Արցախում Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ է անցկացվել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 27-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի արտահերթ ընդլայնված նիստ՝ Ազգային ժողովի քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, երկրի ղեկավարը նշել է, որ նիստի նպատակն է ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակում առկա խնդիրների համատեղ քննարկումն ու անհրաժեշտ որոշումների կայացումը:
Խոսելով Ադրբեջանի կողմից 2020թ.-ից ի վեր Եռակողմ  հայտարարության դրույթների պարբերաբար խախտման ու 2022թ.-ի դեկտեմբերի 12-ից շարունակվող շրջափակման պայմաններում Արցախի նկատմամբ հումանիտար, սոցիալ-տնտեսական, ռազմական, քաղաքական և հոգեբանական ճնշումների հետևողական մեծացման մասին՝ նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ չնայած մեր բազմաթիվ հայտարարություններին և հորդորներին, միջազգային դերակատարները շարունակում են սահմանափակվել դեկլարատիվ հայտարարություններով ու գործողություններով, հետևողական չլինել ընդունված ծանրակշիռ որոշումների կատարման հարցում:
«Հետևաբար, մեր խնդիրն է սթափ գնահատել ստեղծված իրավիճակի ողջ բարդության ու պատասխանատվության աստիճանը, վերագնահատել եղած բոլոր ռեսուսներն ու հնարավոր նոր վտանգների զսպող մեխանիզմները և կատարել անհրաժեշտ հետևություններ ու գործողություններ: Վստահ եմ, որ մեր ողջամիտ քայլերի միջոցով հնարավոր է հաղթահարել այս ծանր ժամանակաշրջանը նույնպես՝ պահպանելով ու պաշտպանելով Արցախի Հանրապետության կենսական շահերը»,- ընդգծել է նախագահ Հարությունյանը:

Наша задача – трезво оценить сложность создавшейся ситуации и степень ответственности: президент Арцаха
27 марта президент Республики Арцах Араик Арутюнян созвал внеочередное расширенное заседание Совета безопасности с участием представителей политических сил Национального Собрания.
Глава государства отметил, что цель встречи - совместно обсудить имеющиеся в создавшейся военно-политической обстановке проблемы и принять необходимые решения.
Говоря о регулярном с 2020 года нарушении Азербайджаном положений Трехстороннего заявления и последовательном усилении гуманитарного, социально-экономического, военного и политического давления на Арцах в условиях продолжающейся с 12 декабря 2022 года блокады, президент Арутюнян отметил, что, несмотря на наши многочисленные заявления и обращения, международные акторы продолжают ограничиваться декларативными заявлениями и действиями, не последовательны в реализации принятых весомых решений.
«Следовательно, наша задача - трезво оценить всю сложность создавшейся ситуации и степень ответственности, оценить имеющиеся ресурсы и механизмы предотвращения возможных новых угроз, сделать необходимые выводы и предпринять необходимые действия. Уверен, что наши разумные шаги окажут содействие преодолению и этого сложного периода, сохранив и защитив жизненные интересы Республики Арцах», - подчеркнул Араик Арутюнян.