկ Արցախի շուրջ զարգացումներին:
Անտեսելով և արհամարհելով միջազգային հանրության բազմաթիվ հայտարարություններն ու ընդունած բանաձևերը, ինչպես նաև առանձին հեղինակավոր անձանց կոչերը և հատկապես ՝ Հաագայի արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շարունակում է փակ պահել կյանքի ճանապարհը:
Շրջափակման պատճառով երկու ժողովուրդների միջև ավելի է խորանում անվստահության մթնոլորտը:
Անկոտրում է արցախցու կամքը: Կա, արդյո̉ք, ապաշրջափակման տարբերակ: Կարծում եմ՝ այո:
Ուսումնասիրելով համաշխարհային փորձը՝ կարող ենք վկայակոչել պատժամիջոցների կիրառումը:
Կշեռքի մի նժարին դրված են ժողովրդավարական արժեքները, մյուսին ՝ նավթն ու գազը: Հենց այստեղ է, որ քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է ընտրություն կատարի:Եվ, եթե իրականում ժողովրդավարական արժեքները ավելի կարևոր լինեին մեծ խաղացողների համար, ապա շրջափակումը վաղուց վերացված կլիներ:
Արցախցիներն իրենց հանապազօրյա հացն են վաստակում: Թերևս ամենամեծ աշխատանքը՝ սկսած ծննդատան մանուկից մինչև զառամյալ ծերունի, հայ ազգի արժանապատվության պահպանումն է, որը կատարում ենք Աստծո օրհնությամբ և մեր համառության շնորհիվ:

Цивилизованному миру предстоит сделать выбор: заявление председателя НС Арцаха по случаю 100 дней блокады
Председатель Национального Собрания Республики Арцах Артур Товмасян распространил заявление по случаю 100 дней блокады Арцаха.
"Вот уже 100 дней цивилизованный мир молча следит за развитиями вокруг маленького Арцаха.
Игнорируя многочисленные заявления и резолюции, принятые международным сообществом, а также призывы отдельных авторитетных лиц и, в частности, решение Международного суда ООН в Гааге военно-политическое руководство Азербайджана продолжает держать закрытой дорогу жизни.
По причине блокады между двумя народами еще больше углубляется атмосфера недоверия.
Воля арцахца несокрушима. Возможен ли вариант деблокирования? Думаю, да. Изучая мировой опыт, можно сослаться на механизм применения санкций.
На одной чаше весов – демократические ценности, на другой – нефть и газ. Цивилизованному миру предстоит сделать выбор. И если бы для крупных игроков демократические ценности действительно были важнее, блокада была бы давно снята.
Жители Арцаха зарабатывают на насущный хлеб. Однако самой большой задачей, стоящей перед арцахцами, начиная с младенца в родильном доме и заканчивая пожилым старцем, является сохранение достоинства армянского народа. Эту миссию мы выполняем с благословения Господа и благодаря нашему упорству.