Մարտի 23-ին ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի առաքելության նախաձեռնությամբ ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի նիստի օրակարգ է բերվել «Լեռնային Ղարաբաղում և դրա շուրջ իրավիճակի սրմանն ուղղված Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ քաղաքականությունը և ստանձնած պարտավորությունների խախտումները» ընթացիկ հարցը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
ՀՀ առաքելության ղեկավար, դեսպան Արմեն Պապիկյանը նիստի ընթացքում հանգամանորեն անդրադարձել է Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության դեմ ուղղված Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությանը, Հայաստան-Ադրբեջան սահմանային գոտում իրավիճակի սրմանը և մարտի 22-ին հակառակորդի կրակոցից ՀՀ զինծառայողի մահացու վիրավորման դեպքին:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը ընդգծել է, որ 2020թ. ռազմական գործողությունների դադարեցումից ի վեր Ադրբեջանը շարունակում է տարբեր ձևաչափերով ընդունված եռակողմ և քառակողմ հայտարարությունների կոպտագույն ոտնահարումները և գործնականում չի մնացել այդ հայտարարությունների մի դրույթ, որն այս պահի դրությամբ Ադրբեջանը խախտած չլինի՝ հայ գերիներին, պատանդներին, մինչ օրս ապօրինի անազատության մեջ պահելուց մինչև Լաչինի միջանցքի և տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը խոչընդոտելը:
Արմեն Պապիկյանն անդրադարձել է Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի որոշմանը, որով Ադրբեջանին պարտադրվել է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը:
Մշտական ներկայացուցիչը շեշտել է, որ դատարանի որոշումներն իրավաբանորեն պարտադիր են, սակայն արդեն 100 օրից ավելի է, ինչ Ադրբեջանը շարունակում է Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, որն ուղեկցվում է Արցախում հումանիտար աղետ ստեղծելուն ուղղված գործողություններով և ի ցույց է դնում բարձր մակարդակով էթնիկ զտումներ իրականացնելու ուղղությամբ Ադրբեջանի անթաքույց քաղաքականությունը:
Արմեն Պապիկյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանը շարունակաբար խոչընդոտում է Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ փախստականների և ներքին տեղահանվածների վերադարձը՝ միևնույն ժամանակ վերաբնակեցնում է Լեռնային Ղարաբաղի իր վերահսկողության տակ անցած տարածքները՝ ժողովրդագրական պատկերը փոխելու նպատակով:
ՀՀ առաքելության ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նախագահի ռազմատենչ հռետորաբանությունը միտված է ամբողջությամբ խաթարելու Հարավային Կովկասում կայունություն հաստատելու ջանքերը և դիմելու լայնածավալ ուժի կիրառման ինչպես Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ։
Բարձր գնահատելով մի շարք երկրների հստակ հայտարարությունները Լաչինի միջանցքի անհապաղ վերաբացման վերաբերյալ՝ դեսպանն ընդգծել է ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային մեխանիզմների գործարկման, ինչպես նաև Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղման հրամայականը:

Ситуация вокруг Нагорного Карабаха стала предметом обсуждения в Постоянном совете ОБСЕ, сообщает в пятницу пресс-служба МИД Армении, передает Sputnik Армения
Отмечается, что 23 марта по инициативе Армении в повестку заседания был включен вопрос "Последовательная политика Азербайджана по обострению ситуации вокруг Нагорного Карабаха и нарушения взятых на себя обязательств".
Руководитель армянской делегации Армен Папикян подробно проинформировал коллег об агрессивной политике Баку в отношении Республики Армения и Нагорного Карабаха, обострении ситуации в пограничной зоне Армения-Азербайджан и об убийстве армянского военнослужащего 22 марта.
Постпред Армении в ОБСЕ отметил, что и после прекращения боевых действий в 2020 г. Азербайджан продолжает грубо нарушать трехсторонние и четырехсторонние договоренности. Баку до сих пор не вернул армянских пленных и продолжает блокировать Лачинский коридор.
Папикян напомнил о решении Международного суда ООН, который обязал Азербайджан разблокировать Лачинский коридор. Однако Баку до сих пор его не выполняет.
Это, по его словам, сопровождается действиями, направленными на создание гуманитарного кризиса и проведение этнической чистки в Нагорном Карабахе.
Армянский дипломат также отметил, что Азербайджан заселяет территории, перешедшие под его контроль, чтобы изменить демографическую ситуацию в Нагорном Карабахе.
Папикян обратил внимание на тот факт, что милитаристские заявления Азербайджана направлены на дестабилизацию обстановки на Южном Кавказе и свидетельствуют о подготовке к применению силы как против суверенной территории Республики Армения, так и против Нагорного Карабаха.
Он отметил необходимость применения механизмов предотвращения геноцидов, а также отправки международной миссии в Лачинский коридор и Нагорный Карабах.