Զելենսկին Չինաստանից պատասխան չի ստացել Կիևի՝ «խաղաղության ծրագրին» միանալու առաջարկին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Չինաստանի իշխանությունները չեն արձագանքել ուկրաինական «խաղաղության ծրագրին» միանալու իր առաջարկին։ Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Ուկրաինայի ղեկավարը համապատասխան հայտարարությունն արել է երեքշաբթի Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Զելենսկին G20-ի գագաթաժողովում առաջ է քաշել 10 կետից բաղկացած «խաղաղության ծրագիր»:
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի խոսքով՝ ՄԱԿ-ի տարածքում ««խաղաղության գագաթաժողով» անցկացնելու Կիևի ռեժիմի նախաձեռնությունը Վաշինգտոնի PR հնարք է»։
Չինաստանի իշխանությունները փետրվարին առաջարկեցին իրենց խաղաղության ծրագիրը։Այն ներառում է 12 կետ, այդ թվում՝ հրադադարի կոչեր, անվտանգության ոլորտում բոլոր երկրների օրինական շահերի հարգում, Ուկրաինայում հումանիտար ճգնաժամի կարգավորում։

Зеленский не получил ответ КНР на предложение присоединиться к "мирному плану" Киева
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что власти Китая не ответили на его предложение присоединиться к украинскому "мирному плану". Как сообщило агентство Reuters, соответствующее заявление украинский лидер сделал во вторник на совместной пресс-конференции с премьер-министром Японии Фумио Кисидой, передает ТАСС
Зеленский на саммите G20 выдвинул "план достижения мира" из 10 пунктов. Как заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, инициатива киевского режима по проведению "мирного саммита" на площадке ООН является пиар-акцией Вашингтона.
Власти Китая в феврале предложили свой мирный план. Он включает 12 пунктов, в том числе призывы к прекращению огня, уважению законных интересов всех стран в области безопасности, урегулированию гуманитарного кризиса на Украине. По словам президента РФ Владимира Путина, многие пункты китайского мирного плана могут быть взяты за основу урегулирования, когда к этому будут готовы на Западе и в Киеве.