Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԵՄ գործընկերության օրակարգին. խորհրդակցություններ Հայաստանի և Դանիայի ԱԳՆ-ների միջև
Ապրիլի 5-ին Կոպենհագենում տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Դանիայի Թագավորության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Արա Մարգարյանը, դանիականը՝ ԱԳՆ քաղաքական տնօրեն Անդերս Թանգ Ֆրիբորգը:
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-դանիական երկկողմ քաղաքական օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ, ընդգծել բարձրաստիճան քաղաքական երկխոսության, առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը: Հատուկ անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԵՄ գործընկերության օրակարգին, Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) կիրարկմանը և Հայաստանում ընթացող բարեփոխումների գործընթացներին։
Մտքեր են փոխանակվել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ։ Կարևորվել է նաև բազմակողմ հարթակներում շարունակական համագործակցությունը:
ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային բարդ իրավիճակը և խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի շարունակական ջանքերը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողություններին, այդ թվում՝ վերջին շրջանի, Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամին՝ նշել է, որ Ադրբեջանի քայլերը միտված են խաթարելու տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ջանքերը: Այս համատեքստում Արա Մարգարյանը կարևորել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման իրականացումը և ընդգծել Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղման հրամայականը:

Состоялись политические консультации МИД Армении и Дании
5 апреля в Копенгагене состоялись политические консультации между внешнеполитическими ведомствами Республики Армения и Королевства Дания. Армянскую делегацию возглавлял начальник Управления Европы МИД РА Ара Маргарян, датскую - политический директор МИД Андерс Тан Фриборг. Об этом сообщает пресс-служба МИД.
В ходе консультаций стороны обсудили широкий круг вопросов двусторонней армяно-датской политической повестки, подчеркнули необходимость политического диалога на высоком уровне, активизации торгово-экономических связей. Особое внимание было уделено повестке партнерства Армения-ЕС, реализации соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (CEPA) и процессам реформ в Армении.
Состоялся обмен мнениями по ряду вопросов международной и региональной повестки, представляющих взаимный интерес. Была также отмечена важность постоянного сотрудничества на многосторонних площадках.
Начальник Управления Европы МИД представил сложную ситуацию с безопасностью на Южном Кавказе и усилия Армении, направленные на установление мира. Коснувшись агрессивных действий Азербайджана, в том числе гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора, он отметил, что шаги Азербайджана направлены на подрыв усилий по установлению мира в регионе. В этом контексте Ара Маргарян отметил важность реализации решения Международного суда от 22 февраля и подчеркнул императив командирования международной миссии по установлению фактов в Лачинский коридор.