Գեթսեմանիի Սուրբ Աստվածածին տաճարը հարձակման է ենթարկվել․ Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանը դատապարտել է հարձակումը
այ և հույն ուղղափառ եկեղեցիների համատեղ հսկողության ներքո գտնվող Գեթսեմանիի Սուրբ Աստվածածին տաճարը հարձակման է ենթարկվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանը հայտարարություն է տարածել՝ դատապարտելով տաճարի վրա կատարված հարձակումը։
«Թեև Սուրբ Աստվածածին տաճարի վրա այս հարձակումն առաջինն էր այս տարվա սկզբից ի վեր, սակայն քրիստոնեական մյուս սրբավայրերն անզգամ հարձակվողների կողմից մշտապես ենթարկվում են ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ հոգեբանական ճնշումների։ Եթե քրիստոնեական սրբավայրերի վրա կատարված նախորդ հարձակումներն արագորեն դատապարտվեին տեղական իշխանությունների կողմից, և հանցագործները պատժվեին օրենքի ողջ խստությամբ, քրիստոնեական համայնքների, եկեղեցիների և վանքերի վրա նոր հարձակումներ չէին լինի։ Կրոնական անհանդուրժողականությունը և ատելությամբ լցված ոճրագործությունները իրենց բոլոր դրսևորումներով երբեք չեն ապահովելու խաղաղ համակեցության պայմաններ։ Հատկապես, երբ այսօր իշխանությունների կողմից անվերահսկելի են այդ հարձակումները, դա ավելի է խթանելու ատելությամբ լցված հանցագործությունները և անհանդուրժողականությունը։ Այսպիսի գործողություններն ու դրանց անպատժելիությունը ստեղծում են անապահով պայմաններ քրիստոնեական համայնքների համար և անվստահության սերմեր է ցանում հավատացյալների, զբոսաշրջիկների և բնակիչների միջև տեղական իշխանությունների հանդեպ։ Հետևաբար, Իսրայելի կառավարությանը և ոստիկանության կոչ ենք անում, որպեսզի լուրջ միջոցներ ձեռնարկեն՝ կանխելու այսօրինակ հարձակումները և պաշտպանելու ինչպես քրիստոնեական սրբավայրերը, այնպես էլ նրանց ամենօրյա սպասավորներին հետագա ոտնձգություններից և հարձակումներից»,- ասված է Պատրիարքարանի տարածած հայտարարության մեջ։

Храм Пресвятой Богородицы в Гефсимании подвергся нападению: Армянский патриархат Иерусалима осудил нападение
Храм Пресвятой Богородицы в Гефсимании, который принадлежит Армянской и Греческой православной церквям, подвергся нападению. Как сообщает "Арменпресс", Армянский патриархат Иерусалима распространил заявление, осуждающее нападение на храм.
"Хотя это нападение на храм Пресвятой Богородицы с начала этого года было первым, но другие христианские святыни постоянно подвергаются как физическому, так и психологическому давлению бесчувственных нападающих. Если бы предыдущие нападения на христианские святыни были бы осуждены местными властями, а преступники были наказаны по всей строгости закона, христианские общины, церкви и монастыри не подвергались бы новым нападениям. Религиозная нетерпимость и наполненные ненавистью преступления во всех своих проявлениях никогда не обеспечат условия мирного сосуществования. Особенно, если эти нападения сегодня неконтролируемы властями. Это будет стимулировать наполненные ненавистью преступления и нетерпимость. Подобные действия и их безнаказанность создают небезопасные для христианских общин условия и сеют семена недоверия верующих, туристов и жителей к местным властям. Следовательно, мы призываем правительство Израиля и полицию принять серьезные меры для предотвращения подобных нападений и защиты как христианских святынь, так и их ежедневных служителей от дальнейших посягательств и нападений",- говорится в заявлении патриархата.