Լավրովը կմեկնի Թուրքիա, որտեղ կքննարկի ղարաբաղյան կարգավորումը. Զախարովա
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը ապրիլի 6-7-ը կայցելի Թուրքիա, որտեղ, ի թիվս այլնի, կքննարկի իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, ինչի մասին հինգշաբթի ճեպազրույցում հայտնել է նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ապրիլի 6-7-ը Լավրովը կայցելի Թուրքիա, շփումների ընթացքում նախատեսվում է քննարկել խնդիրների լայն շրջանակ, առաջին հերթին երկկողմ համագործակցության վիճակն ու հեռանկարները փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում, այդ թվում՝ առևտուր, էներգետիկա, զբոսաշրջություն։ Կլինի մտքերի մանրակրկիտ փոխանակում տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի արդի հարցերի, այդ թվում՝ ուկրաինական, սիրիական և ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ ներկայիս իրավիճակի վերաբերյալ»,- ասել է Զախարովան, փոխանցում ՝ Tert.am-ը։

Министр иностранных дел России Сергей Лавров 6-7 апреля посетит Турцию по приглашению своего турецкого коллеги Мевлюта Чавушоглу. Стороны обсудят ситуацию в Нагорном Карабахе, Украине и Сирии. Как передает "Арменпресс", об этом на еженедельном брифинге сообщила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
"В ходе переговоров планируется обсудить широкий спектр вопросов, в первую очередь, состояние и перспективы двустороннего сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес, в том числе в сфере торговли, энергетики, туризма. Предстоит обстоятельный обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки, включая текущую ситуацию в Украине, урегулирование в Сирии и в Нагорном Карабахе, а также в Центральной Азии и Афганистане", - представила Мария Захарова.