Զախարովա. Թրամփի մեղադրանքը խոսում է լիբերալիզմի ճգնաժամի մասին
ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի մեղադրանքը վկայում է լիբերալ գաղափարախոսության ճգնաժամի մասին, Sputnik ռադիոյի իր հեղինակային հաղորդման եթերում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Սա էլ հենց կոչվում է լիբերալիզմի ճգնաժամ։ Սա՝ այն ժամանակ, երբ համակարգը, որը հայտարարվել է որպես բացարձակ ազատ, որտեղ չկա որեւէ բան, որը կզսպեր մարդկային պոռթկումների, կրքերի արտահայտումը որեւէ կերպ - եւ սա բարձրացվել է պաշտամունքի մակարդակի... ավարտում է ինքն իրեն խժռելով կամ ինքն իրեն մերժելով»,- ասել է Զախարովան։
«Ժողովրդավարությունը իրավական մեթոդով օրենքը փոխելու համակարգ է, ոչ թե հեղափոխական կամ երկար էվոլյուցիոն ճանապարհով, այլ կարճ ճանապարհով՝ այն ուժերի կողմից իշխանության գալով, որոնք ցանկանում են փոխել օրենքը և ստանում են իշխանություն։ Այսինքն՝ օրենքն անընդհատ փոխվում է, և պարզվում է, որ ոչ թե օրենքն է գերիշխում, ոչ թե օրենքը սահմանում է թույլատրելիի և անօրինականի սահմանները, այլ նրանք, ովքեր ձևավորում են ընկալումը, հասարակական տրամադրությունների այս կամ այն ուղղությունը, հենց նրանք են թելադրում նորմը օրենքին: Այնինչ դա պետք է լինի ճիշտ հակառակը: Այս ամենը բերում է գլոբալ հակասության... Այնուհետև սկսվում է «արգելել ամեն ինչ» կոճակի սեղմումը»,- ասել է Մարիա Զախարովան։

Захарова: предъявление обвинений Трампу говорит о кризисе либерализма
Предъявление обвинений экс-президенту США Дональду Трампу свидетельствует о кризисе либеральной идеологии, отметила в эфире своей авторской программы на радио Sputnik официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Это и называется кризис либерализма. Это тогда, когда система, которая заявлена в качестве абсолютно свободной, в которой нет ничего, что сдерживало бы выражения человеческих порывов, страстей, и это возведено в культ, заканчивает пожиранием самой себя или отрицанием самой себя", – сказала Мария Захарова.
Вседозволенность приводит к "глобальному противоречию" и оборачивается запретами, продолжила она.
"Демократия – это система изменения закона правовым методом, не революционным, не каким-то длительным эволюционным, а коротким способом прихода к власти сил, которые хотят изменить закон и получают такую возможность. То есть закон меняется постоянно, и получается, что не закон доминирует, не закон устанавливает рамки дозволенного и недозволенного, а те, кто формируют восприятие, общественные настроения в ту или иную сторону, вот они диктуют закону норму. А должно быть наоборот. Все это приходит к глобальному противоречию..., и тогда начинается дерганье в сторону кнопки "все запретить"", – отметила Мария Захарова.