Ռուսաստանը կչեղարկի Հայաստանի հետ ռոումինգը
Ռուսաստանը մինչև 2025 թվականը կչեղարկի միջազգային ռոումինգը Հայաստանի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի հետ: Այդ մասին այսօր հայտնել է «Ведомости»-ն՝ վկայակոչելով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) հարցման հավելվածը, որն ուղարկվել է դաշնակից երկրների բոլոր խոշոր բջջային օպերատորներին և ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարությանը։
Ըստ թերթի տեղեկատվության՝ մինչև 2024 թվականի վերջը հեռահաղորդակցական ընկերությունները պետք է ներկայացնեն «ԵԱՏՄ անդամ պետությունների տարածքում կապի ծառայությունների արդար սակագների կիրառման կանոնները»։
Մինչև 2025 թվականի առաջին եռամսյակը օպերատորները պետք է նվազեցնեն միջազգային կապի սակագները և բջջային կապի ծառայությունների համար համապատասխան սակագներ սահմանեն ԵԱՏՄ երկրների բաժանորդների համար։ Նամակում հանձնաժողովը խնդրել է տրամադրել 2020 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ի տվյալները Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներում բաժանորդների թվի, օգտատերերին մատուցված ծառայությունների ծավալի և արժեքի մասին: Հանձնաժողովին անհրաժեշտ է նաև տրամադրել տվյալներ ստացված եկամուտների մասին։
ԵԱՏՀ-ն մտադիր է տեղեկատվությունը ստանալ մինչև ապրիլի 14-ը։ ԵԱՏՄ տարածքում ռոումինգի վերացման ճանապարհային քարտեզի համաձայն՝ օպերատորները վերլուծություններ կատարելուց հետո պետք է միջոցներ ձեռնարկեն իրենց ցանցերում խարդախությունները կանխելու համար։ Պարբերականը հիշեցնում է, որ Բելառուսի հետ առանց ռոումինգի ռեժիմն արդեն անվանականորեն գործում է:

Россия отменит международный сотовый роуминг с входящими в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) Казахстаном, Киргизией и Арменией к 2025 г. Об этом говорится в приложении к запросу Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), направленном в адрес всех крупных мобильных операторов союзных государств и Минэкономразвития России 16 марта 2023 г. Документ есть в распоряжении "Ведомостей", его подлинность подтвердили источники в двух операторах большой четверки.
ЕЭК запрашивала информацию о справедливых тарифах на услуги сотовой связи в международном роуминге. В письме ЕЭК просит до 14 апреля предоставить данные о количестве абонентов, объеме и стоимости оказанных услуг сотовой связи абонентам государств – членов ЕАЭС с 1 января 2020 г. по 31 декабря 2022 г., а также сведения о полученных доходах.
К запросу приложена дорожная карта отмены роуминга на территории ЕАЭС. Согласно ей, операторы после проведения аналитической работы должны начать мероприятия по пресечению мошенничества (фрода) на своих сетях. Далее до конца 2024 г. телекомкомпании разработают "правила использования справедливых тарифов на услуги связи на территории государств-членов". А к I кварталу 2025 г. операторы должны снизить ставки международного интерконнекта (межоператорские отношения, определяющие условия и размер взаиморасчетов между операторами за предоставляемый ими трафик) и ввести соответствующие тарифы на услуги сотовой связи для абонентов государств ЕАЭС.
"Ведомости" направили запросы в Минэк, Минцифры России и ЕЭК.
Сейчас роуминг в странах ЕАЭС значительно дороже. Например, 1 Мб интернет-трафика в Армении у оператора Tele2 стоит 25 руб., все входящие звонки и исходящие на все номера России, а также по Армении – 22 руб./мин, в другие страны – 39 руб./мин. У "Мегафона" есть пакетные тарифы в странах СНГ – 10 Гб трафика и 100 исходящих минут за 999 руб. Входящие звонки в Армении в роуминге МТС стоят 1,23 руб./мин, по стране – 2,86 руб./мин, звонки в другие страны – 7,49 руб./мин.